EPİDURAL SEZARYEN AKSİLİKLERİ YAŞAYANLAR BURAYA !

ipek_35 soruyor: 2

Epidüral sezaryenle doğum yaparken sizi tam uyuşturamadılar mı?acı çekerek doğummu yaptınız ?

Epidural sezaryenin rahat olduğunu duyduğum için yaklaşık 2 sene önce epidural ile doğum yaptım..Ne mi oldu... Olmaz olaydım.anestezi yapan dr.Ameliyathan ede epidural iğnesini vurduktan sonra yaklaşık 20,25 dak.içinde belden aşağını hissetmıyeceksin dedi.Fakat sol bacagıma hissizlik yayılıyordu ama sağ tarafımda tık yoktu..anestez imi yapan dr.a sol uyuşuyor ama sağ sanki uyuşmuyor dedıysemde -sana öyle geliyor dendi..bacaklarıma soğuk sıcak testi denen o testi yaptıklarında sol tarafımı hıc hıssetmememe rağmen sağ tarafımı hissedıyordum,dr.a hissedıyorum dedıysemde hala sana öyle gelıyor dendi..
Ameliyat başlayınca ne mi oldu..neşter soldan sağ tarafa kayarken,ben çığlıklar attım.acım varrrr diye gözümden yaşlar akarak bağırdım..doğum doktorum şaşkınlıkla anesteziste bağırdı-ne oluyor böyle diye..,ve epidural diye girdiğim doğumdan narkozu yiyerek çıktım  olurmuş böyle 100 'de 1'de olsa:(

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


annevebebis

Öncelikle sezaryeni ben istemedim, çok direnmeme rağmen neredeyse zorlanarak sezaryene alındım. Tabi epidural ya da genel ya da spinal arasında bir tercih yapmak gerekiyordu. Oysa ben sezaryeni hiç düşünmediğim için bu konuda bir kararım oluşmamıştı. Durumu kabullenmiş de değildim. Anesteziste bebek için hangisi en az zararlı ise onu uygulayın dedim ve bu isteğim üzere anestezist spinal sezaryene karar verdi. Bebek alındıktan sonra içimdeki artıklar süpürge benzeri ses çıkaran bir aygıtla çekilirken ve sanırım dikiş atıldığı esnada panik atak yaşadım. Nefes alamadığımı düşündüm ve nefes alamadım. Doktorlar nefes alıyorsun dediyseler de ben hiç nefes alamadığımı düşünüyordum. Çabuk dikin, hani sezaryen 15 dakika idi, çok daha uzun bir süre geçti, hemen beni buradan çıkarın dediğimi hatırlıyorum. Ve yine de nefes alamadığımı düşündüğümden nefessiz kalan bir insanın çıkardığı hiiii-hıııı tarzı sesler çıkarıyordum. Muhtemelen nefes alıyordum ama yaşadığım his beni öyle bir hale sokmuştu ki o anda beni nefes aldığıma ikna etmek neredeyse imkansızdı. Hala anlattıkça o anı yaşıyorum. Benim durumum sezaryene alınmamak için çok direnmekten ve durumu kabullenmemekten kaynaklanmış bir panik atak olabilir. Zaten sezaryen gerekçesi gösterilen iri bebek denilen yavrumun 3800 gram olduğunu öğrendiğimde direnmemin ne kadar yerinde olduğunu da tekrar idrak etmiş oldum. Tabi gereksiz sezaryenin acısı da katlanmış oldu.


sule_bilge

acı hissetmesem de cok korktugumu bildiğim butun dualrı okudugumu hatırlıyorum.bebeğimi cıkardıklarında ağladı mı dediğimi hatırlıyorum gerisi yok.bayıldım sanırım.hiç de hoş birşey değil.forumlarda ohhh sezaryen oldum cok rahat,ertes gun ayakta işimi yapıyordum yazanlara cok kızıyorum.her bunye farklı.
Cevaplamak için Üye ol