Kedisi Köpeği Olan Anneler Akıl Verin Lütfen

kuzum soruyor: 10

Merhaba
Evimizde 4 kedimiz, 2 köpeğimiz ve 4 aylık kızımız var. Evimiz bahçeli değil, apartman dairesi. Bebeğim daha yeni yeni iletişime geçiyor onlarla. Size bir kaç sorum olacak:

1- Köpeklerimden biri hasta zaten, kıpırdayamıyor, çok yaşlı. Fakat diğeri çin pekinezi kızımız bebeğimi kıskanıyor. çok kıskanç ve edepsizdir zaten. bir kere bebeğimin ayaklarını koklatayım dedim ısırmaya kalktı. Onunla daha çok ilgilenin derseniz bununla değil de karakteriyle ilgili aslında. canı istediğinde bizi de ısırır.isteyince de çok uysaldır. denge yok. malesef çok şımarttık vaktiyle. şimdi toparlayamıyoruz. sorum şu: bebek ayaklanmaya başladığında tüm zorluklara katlanıp ikisini birbirinden koruyarak mı geçireyim bu ilk yılları, yoksa köpek kızımızı annemlere mi yollayayım? fakat annemlerde de büyük cins bir köpeğimiz var ve ikisi aynı evde rekabetten acaip mutsuz yaşıyorlar ve annemler ikisine laiğiyle bakamıyorlar.

2- Her gün süpürge yapıyorum, gerektiğinde günde iki kez. Tamam ilaçlı aşılı olunca kıl tüy sorun değil biliyorum ama yine de mesela elleri ıslak kediyi sevdi, elini ağzına götürdü sonra, götürsün mü? sormak istediğim şeyi anlamışsınızdır, yani kıl tüy peşine mi düşeyim bütün gün, rahat mı olayım, ne bileyim siz kendi yaşadıklarınızı söylerseniz memnun olucam.

3- Köpeklerimiz dışarıdan gelince ıslak mendille siliyoruz sadece. karda çamurda çok belendilerse yıkıyoruz mecburen, ama her seferinde yıkamak imkansız. küçük ırk oldukları için sadece ayağını yıkamaya kalsanız tüm vücut ıslanıyor. hadi sonra kurut tara ,bir  sürü iş. bebek ayaklanınca, ıslak mendille sildiğimiz köpeklerimizin ayakları hakkında ne düşünüyorsunuz?yeterli mi sizce? Çok tık tıkı olmaya gerek var mı, pis miyim yoksa? Ama mesela genelde evin girişine ayakkabıyla giren tanıdıklarım var çocuklu, sonra o girişe terlikle veye terliksiz basıp bütün evi dolaşıyorlar.

4- Kedilerimiz dolayısıyla çok tüy oluyor, hep elimizde tüy temizleme ruloları var. ve ben de bebeğin odasına ve kendi odamıza sokmuyorum onları, bir de ordakilerle uğraşmayayım diye. Tabii çok zorlanıyorum,sürekli kapıyı kapa,dikkat et, cam açıksa fırlayıverir korkusu, sürekli açılıp kapanan kapılar,mutfak da dahil.Siz ne yapıyorsunuz?

Şimdiden çok teşekkür ederim. Sormadığım şeyleri de, deneyimlerinizi de yazabilirsiniz, çok memnun olurum.

Bu soruyu cevapla


22 Cevap


GulcanDeniz

Bugulog'da Evren aşağıdaki yazıyı yazmıştı:

"Beraber çalıştığımız bir arkadaşımızın 4 yaşındaki oğlunu hiç beklemediğimiz bir şekilde sapasağlamken ne olduğunu anlayamadığımız bir şekilde önceki gün kaybettik. 
2 ay önce sokakta düşme sonucu başlayan diz kapağı ağrısına doktor doktor dolaşmalarına rağmen teşhis konulamadı.
Çok uzun uzun anlatmak istemiyorum,  çünkü hala çok üzgünüm. Son olarak Hacettepe'de yapılan tetkiklerde vücutta salmonella virüsü bulundu, ama tedavide geç kalındığı için ne yazıkki Arın kurtarılamadı.   
Salmonella virüsü, iyi pişmemiş süt ürünleri, yumurta ve ile kedi köpek dışkısından bulaşıyor. Arın'ın parkta oynarken düştüğünde virüsü kaptığı sanılıyor. 
Çocuklarımızı fanusta yetiştirmemiz mümkün değil ama  tehlikelere karşı elimizden geldiğince önlem almaktan başka yapılacak bir şey yok. "

Ben de kedi ve köpek dışkısının bebekler/çocuklar için zararlı olduğunu öğrenmiştim.
(Hamileyken toksoplazma enfeksiyonuna (kedi kılı-ki öldürücü olabiliyor) bağışıklığımın bulunmadığı tespit edilmiş, dolayısıyla hem benim hem de bebek için hayati tehlike söz konusuydu. Bu yüzden öğrenmek durumunda kalmıştım)

Bir de tabii, kedi ve köpeklerin sokaktan gelince patilerinin temizliği, tüylerinin yutulması, bebeği kıskanarak ona zarar verebilmesi, vs vs sorunlar yaşanabilir.

Bence en azından bir süreliğine güvenle bırakabileceğiniz bir yer arayın.


kuzum

Sevgili gkaplan,

Salmonella virüsünü benim kuzenim de 25 yaş civarında geçirmişti. Sebebi peynirdi. Peynir yemesi yasaktı.  Tedavi sonrası iyileşti. Bu virüs asıl kaplumbağa, kertenkele gibi sürüngenlerden ve tavuk, yumurta, fıstık ezmesinden dahi geçebilir( http://www.kucukinsan.com/article.asp?article_id=2365).  Kediden geçebilecek (kedi dışkısına değmiş tüy)(köpekten değil) toxoplazmadır; ki aşılıysa  ve çiğ et yemiyorsa geçmez. Bu konuda kedi ve köpekler yanlışlıkla çok suçlanıyor. Yoksa veterinerlerin hep hasta ya da ölüyor olması gerekirdi. Avrupa'da neredeydi hatırlamıyorum, bir kanser hastası çocuklar hastanesinde her çocuğun başucuna (yatağına) bir köpek veriliyor, daha hızlı ve etkili bir iyileşme göstermeleri için. Benim sormak istediğim biraz daha farklı birşeydi.
İlgilendiğiniz için teşekkür ederim
Sevgiler


Sheena

Kuzum merhaba, biraz geç kaldım sanıyorum umarım umudunu yitirmemişsindir.
Benim bir rottweiler ve bir amerikan bulldogum var. Amerikan bulldogum deyim yerindeyse eğitilemez özürlü.. 5 yaşında olmasına ve sürekli diktatörlük rejimi uygulama çabalarımıza rağmen inatla otur ve pati ver dışında hiçbirşeyi öğrenememiş bir köpek. Hamilelik döneminde ödüm patlıyordu heyecanı ile bebege zarar verebileceğinden..
Rottum ise insanlara süper ama diğer köpeklerle pek anlaşamayan biri.
Ben Kızım doğduktan sonraki ikinci gün 3ünü bir araya getirerek başlamıştım işe. Önceleri herşey harika iken kızın ayaklanması ile rottun tavrı değişmeye başladı. Etrafında dengezi dengesiz yürüyüp tüylerini çeken orasına burasına parmak sokan birşey istemiyor o da haklı olarak. ama hırlaması, havlaması ve ısırması yasak, bunu da biliyor. Acayip tetikte bebeğin yanında ve o gerildikçe ben geriliyorum.
Bebeğe ilk andan itibaren, 4 aylıktı sanıyorum, hayır ile köpeğin alanı olduğunu anlatmaya çalışmaya başladık (hala anlatamadık o ayrı), eve şu merdiven önlerine konan kapılardan alıp köpeklerin alanı ile bebeğinkini ayırdık. Sonra bebeğe sürekli çubuk kraker, peynir, cips gibi şeyler verip köpeklere vermesini istedik. Mama yedikten sonra, mamalı ellerini köpeklere yalattık. Gıdanın ondan da geldiğini, hiyerarşi varsa eğer kafalarında bebeğin onlardan yukarıda olduğunu öğrenmelerini istedik. Amerikan bulldog sahiplerinin uyarısı ile hatamı düzeltme fırsatı bulduk, belki sen de farkında olmadan böyle bir hata yapıyorsundur, biz köpeklerle kızı bir araya getirdiğimizde kız hep yerde oluyordu, onların gözünde yerde olan hiyerarşideki en altta olan oluyormuş. Bunu öğrendiğim andan itibaren köpekler geldiğinde ya kızımı koltuğa oturttuk ya mama sandalyesine ya da kucağımıza aldık.
Ayrıca mamalarını kucağımızda bebekle verdik, dolaşmaya çıkarttığımızda, bebek arabalarına bağladık... Köpekler için hep birlikte yürümek çok önemlidir, eğer bunu hiç yapmadıysanız mutlaka deneyin..
Ancak güvenemiyorum diyorsanız ikisi bir araya geldiğinde köpeğinize ağızlık takmanız çözüm olabilir... 
Temizliğe gelince, ben pisim :) evi her gün süpürüyorum yerlere bakıyorum kirli gözüküyorlarsa siliyorum (iki günde bir üç günde bir) beni örnek almak istemeyebilirsiniz...
Çok tüy dökmelerinin en büyük nedeni beslenmeleridir. Kedi ve köpeklerin mamalarını veya mama veriş şeklini değiştirirseniz tüy dökümünde azalma yaşayabilirsiniz. Ayrıca evde halı yoksa scotch bright ın sil süpür adlı ürününe bakın büyük zincir marketlerden, süper tüy topluyor, size düşen görevi azaltıyor.
Biz, tüy konusunda umursamadık, köpeklerden evde aldığı tüyden daha beterini zaten her sokağa çıktığında alıyor. Egzos, baca dumanları, böcek ilaçları vs...
Ayaklarını yıkama konusunu da dert etmedik. Zaten evi süpürüyorsunuz, muhtemelen siliyorsunuzdur da, silme suyuna elma sirkesi ekledik. Elma sirkesinin bakteri öldürücü özelliği nedeni ile içimiz rahat, en azından kızım köpeklere özenip yeri yalamaya kalktığında kimyasal yalamıyor..


minamiz

Merhabalar,

Bizde de 4 yaşında bir golden kızım ve 7 aylık bir kızım var. Ben de ilk aylarda çok tedirgindim ve hatta sheena ile de yazışmıştık:) ilk desteği ondan almıştım. Biz çalıştığımız için köpeğimizi butik bir kedi köpek oteline götürüyorduk hergün. sabah götürüp akşam alıyorduk. Eve gelince de ayaklarını yıkıyorduk, oraya gelen tüm köpeklerin sahipleri var ve hepsi aşılı. Aşısız köpek girmiyor. Şimdi o virusü okuyunca korktum, içime bir korku girdi, umarım Mina ya bir virüs bulaştırmamışımdır ya da benden bir virüs ona geçmemiştir:( sizce sorun olur mu? ya da nasıl bir önlem almalyım? Mina şimdi yerlerde yuvarlanmaya başladı, sizce köpeğimiz evde kalsın mı -kalırsa minanın oynadığı bölgeden nasıl uzak tutabilirim, halıya basmaması için, çit mi alayım-yoksa yine kreşe gitmeye devam mı etsin? Bebeğin ilk zamanlarında hakikaten köpüşlerin bakımı zormuş. Mina nın emeklemeden yürümesi tek dileğim:)

 Minayla hafta sonları birlikte oluyorlar, çunku akşamları mina uyuyor oluyor, ama son zamanlarda Mina nın uyku saati gece kaydığı için birbirlerini görme fırsatı buluyorlar. Sheena nın dediği gibi hep kucagımızda taşıyoruz  bebeği, kucagımızdan bebek veriyormuş gibi ödul veriyoruz golden kızımıza. kucağımda bebek ile yakalamacılık oynuyoruz, köpeğimiz hemen ağzına ne buluyorsa alyor ve koşmaya başlıyor. çok hassas, korkak  ve söz dinliyor, Mina yı yaklaştırdığımızda çok oralı olmuyor-iyi mi kötü mü bilmiyorum.  

Sizler bebişlerinizi büyüttünüz, şuan nasıl geçiyor? tüy problemleri devam ediyor mu? bana önerebileceğiniz bişeyler var mı, 7 ay ve sonrası için tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.  Bu soruyu tesadufen elma sirkesi ve köpeklerin tüyleri ile ilgili araştırma yaparken buldum.

Herkese sevgiler,


kuzum

http://www.anneoluncaanladim.com/forum/forum_posts.asp?TID=30265&title=toksoplazmozis-paraziti

Linkte Dr Kadir Tugcu cok kisa ve net yanıtlamış aslında. Köpeğin tüyünden korkmanıza hiç gerek yok. Cepten yazıyorum. Uzun yazamayacagim. Kısaca biz bosa endişe etmisiz. Sakin siz etmeyin.minamiz

Merhaba Kuzum,

Hızlı cevabın ve ilgin için çok teşekkür ederim. Biz de köpeğimizin aşılarını zamanında yaptırıyoruz, iç dış parazitlerini de aynı şekilde. İçimi rahatlattınız, bildiğimiz şeyler aslında, kardeşim de doktor,o da aynı şeyleri söylüyor ama nedense yine süphe ediyorum, ya ayaklarından bir şekilde eve bulaştırdıysam...ne bileyim parkta  bahçede gittiği yerde yanlışlıkla başka bir köpeğin kakasına bastı, ya da çimlerde yuvarlandı, ben ne kadar da suyla yıkasam mikrop bakteri kalmış oluyor mu? ondan da endişe oluyorum. boyle endişelerim bebek yokken yoktu, çok rahattım, ona sarılıp uyurdum, şimdi sanki emzirirken falan bişeyler bulaştıracakmışım gibi geliyor bebeğe...paranoyak oldum sanırım. köpeğimi sevenler oluyor, ya da başka bir köpekle oynuyorlar, hemen eve gelince kafasını falan siliyorum, bir tuhaf oldum, anlayamadım:) umarım atlatırım.  

sizin bebişler buyudu, şimdi diyalogları nasıl? sanırım emekleme dönemi zor geçiyor, ayaklandıklarında köpekle yaşamımız daha kolaylaşacaktır dimi? bu arada  bebişlerinizin ellerini yıkarmıydınız ona dokundurduktan sonra?

çok teşekkür ederim, sevgiler,

Merve


shantaram

minamiz benim şuanda baktığım bi kedim köpeğim yok önce bunu belirteyim.ama 7 yıl önce biçok kedi ve bir köpeğimiz vardı.valla onlarla öpüşürdük desem yeridir.ama bebek yoktu tabi.ozmanlar temizlik konusunda çok largedım.ama şimdi eşime eve girer girmez el yıkatan bi tip oldum.sonradan temizlik takıntısı edindim.düşünüyorum şimdi bebeğim varken köpeğim olsa ne yapardım diye de.ozman da ona göre yaşardım yani yine large olurdum sanırım .şunu kastediyorum düzenli olarak evi silerdim süpürürdüm.ama köpeğimi sevdiler diye de kafasını silmezdim:)o kadar takip edrseniz iş daha karışır.geçenlerde bi çoçuk gördüm annesi tezgahtan balık seçerken o elinde kemirdiği havucu düşürdü sonra aldı yerden kemirmeye devam etti.benim kuzenim bahçede oynarken salyongoz yerdi ,toprak yerdi.tamam bunlar belki insanı hasta edecek şeyler ama şunu demek istiyorum siz ne kadar kontrolcü olursanız olun böyle kaçamaklar oluyo çoçuklarda.ayrıca köpeğiniz yok diyelim o gün eve gelen misfiriniz parkata dolaştı bir sokak kedisi sevdi ,bir köpeğin kakasına bastı sonra szii ziyarte geldi ayakkabılarıyla antreye girdi, ellerini yıkamadan bebişden bi makas aldı.kimbilir bilmediğimiz neler oluyordur.yada çöp toplayan çoçukları düşünün.çok evham yapmayın evinizi silin süpürün.dışardan gelince köpeğin ayaklarını emekleme dönemi bitene kadar yıkayın yeter:) bence


minamiz

Merhaba Shantaram,

İlgin için çok teşekkür ederim. Mesajlarınız çok rahatlattı beni.  Haklısın, rahat olmak lazım. Pirpirikli biri oldum çıktım:) Hastalık galiba:)

Sevgiler,
Merveminamiz

Bu arada, tiara da bir cevap yazmış, mail olarak geldi. Ama cevabı ben göremiyorum. Tiara orada mısın?


tiara

:} sabah nurturia'da bir sorun oldu, o ara yazılan cevaplar ve güncellemeler kaybolmuş.

bebekten sonra kedi ya da köpeğini bırakmayı düşünen annelere şu videoyu izlemelerini öneriyorum yazmıştım (linktekiler 1 yaşındaki oğlum ve 5 yaşındaki kedi kızım)Cevaplamak için Üye ol