ana okulu seciminde nelere dikkat etmek gerek?

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


22 Cevap


ikicocukannesi

- eve yakın mı?
- saglık personeli var mı? yoksa ilk yardım egitimi alan var mı?
- ogretmeni ne mezunu? kac ogretmen var?
- wc isi ile kim ilgileniyor, nerde yapılıyor?
- hangi sistemi uygulayacaklarar, etkilendikleri ekol?
- oyun odası var mı?
- uyku hangi odada?
- yemek listesi nasıl? kim hazırlıyor?
- izlenebilir kres mi?
- servisi kim kullanıyor? serviste kim olacak?
- sınıfı kac kisi?
- yas aralıgı nasıl sınıfında?
- kırtasiye listesi nasıl? hangi kitaplar, hangi malzemeler?
- bahcesi var mı?
- sınıf ferah mı?
- etkinlikleri neler? tiyatro, bale, sinema, spor, sanatsal calısmalar?
- ucret?
- iletisim nasıl olacak? ogretmen cep tlf ile ulasılabilir mi?
- oyuncak gunu ve oyuncak secimi hakkında fikirler?

aklıma geldikce detaylarım ama genel sorularım bunlardı. revize edilesi bir baslık olmus,
kolaylık dilerim.


Damla

- sene sonu gösterisi (yapılmayanı varsa onu tercih etmenizi öneririm)
- öğretmenleri kim yönetiyor, çocuklara karşı davranışlarını kim kontrol ediyor, bence en önemlisi okul öncesi çocuğuna uygun şekilde davranmayı bilmeleri
- okul yöneticisi ile rahat iletişim kurabilmeniz, açık olup olmamaları
- tuvalet ve yemek konusuna doğru ve rahat bir yaklaşımları olması bence de çok önemli


ikicocukannesi

bol sans defneligunler:)

valla bilemiyorum ki ben hic oyle bir sey duymadım. benimkiler cikalataya bayılır, organik urunden yemek yapan kresler hakkında hic fikrim yok, bilgimde yok.

wc ile ilgili enteresan diyorum!

ben ozellikle sanatsal faliyet aradım senin aksine, bizim kres haftada bir tiyartoya goturur, ayda birde sinema gunu duzenler. yine iki haftalık aralarla muze ve sergi gezerler.

hoscakal,
kolaylık.


ikicocukannesi

aklıma geldi ama gezdigim kreslerden birinin bahcesinde pırasa domates sogan filan yetistiriyorlardı, belki onlar organiktir, arastırmak lazım. o kres bize cok uzaktı samimi de bulmamıstım!

bizim kres semt pazarından alısveris ediyor, hatta bir keresinde bizim sınıfıda goturdu ogretmenleri, cok eglenmisler bak:)


Damla

Yemek konusu gerçekten insanı en çok düşündüren konulardan biri oluyor kreşe vermeden önce. Ama 3 yaşa doğru kreş dönemiyle birlikte sanki anne-baba kaygıları da çocuğun beslenmesinden uzaklaşıp, sosyalleşme, davranış problemlerine doğru kaymaya başlıyor. Yani çocuk büyüdükçe özel bir beslenme sorunu yoksa yediği içtiği ile daha az uğraşmaya başlıyorsunuz. Kreşe vermeden önce çok önemli olan bu konu o kadar da önemli gözükmemeye başlıyor.

Abur cubur vermesinler tabi çocuklara okulda. Ilgaz'ın okulunda da daha fazla meyve verilse ya da kahverengi ekmek daha memnun olurdum. Ama çoğu çocuk meyve yemiyorken bu maliyete çok katlanmayıp meyvesini de evde yiyebilir diye düşünüyor olabilirler. Diğer yiyeceklerin evdekinden farklı olması da bünyesini çeşitliliğe alıştırıyor.

Görüşmelerde zaman çok sınırlı oluyor, öncelikle tarzlarını öğrenmeye yönelik konuştuktan sonra belki aklınıza yatan yuvaya ikinci bir ziyaret yapıp yemek listelerini isteyip, burada aklınıza takılanları sorup şöyle bir dolaştırmalarını isteyip hijyen konusuna da göz atabilirsiniz. Çocuğa olması gerektiği gibi davranmayı beceren bir yuvanın bilerek kötü bir şey yedirmeyi düşünebilecek yaklaşımda olacağını tahmin etmiyorum.

Dışarıda oynama işi gerçekten çok önemli. Kışın da dışarı çıkıp çıkmadıklarını mutlaka sorun. Kışın da çıkartan bir yeri tercih ederdim ben olsam.ikicocukannesi

damlaya katılmamak mumkun degil, kresten beklentiler cok onemli...

ben kres bakarken yemek listelerini aldım evde karsılastırdım uc asagı bes yukarı birbiriyle cok yakındı. lakin hic aklıma gelmemisti mesela organik dıga mı diye sormak! hazır gıda vermiyor ama kresler, ben hic rastlamadım mesela biskuvi cips kek filan verenlere. oyle kresler de mi varmıs acep? kreslerde yemek isi soyle oluyor, bizimkinde diyeyim; sabah kahvaltı, arad meyve, ogle yemek, ikindi kahvaltı. kahvaltı zengin, ogle yemegi doyurucu, ikindi kahvaltısında sut ya da meyve suyunu biz belirliyoruz, eger kreste dogumgunu varsa o gun pasta yiyorlar, bak bu genelde hazır oluyor:)

dolastıgım tum kreslerde mutfak icerdeydi ve hijyenikti. ayrıca bu isi yapan teyzeler oluyor, dısardan yemek veren kres hic gormedim ben.

bahcesiz bir kres zaten dusunemiyorum. dısarda oyun oynatma isi soyle oluyor. ogretmeni ile kontakta oluyorsunuz, size soruyor. siz tmm derseniz cıkıyor kuzu. bizimkinin bahcesi cok buyuk degil ama kıs aylarında da cıktılar. lakin sınıfından cıkan tek cocuk benimki idi. diger annler izin vermediler mesela.

ben sosyal gelisimi icin cok takık olan anneler grubuna dahilim sanırım. ogretmeni super iyi bir hanım. iletisimimiz cok guzel. gun icinde okudugu kitabı, oynadıgı oyunu, soyledigi sarkıyı, arkadasıyla gecen ilginc diyalogları yazar ek olarak. fikir vermesi adına soyle kısaca bizimkinin duzenini yazayım;

aylık plan ve yemek listesi gelir onume. etkinlikler icin bir formda. izin verirseniz gotururler tiyatro, sinema, muze, park, pazar ve sergilere. bunların ucreti ekstradır ay basında formla ucretlerde onunuze gelir. plan kalsik sisteme gore gider, buna ek olarak farklı aktivitelerde koyar ogretmeni. mesela bizim fahriye ogretmen montessori akımına yonelik program da yapıyor. biz ablaya uygulatıyoruz. sınıfı bu duzene hitap ediyor. tahta abakus, silindir ve cubuklar gibi metaryelleri var sınıfında. mesela bu ay 2 rakamını, temiz kirli kavramını, kagıt maske yapımını, ciceklerden yelpaze yapımını uyguladılar. bahar mevsimi ile ilgili calıstılar. 

gun baslangıcında servis gelir alır, ogretmeni kapıda karsılar, soyunurlar, kahvaltı salonuna gecerler. kahvaltılarını ederler. sonra sınıfa gecip ilk aktivitelerini yaparlar, ardından oyun salonua gecip oynarlar. sonra popisler acılır, ogle yemegine gecilir, yemek sonu el yıkama dis fırcalama ve sınıf. ardından uyku saati, popis acılımı sonrasında ikinci aktivite yapılır. ikindi kahvaltısına gecilir. sonrasında ya oyuna salonuna ya da ucuncu aktiviteye gecerler. popis acılır, saat 6'ya dogru donus hazırlıkları baslar. bu aktiviteler genelde; oyun hamuru, el isi kagıtları, kesme yapıstırma, kukla yapımı, resim, matematik oyunları, turkce saati, ing. saati, evcilik ve karakterize oyunlar gibi'dir. degisir ama herbirinden sizin haberiniz olur.  

aklıma geldikce revize ederim yine,
katılım cok olursa fikirler de artar, super olur.
hoscakalın.


alkan

konuyu dağıtmıyorumdur umarım ama ben servisle kreşe gitme konusunda çok kararsızım. sadece birkaç sokak için olabilir belki ama 1-2 kilometre uzaktaki çok iyi bir kreşe servisle göndermeye değecek mi? yolda sıkılacak ve bu nedenle kreşe gitmeyi istemeyecek diye düşünüyorum. 


bizim kreşimiz eve çok yakın, daha iyileri var daha uzakta (servisle gitmesi gerekecek) ama sırf bu nedenle devam ediyoruz. bilmiyorum yanlış mı yapıyoruz?


ikicocukannesi

alkan bizimkide cok yakın, sadece iki cadde var arada; lakin ben ve kocam ise kızımdan once gidiyoruz, babannede evde kardesle ilgileniyor, donusumuzde yetisemiyoruz, bizim icin mecburdu servis isi.

yolda sıkılma konusunda aynı kaygıdan ve baska sebeplerden uzak semtteki kreslere bende yollayamadım,

belki gonderenler yazarlar yorum,
hoscakal.EsraEA

Defneligunler, Allah yardimcin olsun. Ben de seneye krese verir miyiz, kreste durumlar nasıldır diye araştırmaya bir girdim. Sinir oldum, en sonunda evde yuvaya karar verdik eşimle :)))
Bale male tarzı şeyleri ben zaten istemiyorum. Dans ve muzik icinse dışardan takviye edilebilir. Yıl sonu gösterisi, yaparkenki yaklaşımlarına bağlı. Yani illa olmasın demem ama göndermeyi planladığım yuvanın bir sene önceki gösterisine bakabiliyorsam bakarım. (çocuğu zorlayan bir süreç mi keyif almasını sağlayan mı üç aşağı beş yukarı belli olur) Olmasın da demiyorum, üçüzlerin yarım gün gelen anaokulu öğreteni var. 23 nisan için mini gösteri hazırlatıyor onlara. Doğum günlerinde gelen kelebekli kostümlerini giyip kelebek şarkısını söylüyorlar. Eşim videoya çekmiş. Çok eğleniyorlar. Böyle bir süreçle mi hazırlanıyor görmek lazım. Şahsen 3-4 yaşlarındaki çocukların gösterileri pürüzsüz, 4-4lük giderse benim için olumsuzdur :)
Yemek konusunda abur cubur olmasan da temiz olsun, taze olsun, mümkünse mevsiminde yesinler meyveyi sebzeyi gerisi önemli değil.
Benim önem verdiğim konu çocuklarla iletişimleri. Çocuğun göz hizasına inip mi konuşuyor, tepeden mi bakıyor. Internette bakarken bir yuvayı, sırf sahiplerinin tanıtımlarını çocukların ağzından yapıyorlar diye kafadan eledim.
Bahçesi, yerler uyduruk plastik çimle mi kaplı doğal mı. Hayatın içinden ne veriyorlar. (Pazar, kütüphane gezileri gibi gezileri.) Öğretmenlerin yorumları. Sırf olumlu yorum yapanlar bende günü kurtarma sözleri gibi gelir.
Bende daha çok soru var da sistem dur artık diyor. Mesajlar peşi sıra gitti, alttakileri de silemedim :)
Neyse sonucta biz evde yuvaya karar verdik, rahat ettik :)


EsraEA

.Cevaplamak için Üye ol