üst üste antibiyotik kullanımı

egedenizi soruyor: 4

Deniz bayramın ilk günü ateşlendi, acile götürüp bir baktıralım da hastalığı ilerlemesin dedik.Götürmez olaydık çünkü doktorun verdiği Amoklavin antibiyotiğin dozu düşük olduğu için boş yere kullanmış olduk.Bayram bitiminde yine aynı özel hastanede KBB doktoruna götürdük.Kulakta hafif enfeksiyon var, diğerinin dozu düşük deyip Agumentin verdi.Onu da 5-6 gün kullandık, bitiminde ateşi yeniden çıktı ve kulağını kaşımaya devam ediyordu.Burun tıkanıklığı da eklendi.

Kendi çocuk doktorumuz izinde olduğu için aynı hastanede başka bir çocuk doktoruna götürdüm.Kulağında sıvı birikmesi var, herhangi bir tedaviye gerek yok, ilaç yazmayacağım dedi.Hastalık ilerlediğinde işitme kaybına neden olur, zaten siz evhamlısınız fark edersiniz dedi.Söylediklerine inanamadım çünkü böyle bir durumda mutlaka tedaviye başlaması gerekirdi.

Ertesi gün aynı özel hastanede KBB uzmanına götürdüm, durumu anlattım.Sinüzit -larenjit teşhisi koydu.Bir antibiyotikle(Macrol) Peditus (soğuk algınlığı için) verdi ve 1 hafta sonra kontrole geleceksiniz mutlaka dedi.

ÖZETLE: İKİ AYRI ÖZEL HASTANEDE 4 FARKLI DOKTORUN VERDİĞİ ANTİBİYOTİKLERİ ARDI SIRA KULLANMAM NE KADAR DOĞRU?? 16 GÜN İÇERİSİNDE 3.ANTİBİYOTİĞİ KULLANMAM ZARARLI DEĞİL Mİ? ÜSTELİK BÖYLE BASİT BİR HASTALIĞIN TEŞHİSİ BU KADAR MI ZOR? SİZCE ZARARLI MI ÜST ÜSTE KULLANMAMIZ? ÇOK KIZGINIM ÇOOK...

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


sevcanvet

amoklavin ve agumentin ağır antibiyotikler değil, makrolu bilmiyorum ama çook daha uzun süre antibiyotik kullanan bebekler ve çocuklar var,  eğer en son doktorunuza güveniyorsanız bence kullanın ve kurtulun şu hastalıktan, kızgınsınız ama bende dahil çoğu anne bu saçmalıklara maruz kalıyor, önemli olan sonunda hastalığın çözülmesi çok geçmiş olsun..


egedenizi

Çok teşekkürler sevcanvet, gerçekten insan ne yapacağını şaşırıyor...Antibiyotik kullanımıyla ilgili yazıları  okudukça da endişeleniyor insan ama dediğin gibi önemli olan iyileşmesi...Bundan sonra doktor seçiminde de ilaç kullanımında da daha dikkatli olmaya çalışacağım.


ozdeka

Öncelikle çok geçmiş olsun, umarım son antibiyotik olur ve kısa zamanda düzelirsiniz. Basit bir hastalık demişsiniz, işte tam da bu genel kanı nedeniyle çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonları tam tedavi edilmeden tekrarlıyor. Bu bazen ailelerin 2-3 gün kullanıp bir kutu bitirince tedavinin tamamlandığını düşünmesinden bazen doktorların aileleri yeterli bilgilendirmeyip ilacı kaç gün kullanmaları gerektiğini söylememelerinden kaynaklanıyor. Size hem düşük doz verilmiş hem de yeterli süre kullanmamışsınız. Enfeksiyon etkeni tamamen etkisiz hale gelmediğinden kısa sürede tekrarlamış. Ama şu da var ki bazı enfeksiyonlar dirençlidir, antibiyotik uygun dozda uygun sürede kullanılmış olsa da dirençli mikroorganizma etkisiz hale getirilemez ve ikinci bir antibiyotiğe ihtiyaç duyulabilir. Macrol üst solunum yolu enfeksiyonlarında oldukça etkili bir antibiyotik, doktorunuz nasıl önerdi bilmiyorum ama en az 10 gün kullanmanızı öneririm, hatta 14 gün. Ateşimiz düştü düzeldik daha fazla antibiyotik kullanmayalım diye hemen kesmeyin, tedavinizi tamamlayın. Tabi doktorunuzun bakteriyel enfeksiyon tanısına istinaden diyorum, çünkü biliyorsunuz ki viral durumlarda antibiyotik gerekmez. Tekrar çok geçmiş olsun...


egedenizi

ozdeka cevabın için çok teşekküler, içimi rahatlattın.İlaçlara devam ediyorum, yarın kontrolü var.Umarım düzelir bir an önce...

 Cevaplamak için Üye ol