2 yas sonrası emzirmek

minikprensim soruyor: 10

Oğlum 25 aylık hala emmeye devam ediyor .. Kadmeli bıraktırmak istedim gün içindeki emmeleri keserek ama bir hastalık bir dis derken eski halimize geri donduk .. 2 yas sonrasında emzirmenin sakıncaları var mı ya da daha ne kadar devam devam edebiliriz bu sekilde yoksa bir an once kesmeli mı ? Tecrübeli annelerin görüşlerine ihtiyacım var .. Şimdiden tesekkurler

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


ipekkusgoz

http://www.nurturia.com.tr/bugulog/people/ipekkusgoz

Ben de 2 yaş sınır olsun ya da olamlı diye biliyordum. Taa ki linkteki notları yazdığım seminere kadar. orada 3-3,5 yaşın bile normal olduğunu duyunca çok şaşırmıştım. Fakat belki de bugüne kadar öyle şartlandığım için 2 yaş sonrası çok fazla devam etmesin istedim. Ama sonlandırmayı da kendisi yapsın. Ben hiç bir müdahalede bulunmak zorunda kalmayayım. İki yıldır temasta olduğu memeden tiksindirme ,bir şeyler sürme vs olsun istemedim. Yapmazdım zaten de ama işte insan nasıl olacak ki diye de düşünüyor, kaç yaşına kadar devam edebilirim ki diyor.Hayırlı ve güzel emzirme sonlandırma süreci dilerim.


daco

aşağıdaki link burada tanıdığımız çokbilmiş'in blogundan çok beğendiğim bir yazısı. sorunuza cevap olurmu bilemem ancak bir okumanızı tavsiye ederim.

nilinmasali

ben gectiğimiz günlerde bir çocuk gelişim uzmanına danıstım bu konuyu,öncesinde hep kademeli olarak bıraktırırım diye planlıyordum,ama öyle yapmamak gerekiyormuş,karar verdiğinizde asla geri adım atmayın,çocuğu daha cok sevin öpün oksayın temasınızı arttırın ama emme talebiyle geldiğinde bi şekilde ilgisini dağıtıp o ortamdan uzaklasın,gerekirse geceleri baba ilgilensin ,cok ısrar etti diye bıraktıktan üç gün sonra 1 kez bile emzirseniz herseyi basa almanız gerekir o yüzden önce psikolojik olarak siz hazırlıklı olun demişti,birde kış  kasvetli bir dönem olduğu için bu aylarda pek önermiyorum dediğini hatırlıyorum,birsey sürmek,tiksinmesini yada korkmasını sağlayarak bıraktırmak  benim içinde uygun çözümler değil,şu an mevsimden ötürü cogunlukla evde dipdibeyiz bıraktırmak bu sebeplede zor olur diye düşünüyorum,yaza doğru dısarıdaki aktiviteleri biraz arttırıp öyle kesmeyi planlıyorum,2 yas doldu hadi kesiyoruz diye ani bi geciş yapılması gerektiğine inanmıyorum..


ipekkusgoz

nilsafak, kademeli bıraktırmak geri adım atmak değil ki.En zor öğünü en sona bırakıp birer birer öğün sayısını azaltmak.Ve evet o öğünü bıraktırırken talep etmiyorsa teklif etmemek ya da dikkatini farklı yöne çekmek.Bunların hepsi bir bütün bence. Eğer bir şeyler sürüp memeden tiksindirtmeyecekseniz ya da birdenbire tamam kestim artık sana süt yok demeyecekseniz bunları yapmak durumundasınız. Ben 2 yaşın sınır olmasını çocuk için istiyordum, daha uzun süre emip bağımlı hale gelir korkusu beni bu düşünceye itmişti. Ama asla da onun isteğinin aksine bir yaklaşım sergilemeyi düşünmedim.

Bu arada herşey oğlumun kontrolünde giderken 2 yaşını bir hafta geçe kendisi son kalan gece emmesini kesti.Bir gece önce emmişti,ertesi gün emmedi.Tesadüf mü acaba dedim ertesi gün de istemedi. 3. gece yılbaşı gecesiydi babası yatırdı,yine talep etmedi. Ve bugün hala talep etmiyor.Pazar günü bir tanıdık bebeğini 40 uçurmasına getirmişti. Geldiklerinde oğlum uyuyordu fakat giderlerken uyandı. bir ara annesi bebeği emzirirken gördü. çok tuhaf baktı, yaklaştı, geri çekildi, bebet,düt (bebek süt içiyor manasında) bir şeyler sayıklayıp durdu.Çok üzüldüm o haline ama yine de talep etmedi. Yani bizim de emzirme sürecimiz bu şekilde sona ermiş olduğunun resmi oldu.Herkese aynı kolaylıkta sonlanan bir emzirme süreci dilerim.
minikprensim

@ipekkusgoz , bir arkadasın sorusunda paylasmıstınız semıner notlarını tekrar okumak ıyı geldı tesekkurler paylasımınız ıcın..

@daco , tam da benim kafamdaki sorulardı aslında kapsamlı bir yazıydı cokbılmıse de sıze de tesekkurler :)

 

@nilsafak , sanırım tek bir dogru yok bu konuda anne ve bebege uygun olan yontemle bıraktırmalı..Kademeli bıraktırmayı denedim ama bunu isteyerek degıl zamanı geldigini dusunerek (mahalle baskısı denen sey sanırım) yaptım..kısın bıraktırmama konusunda ıse sıze katılıyorum..Evde oyalayacak cok fazla sey yok ..dıkkatını dagıtabılmek ıcın en azından dısarıya cıkabılıyor olmaları avantaj olacaktır..cok tesekkur edıyorum cevabınız ıcın..


minikprensim

@buseveannesi , gecen cumartesi misafirimiz vardı evde bizimkinin yatma saati gelince arkadasa oglumu emzırip yatıracagımı soyledim gözlerinde ki saskınlık hala aklımda :)) emmeye devam mı ediyor vs.. vs.. bu tarz seylerle karılasacagız hep sanırım..zaten su anda sıkıntılı donemlerden gecıyor oglum en azından yaza kadar bekleyecegım..bebegınıze de  bol sut lu gunler dilerim...tesekkurler..


psychomom

28 aylık kızım,halen emıyor.24 aydan beri günde iki kez oldugundan rahatsızlık vermıyor pek,ama kafamda 2,5 yaştı sınır,yavaş yavaş çalışmalara başladık bırakmak için..Anne rahatsa,bebek mutluysa ne ala,herkes ıstedıgı kadar emzırsın,çok şaşırtıcı iki sene ınsanın süt üretmesi,tadını çıkarmak lazım..bol sütler size:)nilinmasali

minikprensim tek bir doğru yok sözünüze kesinlikle katılıyorum,bence her anne kendi içgüdülerinin yönlendirdiği şekilde hareket ederek atlatmalı bu süreci,hamileyken sütün hemen gelmeyebilir derler,süt gelir yetmiyo olabilir derler,süt yetmez,ay yazık mama mı veriyosun derler,bebek büyük a hala mı emziriyosuna gelir iş döner dolasır,o yüzden bu süt konusu milli davamızdır kimseyi memnun edemeyiz,ben kızım 20 günlükken mama takviyesi yapmak zorunda kalmış bi anne olarak mamayı raftan utana sıkıla aldıgımı eve kadar saklaya saklaya getirdiğimi bilirim,(beni o psikolojiye sokma hakkını nasıl verdiysem insanlara:(  )ama bakın şu Allahın işine ki kızım 2 yasına yaklastı da beni sütten kesme kaygıları sardı,bi yandan tedirgin olsamda içten içe seviniyorum şu yasadıklarıma:)
Süt az olduğu için hiç düzenli bi emzirme rutinimiz olmadı,zamanlı zamansız sürekli emzirdim bu sebeple olsda gerek ki şu anda koca danam dudak tiryakisi gibi her aklına geldiğinde anne memeee diye üstüme saldırdıgı için emzirmeyi kademeli azaltmak bizde bi çözüm olmaz diye düşünüyorum,o yüzden radikal bi geçiş yapmak bana uygun gelen yöntem,ama aksini düşünüp kademeli bıraktırmakta belki sizin koşullarınız için uygun çözümdür kimseyi bu konuda eleştirme hakkım yok,her bebek her bebeğin koşulları farklıdır,benimki sadece bir alternatif fikir:)
Henüz kesme asamasında da değilim ayrıca,şimdi büyük büyük laflar edip iki gün sonra tükürdüklerimi yalama listeme bir yenisini daha eklemek istemem ;) ,her nasıl olursa olsun en kolay şekilde atlatırız,atlatırsınız inşallah bu süreci


minikprensim

@psycchomom , @dileksu , @nilsafak  cok tesekkur ederim cevaplarınız için..Cevaplamak için Üye ol