ek gıdaya hangi aylarda başlanmalı?

ladyofwords soruyor: 2

sizce ek gıdaya hangi aylarda başlanmalı?(ve neden)  ek gıdaya başlandığında anne sütünün ağırlığı yüzde kaç olmalı?

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


gokalpileseyrialem

ek gıda yada katı gıdaya geçişle ilgili dr' lar kendi aralarında ikiye ayrılmaya başladı bir kısmı 4 derken bir kısmı 6. ayda geçilmesi taraftarı.
Hamilelik annelik ve bebek bakımıyla ilgili tecrübelerimi yazdığım bir blogum var.Bu farklı dr yorumlarının nedenlerini ve ek gıdaya geçişte nelere dikkat edilmesi gerektiğini yazmışım
http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2011/02/6-aylk-bebek-gelisimi-1-kat-gdaya.html
ayrıca faydasını göreceğiniz başka konular olmakla birlikte ek gıdaya geçişle başlayacağınız yoğurt için, yoğurt mayalama hakkındaki yazımı da okumanızı tavsiye ederim.Sevgiler...


ladyofwords

hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. oğlum 5 gün sonra altı ayını tamamlıyor.gelecek hafta ek gıdaya başlıyoruz.6 ayını tamamlayana kadar hergün ek gıdaya başlasam mı diye içim içimi kemirdi. bu süreye kadar sadece anne sütüyle beslendi oğlum. geçen hafta daha ek gıdaya başlamadan azar azar su vermeye başladık (artık en azından su vermelesin ihtiyacı var diyerek baskı yapanlar yüzünden.ben daha ek gıdaya başlamadı, ek gıda vücuttaki su ihtiyacı arttırır desemde, içime kurt düşürerek birkaç gün su verdim. ) sonuçta su içtiği için midesi şişti ve acıkma süresi uzadı.yani geç acıktı. anne süttünden daha az faydalandı.
geçen gün bebeği 7 aylık olan bir arkadaşla konuştum.bebeği anne sütünü artık pek istemez olmuş ek gıda sonrasında. anne sütü ona artık cazip gelmiyormuş.bu durum her bebek için geçerli olacak diye bir kural yok tabiki. her bebek birbirinden çok farklı.ama kendi adıma 6 ay sadece anne sütüyle oğlumu besleyebildiğim için çok mutluyum. belki gelecek hafta ek gıdaya başladığımızda oğlum bazı tatları reddecek ve beni çok uğraştıracak.bazıları bak daha önce ek gıdaya başlamadığın için şimdi sıkıntı çekiyorsun diyecekler. (bazı insanlar bebeklerinde, yetişkinler gibi damak tatları olduğuna, bazı şeyleri sevemeyebileceklerini kabul edemiyorlar nedense.)ama bunların hiçbiri umurumda değil.
buradaki bazı arkadaşların dediği gibi "bebeği için en doğru kararı annesi verir." :)))
(önümüzdeki hafta ek gıda maceralarımızla karşınızda olacağız :) o zamana değin sevgiler...)
Cevaplamak için Üye ol