bilinçli bebek adlı kitabı okuyanınız var mı?

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


Tunam10

Ben de yeni başladım. Hoş eşim de serviste okuduğundan pek bakamıyorum. Başlardayım yani.Ama farklı bir kitap. Çocuğu robot gibi yetiştirme konusuna karşı çıkıyor. Sadece zeki olsun iyi bir işi olsun endişesi ile çocuk yetiştirmek yerine karakterli,özgüvenli,paylaşımcı, empatik çocuk yetiştirme taraftarı. Bu yönü hoşuma gitti.
Yanlız normal doğum taraftarı. Bebeğin anne karnından çıkınca şoka girdiğini, uyum sağlaması için annesinin kokusu ve sesini duyması gerektiğini belirtmiş. Bebeklerin çok alıngan olması ve çok çabuk etkilenmesi konusundaki yazılanlar nedeniyle endişe duydum biraz. Sezeryanla doğumun çocuk üzerinde olumsuz etkileri biraz panik yapmama sebep oldu. Eşimi tembihledim bile. Eğer sezeryan olursam, çocuğu ilk getirdiklerinde sen kucağına al diye. Kitaba göre kendini güvende hissetmesi için anne yoksa(ki sezeryanda ayılma süreci var) babaya verin diyor. Babanın sesini tanıdığından olumsuz etki azaltılabilir amacıyla. Emzirme konusunda da normal doğumun faydalarını anlatmış. Tabi devamını okumadım daha. Bu olumsuzlukların devamında çocukların olumsuz anıları çabuk tamir ettiğini de söylemiş.


Tunam10

orasını açıkçası okumadım. kitap ilginç. en kısa zamanda okuyup yazayım.
Doğumdan sonra tamamen uyutma olayı nasıl oluyorki. Ben sezeryanda genel anestezi yapıyorlar ve kişinin ayılması bünyeye göre değişiyor diye biliyorum. bem 29 haftalık hamileyim. doğuma az kaldı ve  ilk bebişim. sezeryan olursa da ilk kez anestezi almış olacağım.


MineAda

Genelde siz gelene kadar bebği kimseye vermiyorlar yıkanırken ve hazırlanırken pencereden seyrediyorlar. O sırada da siz geliyorsunuz zaten. Sizin koynunuza gelince hemen susuyor ve meme aramaya başlıyor. Muhteşem bir duygu. Sezayen ve normal doğum konusu bence tamamiyle sizin hazır olmanızla alakalı bir şey...


Tunam10

kitabın savunduğu o arada geçen sürenin uzaması durumunda bebeğin bundan çok etkilendiği. normal doğumda hemen bebeğini alabilirken sezeryanda alamıyormuşsun.


Tunam10

teşekkür ederim aomer. babadan da tam not aldı kitap. ben de fırsat buldukça okumaya çalışıyorum ama vakit çabuk geçiyor ve ben sanki yetişemiyorum. bilmem gereken daha neler var kim bilir:(
benim doğum yapacağım hastanede de bebeği anne gelmeden veriyorlar. Eltim de orda doğum yaptığından biliyorum. anneanne,dede,babaanne,baba hepsi kucağına alıyor bebeği. o ilk doğduğu an çok önemliymiş.ama Türkiyede buna kaç hastane ve kaç hemşire önemsiyor kim bilir.Tunam10

kitapta bebeklerin çok kırılgan oldukları,etkilendiklerini ama aynı zamanda da duygusal kırgınlıkları çabuk tamir ettikleri yazılı yeterki tekrar edilmesin ve çözülsün. buna kesinlikle katılıyorum ve kendi yaşadığım birşeyden bunun başıma geldiğini söyleyebilirim. Evliliğimizin ilk günlerinde evimize hırsız girmişti. neyse ben bu olaydan çok etkilendim ve eşim sabahları evden çıktıktan sonra uyuyamamaya ve kabus görmeye başladım. evde yanlız kalamıyordum. bir süre devam etti böyle sonra unuttum geçti. Sonra hamileliğin ilk haftalarında 2 ay kadar raporluydum ve evde kalmaya başladım. Yanlız kaldığım zamanlar ben yine kabuslar,karabasanlar görmeye başladım. artık psikolağa gitmem gerektiğine karar verdim ama hamilesin gitsen ne olacak ilaç da veremez. derken tv de bir doktor bebeklerin ve çocukların korkularını ciddiye almak ve tedavi ettirmek gerektiğini anlatıyordu. Annemle izliyorduk proğramı. Annem de bana sen de karanlıktan korkardın ve hep geceleri uyanıp yanımıza gelirdin, dedi. O zaman olayı meraklanarak deştim ve 2-3 yaşlarında çok rüya gördüğümü ve korktuğumu özellikle de geceleri babamı kaldırıp evde başka kimse var mı diye kontrol ettirdiğimi söyledi. Bu şekilde epey uzun bir süre yanlarına gidip yatmışım. Onlar da hiç hayır demeden beni yanlarına almışlar. Anladıkki 27 yaşında koca kızken evimize hırsız girince bilinç altımdaki korku depreşti. Yani doğru olanı beni aralarına alıp yatırmaları değil neden korkttuğumu anlayıp bunu çözecek şeyler yapmakmış. Eskiden çocuklara "orda öcü var girme" "karanlıkta canavar var gitme" derlermiş. Hırsızdan,iğneciden,doktordan korkuturlarmış. Bu kitapta bu konuda anne babaları bilinçli olmaya çağırıyor.


EsraEA

Ben ilk çıktığında almıştım. Yarısına kadar okudum. Sonra bazı sebeplerden bir dönem herşeye ara verdiğimden yarım kaldı. Şimdi tekrar okuyorum.
Bazı yaklaşımlar çok uçuk. Sezaryen sonrası oğlunu kucağına alamamış, oğlu 10 yaşındayken oğluna anlatıp ağlayıp rahatlamış, ancak ondan sonra oğluyla istediği gibi iletişim kurabilmiş gibi !! Amerikalıların alakalı alakasız olaylara "Bu hiç adil değil" yorumu gibi kitapta da böyle cümlelere örneklere çok yer var :)
Ama kitabın fikrine bayıldımmmmmm. Bu zamana kadar çocukların ağlamasına karışmadım. Dikkat dağıtma yöntemini hiç kullanmadım. Çocuk ağlarken, belki canı yandı, belki canı sıkkın, aaa bak kuş geçiyor gibi yöntem kullanmak benim içime sinememişti bir türlü. Harvey Karpın kitabı o yüzden hoşuma gitmişti. Ama Harvey Karpın yönteminin de bir kısmını kullamıştım. Daha çok çocuklarımdan ağlamak isteyen olursa, alıp beraber odasına gidiyor, ben ona sarılıyordum, o da ağlıyordu. Hehangi olmaz/olamaz bir istekle karşılaşıp(elini prize sokmak gibi!)  ağlamaya başladığında da hadi odaya gidelim diyordum. Böyle sebeplerden ağladıklarında zaten bir iki adımda ağlamayı kesip geri dönüyorlardı. Öbür türlü birikime bağlı ki 4-5 kere olmuştur, gerçekten ağlamalarının faydalarını gördüm.
Bu güne kadar bebeklerimle birlikte uyudum. Tüm dünya karşı çıksa bile ben bunu yapmam gerektiğine inandım, yüreğim öyle söyledi ve yaptım. Belki yoruldum, belki uykusuz kaldım, belki onlar uyurken uyuyakaldım ama şimdi geriye dönsem gene aynı şeyi yaparım.
Çok uzun yazmışım :) Neyse kısaca diyorum ki ben çevremdeki herkese tavsiye ediyorum. Şimdi yakındaki kitapçıya aynı kitapevinin "çocuğum yemek yemiyor" kitabını getirtiyorum.


Aysegul_

tunam10 bu arada sezaryen olursan genel anestezi almak zorunda değilsin, epidural veya spinal anestezi de alabilirsin. Ben o şekilde spinal anestezi ile sezaryen oldum ve şiddetle tavsiye ederim. Bebeğin doğumuna şahit oluyosun. Doğunca hemen temizleyip bana göstermişlerdi öpmüştüm. Belki istesem kucağıma da alabilirdim hemen ama o anın telaşıyla bi de giydirecekler filan diye bişi söylememiştim. Ayılma süreci de olmadığı için hemen dikiyolar ve odana alıyolar, bebeğine hemen kavuşabiliyosun. ben maksimum yarım saatte kucağıma almıştım. normal doğum olur inşallah ama bir şekilde sezaryen olursa genel anestezi alma derim. Özellikle spinal anestezi anestezi doktoru için de kolay bi yöntem, yan etkisi de daha az.Tunam10

hamilelik öncesi başlayıp sonra yarım bıraktığım kitaba yeniden başladım.
öncelikle doğumdan önce okusaydım çeşke diyorum yine:(
normal doğum istememize rağmen şartlar nedeniyle sezeryan oldum.
kitabın etkisiyle doğum ertesi tunayı isteğimiz üzerine hemen babasına vermişler.
tembihlemem sayesinde kameraya da çekmişler.
çok doğru bir kararmış.
ama şu kontrol kalıplarını okumamışım:((
ahhhhahhhhhh diyorum. çünkü:
bizimde ara sıra fizyolojik ihtiyaçla ilgisi olmadığını düşündüğüm ağlamalarımız var.
allaha şükür çok sık değil ama yokda değil.
hani şu kolik denilen akşam saatlerinde başlayan nedensiz ağlamalar.
zaman içinde pek çok şey denedik ve emzik ile vitamininde karar kıldık.
ağzına bir damla vitamin arkasından emzik o kocaman çığlıkları kesiveriyor.
ve o gün bugün kontrol kalıbımız bu oldu.
oğluş başka türlü susmaz oldu.
oysa yazar kesinlikle kontrol kalıplarına karşı.
bağımlılık yaptığı görüşünde. katılıyorum çünkü yaptı.
bu tür ağlamaların stres kaynaklı olduğunu belirtiyor.
ona da katılıyorum çünkü bir emzik ve bir damla vitamin ağrısını kesmez herhalde.
yazar susturmanın geçici çözüm olduğu, ağlamasına izin verilip stresini boşaltmasına izin verilmesi gerektiği görüşünde. aksi ağlamanın baskılanması demek diye belirtiyor.
ailem ise ağladıkça çok hava yuttuğu daha çok gaz olacağı fikrinde.
bense kararsız kaldım. doktorumla da konuşacağım. hoş doktorlar kitaplar ve internet sitelerinden pek hoşlanmaz ama usulünce soracağım.
okumaya devam. ilginç gelen yerleri yazarım.


Tunam10

:))evet önce okumak lazımmış.
ama yine de faydalı bilgiler var. okumaya devam.
en azından birşeyler rutine girmeden.
allahtan eşim kitabı okumuştu.
tuna çığlık kıyamet ağlarken bırak ağlasın rahatlasın diye kimseye elletmedi:))
ben geceleri okuyorum.
tuna uykuya dalasaya kadar.
okudukça yazarım.
bende bu başlığı açtığın için teşekkür ederim.:))Cevaplamak için Üye ol