2li tarama yaptırmak/ yaptırmamak?

busraa soruyor: 9

11. haftamızda ikili taramamız var, bilirsiniz; bu testle bebeğin down sendromu risk grubunda olup olmadığı saptanıyor. Ancak test pozitif çıktı diye, o annenin bebeği mutlaka Down sendromlu olacak diye bir şey yok.Bu konuda riskli grupta diye nitelendirilen günlerce gözyaşı döküp, doktor doktor gezen ve sonuçta sağlıklı bebeklerine kavuşan arkadaşlarım oldu.
Ben, benim hayati tehlikem olmadığı sürece bebeğimi aldırmayı düşünmeyeceğimden bu testi yaptırmalı mıyım yaptırmamalımıyım çok kararsızım.Bunu dr umla da konuştum 'istersen yaptırma' dedi.
Testi yaptırmazsam içimin rahat etmemesi gibi bir durum yaşarmıyım? Kendimi yokluyorum 'hayır' o bebek artık benim.Doğduktan sonra nasıl ona zarar veremezsem şimdi de veremem.Ayrıca 2 li taramada anne karnında tedavisi mümkün olan hastalıkların teşhisi gibi bir durum da yok.

Sizce ne yapmalıyım?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


YesilAnne

Bu konuda biz de çok çekincede kalmıştık. Fakat yine de tüm tarama testlerini yaptırma kararı almıştık.


elajan

Cevaplamasi zor bir soru gercekten, ben 2'li testin dogruluk orani yine nispeten yuksek oldugu icin cok fazla sorgulamadan yaptirmistim fakat sonraki 4'lu tarama testini yaptirip yuksek risk sonucunu alinca ve arkasindan amniyosentez yaptirip 3 hafta sonuc gelene kadar sinirlerimi zayiflatinca ve ustune ustluk 4'lu testin dogruluk oraninin ne kadar dusuk oldugunu ogrenince daha once bilseydim kesinlikle yaptirmazdim demistim. Zaten yurtdisinda git gide daha az hamile yaptiriyormus bu tarama testlerini...hamileligini ne olursa olsun sonlandirmayi dusunmeyen kadinlar da sadece herhangi bir sorun olmasi halinde kendini psikolojik olarak hazirlamak icin yaptiriyorlar genelde.
Sonucta bu testler sadece olasiliklari hesapliyor ve onu da yuzde yuz dogru hesaplayamiyorlar. Ama cok hassas bir durum tabii...boyle soyluyorum simdi ama belki yine hamile kalsam, yine yaptirmaya karar veririm...senin hislerin sana ne diyorsa dogrudur bence.


busraa

Üstüne üstlük ikiz bebeklere de 2 li tarama yapılmıyormuş, hormonlar çoğul gebelikte fazla çıktığı için yanıltıcı olabiliyormuş, ikiz gebeliklerde saece ense pilisi ve burun kalınlığı ölçümü yeterli oluyormuş, bunu öğrenince bu işin içinde ticari menfaat olduğu düşüncesine kapılıyorum.Çoğul gebelik için ense ve burun kalınlığı ölçümü yeterliyse tekil için de olmazsa olmaz bir şey değildir bence.Gebeliğini sonlandırmak istemeyen bir anne için sonradan keşke diyeceği bir durum doğurmaz diye düşünüyorum bu taramayı yaptırmamak.


elajan

katiliorum...Aysegul_Yagmur_Irmak

İkili testin özürlü bebekleri yakalama oranı %90, üçlüde ise bu oran %60'a kadar düşüyor.

Bu da demek oluyor ki ikili test her 10 bebekten 9'unu fark ediyor, üçlü ise 6'sını fark ediyor.

Bu yüzden doktorum her iki hamileliğimde de sadece ikili test yaptırdı. İkili temiz çıkmışken üçlüde sorun varmış gibi görünebilir dedi, ikiliden sonra üçlüyü yapmak çok mantıksız, tamamen ticari bir şey dedi.

Ense pili kalınlığı ve burun kemiğinin var olup olmaması bir fikir veriyor az çok ama bilgisayar olasılık hesaplanması var, onu da annenin yaşı, haftası ve kan değerleriyle birleştirip esas ikili test sonucunu çıkarıyorlar.


ikicocukannesi

tum testleri atlamadan yapmanızı oneririm ben,
acaba ve keske'leri onlersiniz boylece,
zihniniz daha net olur diye dusunuyorum.

zaten pek de zorlu bir sey degil ikili, bir kan biraz daha fazla usg o kadar...


rana_defne

Benim doktorum ikili dışındaki testlerin hiçbirine güvenmediğini söylemişti, o yüzden sadece ikili testi yaptırdık. Sonuç ne olursa olsun sanırım biz de vazgeçemezdik bebeğimizden, ama yine de bilmek istedik.  Allah hepimizin bebeklerini korusun tabii ki, ama birşey varsa da önceden psikolojik olarak hazırlanabilmek ve bebeğe de gerekli özeni gösterebilmek için..
Tabii ki son karar her zaman sizin... :)


didemnurcan

Mer haba,
Benim doktorum da ikili taramayı yeterli gormustu. Hatta detaylı ultrasonu da kendisi yaptı.


eercan

burada yazan anneler 4-5 sene öncesinde yazmışlar.. sanırım herkes sağ salim bebeğine kavuştu değil mi?


Cevaplamak için Üye ol