ek gıdaya hangi aylarda başlanmalı?

ladyofwords soruyor: 10

sizce ek gıdaya hangi aylarda başlanmalı?(ve neden)  ek gıdaya başlandığında anne sütünün ağırlığı yüzde kaç olmalı?

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


arseli

Anne sütü yeterliyse 6. aya kadar gerekli değil bence..6.aydan sonrada tattırmanız yeterli olur sanırım..


sPetek

Benim sütüm yeterli olmasına rağmen ben 5. aydan itibaren ufaktan ufaktan tattırmaya başlamıştım ki ilerde sorun yaşamasın diye.

Bence sende bazı gıdaları tattırabilirsin.. meyve, sebze püresi, yoğurt vs. gibi... 


ladyofwords

oğlumun doktoru ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi konusunda diretiyor. ben 8,5 aylıkken işe başlayacağım.işte sütümü ne kadar sağabilirim(hem hijyen, hem de zaman açısından) tartışılr.o yüzden ben evde oğlumla beraberken doya doya emsin istiyorum.birşeyleri tattırır,yedirirsem anne sütününü yavan bulmasından korkuyorum. (bazı bebeklerin anne sütünü ek gıda sonrasında daha az istediklerini duydum.) oğlumun kilo alımı iyi, sadece anne sütü alıyor.ama yinede içimde bir huzursuzluk var, kilo alımı yeterli olsa bile, sütüm onun ihtiyaçlarını ne kadar karşılıyor diye. oğlum doğumdaki kilosunun iki katına ulaşmış durumda.bebek doğum kilosunun yaklaşık iki katına ulaştığında anne sütü bebeğin ihtiyaçlarını karşılamadığı için ek gıdaya geçilmesi gerektiği hakkında bir bilgim var.
kafam çok karışık sonuçta bebeğin ayından çok gelişimimi önemli diye. birde su meselesi var. ek gıdaya geçenler veya bazı şeyleri tattıranlar günde bebeğinize ne kadar su veriyorsunuz?


didem_dorukcem

merhaba, ben ise baslayali 1 hafta oldu, doruk 5.5 aylik. ve yaklasik 8.3 kilo. sabah ise gelmeden emziriyorum evim yakin oldugu icin oglende emzirebiliyorum, sut iznimi aksam isten 1.30 saat erken cikarak kullandigim icin emzirme konusunda sikinti yasamiyoruz. ama oglum her 2 saatte emmek isteyen ve istahli bir cocuk ben yokken elma suyu armut suyu veriyoruz onu oyaliyor ama emmekten asla vazgecmiyor bu konuda korkma,emme konusunda sorunu yoksa ilerde sorunda cikartmaz. bence sen  6 aydan sonra ek gidaya baslamalisin 8.5 ayda ise basliycakmis madem. corbalar ve yogurt aliskanligi 8.5 aya kadar hallolur sabah aksam ve gece emzirip oglen icinde sut birakirsan bence hic sorun yasamazsin.


saie

bbiz 4.5 ayda tattırmaya basladık ve 5. ayda kilo alımı yeterli olmadığı için başladık önce yoğurt yedi ilk hafta. sonra sebzelere gectik 2. hafta. 3. hafta kahvaltı yumurta ekmek içi ben peynir de ekledim. bu aralarda anne sütü önce verdiğim saatlerde alıyor. 7 de emziriyorum 8 gibi kahvaltı yapıyoruz 11 de emiyor 12 gibi ogle yemegi o sekilde. bence cocugun vazgecebileceği bir sey değil anne sütü(istisnai durumlar olmuyor değil ama) bence öyle düşünme içini ferah tut. yeni şeyler yemek hoşlarına gidiyor. keyifli bir dönem.ladyofwords

çok teşekkür ederim.içimi rahatlattınız :))) didem_doyukcem ve sai


iflah_olmaz

bizimde doktorumun 6.ay sonunu bekleme konusunda ısrarlı.ama ben ay sonunu beklemeden yavaş yavaş meyve suyu ve püresi vericem.ay sonu doktor kontrolünden onraa yoğurt ve çorbalara başlıcam zaten o zaman 6.ayını dolduruyor.

 

ama ben 4 4 buçuk aylıkken ek gıdaya çok sıcak bakamıyorum ya.sanki henüz bunları sindirecek gücü bebeklerde pek bulamıyorum.anne sütü yoksa mamayla da idare edilebilir bi süre sanki.????


iflah_olmaz

en iyisini kendi bebeği için annesi bilir zaten:-))aslında doktorlarda bi değişik:-))kimi 4.ay diyor kimi 6.ay:-)ben 5.ay gibi tatırılabilir diye düşünenlerdenim.isilem

bence sütünüz yeterliyse 6 ayı bekleyin çünkü anne sütünden daha kıymetli bir gıda yok hayatı boyunca yiyecek diğer besinleri
ben herzaman alabildiği kadar anne sütü alması taraftarıyım ve bütün beslenme otoriteleri de aynı şeyi söylüyorlar ama tabi karar sizin


fistikcik

Merhabalar,
"Bebek doğum kilosunun yaklaşık iki katına ulaştığında anne sütü bebeğin ihtiyaçlarını karşılamadığı için ek gıdaya geçilmesi gerektiği hakkında bir bilgim var" şeklinde yazmışsınız. Bu bilginiz doğru değil. Dünya Sağlık Örgütü ve tüm konunun uzmanları bu konuda hem fikirler : anne sütü 1 yaşına kadar temel besindir, ek gıdalar sadece tatlarına alışmaları için verilir. 1 yaşına kadar bebek sadece anne sütü alsa bile sağlıklı bir şekilde büyüyebilir.
Sütünüz yeterliyse ek gıda için acele etmeyin. Ek gıdaya geçtiğinizde de bebeğin temel besini bunlar olmayacak. Diğer besinlerden çok az yiyecek (avucunuzun içi kadar bile değil), yine esas beslenmesi anne sütü olacak. Tersini yapmaya çalışanlar, bebeği yemek yemesi için zorlayanlar hüsrana uğrar ve bebeklerinde kalıcı yeme bozuklukları gelişir. Siz de hiçbir şey için zorlamayın, tadını severse verirsiniz, sevmesze yine anne sütüyle beslersiniz.
Bizim doktorumuz da yalnızca tadına alışması amaçlı meyve suyu verdi. 6 aya kadar sadece anne sütüyle devam ediyoruz, olması gereken de bu.Cevaplamak için Üye ol