Pedalsız tahta bisiklet ve koruyucu ekipman seçimi...

Zelal_ soruyor: 10

Selamlar,

Bir süre sonra oğluma pedalsız bisiklet almayı düşünüyorum, iki alternatif ve aralarında inanılmaz bir fiyat farkı var; bilgisi, herhangi bir fikri olanlar görüşlerini paylaşırsa çok memnun olurum... Alternatifler şunlar;

1. Tay Tay

2. Kokua likeabike

Bunun dışında 2 yaş civarı çocuklar için uygun kask, dizlik vs gibi koruyucu ekipman tavsiyeleriniz nelerdir?

Bu soruyu cevapla


30 Cevap


Zelal_

Filisitom, valla tasarımda ufak farklılıklar var ama fiyata yansıyan o mudur şüpheliyim...Taytay olan diğerine göre ucuz, yaklaşık 1/3 oranında hatta :S Likeabike'taki sepet bisikletin ücretine dahil değil, istersen ekstradan alıyon bacım :P Benim okuduğum ve anladığımı sandığım kadarıyla temel bir kaç fark var; biri taytay 2-5 yaş arası, likeabike mini ise 18 ay-4 yaş arası, tasarımda oturak ve gövde kısmı biraz farklı... Orjinal olan likeabike, taytay ise yurdum insanının bu işi bizde yaparız girşimciliğiyle -iyiki de- yaptığı bişey. Likeabike'in en alçak seviyesi 27 cm, yani kuzunun bacağının iç kısmının yerden yüksekliği en az 27 cm olmalı diye sitede yazıyo, Taytay'da bu detay yok ama elinde taytay olan bir dükkandaki beyefendi ısrarlarım sonucunda gitti ölçtü 34.5 cm dedi, üstüne birde liste fiyatından %20'de indirim yaptı sağolsun, bizim yavrunun iç bacak ölçüsünü uykusunda alacağım; lakin sabit durduğu tek an o :)))

Valla dediğin gibi Loran kaskı kesin atar, bisikletin hatrına bi ihtimal takarsa olay olur o ayrı :) Diz ve dirsek için bi tahminim yok henüz, 2 yaş civarındakiler için gerçek anlamda diz ve dirsek koruyucu var mı bilmiyorum henüz bulamadım, ama kask varmış :)


Zelal_

Filisitom neleri götürdük, getirdik bu ne ki, Stokke'nin mama sandalyesini götürmüşlüğümüz bile var... Mesele karar vermeyi becerip de, alabilmek... Taytay'ı İzmir'de bir mağaza da buldum, İzmir'e gittiğimiz bir gün denemeye pek hevesliyim ama benim dün akşam ki ölçüme göre çok umutlu değilim, iç bacak kısmı uzunluğu 32cm ölçtüm, likeAbike ise sadece İstanbul'da Nest bu Mozaik'te var -hani şu Stokke'yi aldığımız yer-, onunla ilgili bir eylem planım yok henüz...

Bu arada bu bisikletten kullanan, ya da başka bisikletlerle koruyucu ekipman vs kullanan kimse yok mu ne? :(((


khan

Tay Tay bizde vardı. 2 yaşındayken kullanmaya başladı sanırım. Çok memnunduk, çalındı :(

Yapım kalitesiyle ilgili bir iki derdim vardı. Çocuğun ellerini koyduğu gidon tutacakları (elcik denir motosikletlerde ama bunlarda ne denir bilmiyorum) kalitesiz, kötü kokan plastikten. Elde kokusu kalıyor öyle söyleyeyim. Çalınmasaydı değiştirmeyi planlıyordum.

Bir de, seleyi alçaltıp yükseltmek için vida ve somunları söküp takmak gerekiyor. Bu sırada vida uçları kırılmıştı, pek kaliteli malzemeden değiller. Bir iki yükseltme daha yapsak tamamen giderler miydi bilmiyorum.

Yine de ben çok memnundum bisikletten çünkü pedallı, alıştırma tekerlekli bisikletlerin yapamayacağı şekilde ufak arkadaşların gayret sarfetmeden ve güvenle bisiklet dünyasına giriş yapmalarını sağlıyor. Ilgaz bu bisikletle daha 2.5 yaşındayken ayağını kaldırıp gidebiliyordu. Kaldırımlardan atlıyor, akrobasi emareleri gösteriyordu. 2 yaşına gelmiş tüm çocuklara şiddetle tavsiye ederim (sele başta biraz yüksek gelebiliyor).

Yeni bir tane alacağız ama TayTay almayacağız. Onun yerine Açalya'nın koyduğu bir videoda gördüğümüz Strider almaya karar verdik (99$). Bunu da bayağı araştırdım, ayak koyma yerleri sayesinde bir üst seviye pedalsız bisiklet olmuş. Malzemeleri kaliteli, üzerinde düşünülmüş bir ürün (mesela ayak freni var, ufaklıkların elden frenlere göre kullanması çok çok daha kolay). Bence TayTay'dan daha iyi ama Türkiye'de yok malesef (isteyene, Çin'li üreticisini de buldum. Minimum 100 adet gönderiyorlarmış :).

http://www.stridersports.com/

İngiltere'ye  gidecek bir arkadaşımız var. Oradan getirecek iki hafta sonra. Uluslararası da gönderiyorlar Amerika'dan, TayTay'dan biraz daha pahalıya geliyor öyle (http://www.stridersports.com/international/). Katar'da gümrük derdi yoksa o da olabilir. 3-4 kiloluk dikdörtgen bir kutuymuş paketi.


khan

Türk takılıp, koruyucu ekipmansız bindirmiştik biz bu arada :) Yenisinde alacağım. Beşiktaş'da Barbaros Bulvarı'ndan yukarı çıkarken solda bisiklet ve doğa malzemeleri satan bir mağaza var, adını bilmiyorum. Orada 30 EURO civarı sanırım çocuklar için kask ama 2 yaş için var mı bilmiyorum.


Zelal_

Khan, bilgiler için çok ama çok teşekkür ederim, bende taytay'ın tam da bu ayrıntılarından şüphe ediyordum açıkçası... Hele de plastik mevzusu insanı gayet irite eden birşey bence... Taytay'da sele 2 yaşa başta yüksek gelebiliyorsa, bizimkine şuan baya büyük gelicek demek ki, satıcı beyin ve benim ölçümlerimiz mantıklı gibi (34.5 cm seleye - 32 cm iç bacak boyu)

Stridersports'a şöyle bi göz attım, Loran uyuduğunda detaylı inceleyeceğim, 1-5 yaş yazıyor, bu şimdiden çok sevindirici... Diğerlerinin ahşap malzeme olmasına pek ısınmıştım gerçi...

Kask, internette 0-3 yaş yazan birkaç kask bulmuştum ben (Türkiye'de satan) ama bilgisayar ekranından kalitesi vs anlaşılmıyor tabi, birde likeAbike'in üreticisi Kokua'nın kaskları var, bisikletleri Nest by Mozaik'te var, ama kaskı unuttum sormadım, uluslararası sitesinde bahsettiğin rakamlardaydı yanlış hatırlamıyorsam...

Qatar'da gümrük işleri Türkiye'dekinden oldukça kolay, kargo ile gelen ürünlerde ürünün cinsine göre beyan edilen bedel üzerinden en fazla %5 alınıyor, o da her ürün için değil.

Tekrar teşekkür ederim.
Zelal.hazel

kafa karıştırıyor olmak istemem ama
http://www.babaolmak.com/linkler/earlyrider/
bu da güzel bi marka. :)


sumeyye

sumeyye

hatta hepsıburada da kı fıyata bakın

(satıcı ben degılım . faydalanın ıstedım :)

http://www.hepsiburada.com/Liste/ProductDetails.aspx?productId=oyunayyapk4003&categoryId=295869Zelal_

@Hazel, Ama karıştırıyorsun Ela'cım :))) Alevler ayrı bi tarz katmış tasarıma... Ciddi şık bi tasarım olmuş...

@Khan, Early Rider Evolution 3.5 yaş+ olanda ayak koyma yeri de var, lite serisinde yok... Siz Strider'a karar vermeden Early Rider'ı da incelemiş miydiniz?

@Sümeyye, valla ben birde kendimi gittigidiyor'da araştırdım sayıyordum, uğraşın için çok teşekkür ederim. Yalnız iki linkteki bilgiler farklılık gösteriyor, 29 cm min sele yüksekliği, çocuğun uzunluğu min 85 cm yazıyor birinde, diğerinde 34 ve 90cm demiş :S Birde açıklamalarda "Dünyanın en hafif pedalsız bisikleti (3.3KG)" denmiş ama Strider sitesinde 3.18kg olarak ağırlığını belirtmiş , early rider lite ise 3.25kg olarak belirtmiş mesela... Bu tür iddialı cümleler insanı soğutuyor sanki...


hazel


Z.nin babasının yazısını eminim okumuşsundur
hamileliğimden de öncesinden beri takip ettiğim bir sitedir.  ben bu sitenin önderdikleri arasından aldığım hiçbir şeyden üzülmedim :)
annesi loran'a da easy rider yakışır ama büyüyünce de bi harley. oldu da bitti :)Cevaplamak için Üye ol