Erkek çocuklarda anneyle özdeşleşme,cinsel kimlik..

serraa soruyor: 4

Merhaba,bugünlerde aklıma sıkça takılan konuyla ilgili fikirlerinize ihtiyaç duyuyorum..


Oğlum 4 yaşında, şu sıralar sıkça yaptıklarımı yaptığını gözlemliyorum.T-shirtünü çekiştirip anne etek yaptım demesi,makyaj malzemelerimi merak edip isimlerini sorması,toka taktım senin gibi demesi beni çok endişelendiriyor.sizdede benzer durumlar varmı yada oldumu?
sık sık yaşıyoruz diyemem ama  duyuyorum bunları.makyaj malzemeleri vs topladım şuan göremeyeceği yerlerdeler. Rol modeli benim ama bunun önüne nasıl geçerim ne gibi cevaplar vermeliyim kafam oldukça karışık..babasıylada oldukça vakit geçiriyor buarada.

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


selencem

Benim oglum da tokalarimi takip pudra fircami yuzume suruyordu, bunu genelde ben sabah iş icin hazirlanirken yapiyordu. Simdi ben hazirlanirken o babayla takiliyor. İlgisini cekmiyor artik, arada saçima taktigim taci boynuna takiyor. Ben bunlarin sorun oldugunu sanmiyorum bu arada, icgudusel bir taklit sadece. Cok tepki verip ilgi cekici bir hale getirmemek gerek bence.


tiara

yaş itibariyle artık kendi cinsiyetinden olan ebeveynle özdeşime başlaması, insanların, karakterlerin cinsiyetlerini  algılıyor olması gerek. babayla 'erkeklere özgü' aktiviteler yapsın bol bol, baba traş olurken biraz sabun köpüğü sürsün yüzüne mesela yüzüne, taklit etmesine alan yaratın yani. siz de eteği kızlar giyer, makyajı kızlar yapar, erkekler traş olur gibi cinsiyet rollerine özgü davranışları yeri geldikçe ona anlatın. mesela makyaj yapmak istediğinde kızlar makyaj yapar deyin..sorularda gördüm 6 ay önce de erkek çocuklar ve külotlu çorapla ilgili bir soru sormuşsunuz, acaba uzun süredir kafanızda böyle bir mesele var mıydı onu merak ettim..sonuçta siz anne olarak kafanızda uzun süredir bu meseleyle lgili soru işaretleri barındırıyorsanız belki bir çocuk psikiyatristine de danışmanız faydalı olur.


serraa

tiara,

çorap konusu doktorumuzun önerisi sonucu kafamı karıştırmıştı.uzun süredir değil ama bi 5-6 aydır durum  böyle.
oğlumun babasıyla ilişkisi birazda eşimin işi gereği çok zayıf kaldı.eşim geldiğinde oğlum uyumuş oluyor.birde evde traş olmuyor eşim:)
birde yeni bir soru ekledim belik gördünüz,oğlum kız-erkek cinsiyet ayrımını sanırım tam oturtamadı kafasında.abi -abla ayırımını yapabiliyor ama sadece bu yeterlimi bilmiyorum.mesela irem kızmı erkekmi diyorum ıı-ııııı diye düşünmeye geçiyor,ömer kızmı erkekmi diyorum kız diyor vs.ciddi ciddi daraldım ben...teşekkürler..

longriver,selencem, umarım geçicidir ,teşekkürler..


tiara

5-6 aydır kafanızda bu duruma dair bir soru işareti varsa çocuk psikiyatristine danışın, yolunda gitmeyen bir şeyler 

varsa erkenden müdahale etmiş olursunuz, sorun yoksa da içiniz rahatlamış olur. bu arada her halükarda baba çocukla zaman geçirmeli.Cevaplamak için Üye ol