üşütme

ramfig soruyor: 10

45 günlük bi bebeğim var.bugün sürekli kaka yapıyo ve ğlıyo.üşüttüğünü düşünüyorum ne yapmalıyım

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


_Yesil_

annem biz küçükken karnımızı yumuşatsın diye sıcak lahana yaprağı koyarmış karnımıza ama seninki daha farklı bir durum bence bir doktora çıkar acilen kızını


nisa06

anne sütü alan bebeklerin sık kak yapması çok normal, neden üşüttüğünü düşündüğünü anlayamadım.sorun sadece çok kaka yapması mı?


ramfig

bugun cok sık kaka yapıp sürekli ağlamasından dolayı üşüttüğünü düşündüm.


ramfig

bugun cok sık kaka yapıp sürekli ağlamasından dolayı üşüttüğünü düşündüm.


nisa06

dediğim gibi anne sütü alıyorsa günde 7-8 kere kak yapması çok normal.ağlamasına gelince gazı olabilir,belki de tam doymuyordur.
seni çok endişelendiriyorsa doktoruna danışlabilirsin.kuzum

Aşağıdaki yazı DR. Kadir Tuğcu'nun röportajından bir alıntı. Başka yazılarında da diyor ki " üşüterek ve nazardan hasta olan! yegane millet Türklerdir." (bu arada o kadar küçük bebeklerde sık kaka normal bir durum. bizde her emzirmeden sonra yani bir buçuk iki saatte bir kaka olurdu.)

Bebek üşüyünce, teri üzerinde kuruyunca hasta olur mu?

Bebek, üşümekle, nazar değmesiyle, diş çıkarmakla, terlemekle terleyip terinin üzerinde kurumasıyla veya çıplak ayakla yere basmasıyla hasta olmaz. Hastalıklar sadece ve sadece mikropla olur. Çocuk mikrobu alırsa hastalanacaktır.
Ama bu lafların çıkış yerleri şöyledir. Bunlar çok eski zamanlarda mikropların bilinmediği zamanlarda gözlemle ortaya konmuş laflardır. Mesela eski insanlar dikkat etmişlerdir ne zaman düğün dernek bir yere gitseler üç gün sonra hep güzel çocuklar hastalanıyor, çirkinler hastalanmıyor. Buradaki mekanizma güzel çocuğun çok ellenip çok öpülmesidir. Öpülmeyen, ellenmeyen, fazla teması olmayan çocuklar mikrobu almazlar ve hasta da olmazlar.
Çok öpülen çocuk mikrobu alır ve mikrobu aldıktan sonra en az üç gün içinde mikrop etkisini göstermeye başlar. Dikkat edin çocuğunuz gripli biriyle temas ettikten üç gün sonra hastalanacaktır.


elajan

kuzum, eline saglik...Kadir Tugcu'nun da agzina saglik :))) ben de cevreme aciklamaya calisiyorum bunlari surekli ama o kadar derine islemis ki bu dusunceler, kesinlikle kabul etmiyorlar.
Bu arada herkese katiliyorum ramfig, emzirilen bebek bazen 10 kez bile kaka yapabilir...aglamasi da gazdan veya cok basit buyume sancisindan bile olabilir. Kakasi ishal gibi degil di mi?


Bubus

önceki güne göre kaksının renginde ve kıvamında değişiklik varsa hemen doktoru ara derim çok küçük çünkü doktoru aramanın sana hiçbir zararı yok eminim oda görmek isteyecektir...
Belki yediğin birşey çocuğuna dokunmuşta olabilir,birçok ihtimal var...mstf

Bütün gece sürekli uyandı ve inledi garibim. Hapşırık ve öksürük var. Acayip halsiz ve hiç neşesi yok. Sanırım üşüttü.

Galiba birinden mikrop kaptı yavrucak.

Zaten salgın gibi bişey var herkes hasta.

Bebek için ne yapmamız gerektiği konusunda bilgisi olan var mı?


cano

benim oğlum 4 aylık günde 10 kereye yakın belki dahadafazladır kaka yapıyor .bunun herzaman iyi olduğu söylenir.sağlıklı bebeklerde olması gerekenmiş.sadece kakasının rengi yeşilse siz veya bebek üşümüşdür derler normali hardal rengidirCevaplamak için Üye ol