amaç ne olmalı?besleyici besinleri tüketmesini sağlamak mı?kendi kendine yiyebilmeyi öğretmek mi?

Tunam10 soruyor: 10

Besleyici en faydalı besinleri mümkün olduğunca tüketmesini sağlamak mı?kendi kendine yiyebilmeyi öğretmek mi? Bu soruyorum kendime bugünlerde. Eğer ben beslersem daha kısa zamanda yemesinde fayda olan şeyleri daha kolay tüketiyor. Ama alışsın eline vereyim dersen birincisi resmen yemek seçiyor. peynir,pekmez,yoğurt,yumurta sarısı..vs yemek istemiyor mesela. ikincisi çok ama çok azla yetiniyor. Aslında mutlu da oluyor kendi bişeyleri yemekten. Ama çabucak sıkılıyor ve etrafa atmaya başlıyor.  Siz ne dersiniz? 

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


scanturk

merhaba ben sizden daha tecrübesizim ama nacizane bir önerim var
ara öğünlerde eline kendi yiyebileceği bişeyler verseniz ve ana öğünleri siz yedirseniz nasıl olur? kolay gelsin hepimize...


esinci

biz bir yaşından beri incinin eline kaşık veriyoruz. ancak ikinci bir kaşık da bizde oluyor. bir kendi yiyiyor bir biz veriyoruz. hem kendi kendine yemeye alıştı hem de hızlıca ve istediğimiz kadar yiyiyor. nacizane önerim:)


Damla

Diğer seçenekler de besleyicidir eminim, Top Kek vermiyorsun ya sonuçta. Zaten sen ona sevmediklerini kastıkça gitgide daha çok seçer ve senden gelenlere güvenmez hale geliyorlar. Bir öğünde dengelemeye çalışıp, diğerlerini kendi yemesine çalışmak en iyisi bence.


Tunam10

Eline 2. bir kasik vermek,bir ogun en azindan kendi beslenmesine izin vermek cok mantikli geldi bana. Biz eline biseyler vermeye 6. ayda basladik. Ekmek biskuvi gibi seyleri hep verdik. Puturlu gidaya gecmek bu sayede zor olmadi. Ama simdi cidden yemek seciyor. Ozellikle sabah kahvaltisinda sadece yumurta yiyor. Mecbur arkasindan bulamacini veriyorum.İste benim burda takildigim ben cocugun hem yeterli guzel beslenmesi hemde kendi kendine beslenmesi nasil saglanir pratikte. Her seferinde bir baska zorluk cikiyor. Ek gidaya gecis/puturluye gecis/kendi kendine yiyebilmek hepsi ayri ve zor bir asama.bunlari saglarken yeterli besleyebilme. Allahtan meme hala devam ediyor.dis sikintisi oldugu zaman bu gecis daha da sikintili.


Damla

Kahvaltıda sadece yumurta yesin, ne olur ki, bulamaçtan hangi besinleri alması gerekiyorsa onu diğer öğünlere eklersin. Ilgaz 12 aylıktan itibaren kahvaltısını kendi yapıyordu jilet gibi doğranmış salatalık, minicik zeytin parçalarına, ekmek çubuklarına kadar. 1 yaştan sonra yemek seçme oluyor. 2'den sonra tipine takıyorlar yemeklerin, geçen yıl afiyetle yediği sebzeyi unutuyor, tattıramıyorsun. Yani neyi yiyip neyi yemediği sık sık değişiyor. 


Birkaç yazım vardı bu konu ile ilgili şimdi aklıma geldi: Aysegul_

ben de kendi kendine yemesine çok takılmıştım, 7 aylıktan beri sürekli bir şeyler kemirdi ekmek vs. Çatal kullanmaya 12 aylıkken başladı, kaşığa da 15 aylıkken (ama daha yeni yeni becerebiliyor.) özgür bırakayım dedim yemeye çalışırken oynasın döksün vs ancak gel gör ki iş çığrından çıktı bu dökme saçma konusunda bizde. en bunaldığım konulardan biri oldu berk'le ilgili bugüne kadar. öyle ki yemeğiyle oynamadan, onu buna katmadan, döküp saçmadan yemek yemez oldu, asla ağzını açmıyordu oynamasına müsaade etmessem, suyu bile oyunla içiyordu. ve yemek sonrası mutfak savaş alanına dönüyordu, artık yemek saati benim için kabusa dönmüştü. 1 haftadır mama sandalyesini bıraktı artık normal sandalyede oturuyor yemek yerken ve boyu masaya pek yetişmediği için oynayamıyor haliyle artık ve 1 haftadır rahatladım, ohh be dünya varmış dedim.. bilmiyorum erken yaşta kendi kendine yemek yemesi için 6 aydır bu yaşadıklarıma değer miydi. varsın 1 sene sonra tek başına yeseydi diyorum hala. şu anki durumumuz ise çoğunlukla kendi yiyebiliyor ama burada önerildiği gibi masada 2 kaşık  2 çatal oluyor her zaman. biri bende biri onda. o dilediği gibi yiyor. bir yandan da ben yediriyorum. ikimiz için de böylesi daha iyi diye düşünüyorum. senin soruna cevap olmadı pek bu yazdıklarım ama yaşadıklarımı yazmak istedim galiba:) yemek seçme bizde de çok fazlaydı 10 aylıktan beri. şu sıralar az da olsa azaldı. bunu yaşamış biri olarak diyorum ki her şeyden tatsın, varsın bulamacı da yesin nolcak pütürlü yeme sorunu olmadıktan sonra.


CokBilmis

Ben de "bir öğünü sen yedir, bir öğünü kendi yesin" taraftarıyım.

Ben kahvaltı öğününe takığım. Kahvaltısını hafta içi bulamaç haftasonu ise aile masasında kendisi yesin konspti ile yediriyorum. Kahvaltısını bulamaç olarak yiyor, sonra 11 gibi meyve öğününü de yüklü yediriyorum: 1 şeftali ve 1 muz karışımı gibi. Sonrasında ise sadece günlük et limitini almasına özen gösteriyorum (en az 30-40 gr et). Onunharivinde ne yerse yesin bırakıyorum. Akşam yemeğinde sadece salata yiyor kendi kendine mesela. Ya da öğlen makarna istiyor ve kendi kendine yiyor. Ama mesela çorbayı kendisinin yemesine asla izin vermiyorum. en fazla eline bir kaşık verip bir-iki denemesine izin veririm. Zira bir önce yazan arkadaşın söylediği gibi, masamızda ana kural: Yemekle oynanmaz. Yemek dökülüp saçılıyorsa, masadan kalkılır. Evinizde dökmeye alışırsa, dışarıda da döker. Dökemediği, dökmeden yiyebildiği nesneleri kendisi yiyebilir, bence.


Tunam10

Kendi kendine yeme olayi bizde de cok basariliydi. Onune parcalar halinde koyuyor ya da eline direk veriyordum. Su an aynen dediginiz gibi oyun oynuyor. Yerlere atiyor. Pesinde kosmaktan ise hic hoslanmiyorun. Biz genelde balkonda yiyoruz. Biz msada yerkende onun eline yiyebilecegi seyleri veriyorum. Ben bu bulamaca puturluye gecmeye engel diye takiktim. Ama gayet rahat kofte balik tavuk corba yiyor. Aksine pure seyleri cikartiyor. Ama emin oldugum birsey var. Bulamac nedeniyle tek tek tadmadigi besinleri reddediyor.hjci bulamac hici tek tek seklinde yapabiliriz. Gayet mantikli. Boylece yavas yavas alisiriz.Aysegul_

yeni okudum pınar. valla dikkatli ol, dediğim gibi yemekle oynama işi inanılmaz boyutlara varabiliyor :) berk de yumuşak ve bulamaç şeyleri nerdeyse yemez hiç, muhallebi, ekmek doğranmış çorba vs kesinlikle. ama dediğin gibi köfte et gibi sert şeyleri daha çok seviyor. ben 9 aylıktan beri bulamaç vermedim, hep büyükler gibi yedirdim ondan böyle oldu belki de:) ikinci çocuğumda her telden vereceğim hepsine alışsın modundayım şu an :) bizim şimdiki durumumuz oyun oynaması yok denecek kadar azaldı normal sandalyeye geçince. ancak ben de oynamasına müsaade etmiyorum artık ağlayacağını, yemeyeceğini bilsem bile. masanın üstünde de dikkatini çekecek pek bir şey bırakmamaya çalışıyorum. öyle ki su bile içemiyoruz artık masada veya tuz atamıyoruz, hep gizli gizli. hatırlamasın eski günlerini diye :P Ben de bugüne kadar peşinden koşturarak yemek yedirmedim hiç. sadece şimdilerde yemeğin başında problem yok ama doymaya başladıktan sonra inmek istiyor sandalyeden, iki dolaşıp geri geliyor, 4 5 kaşık da böyle yiyor ve sonra tamamen doyuyor bırakıyor yemeyi, buna müsaade ediyorum şimdilik.


selencem

Kendi yediginde o kadar az yiyor ki... Ben de hem ona catal hem kendime veriyorum.


Cevaplamak için Üye ol