Çocuğuna düztaban tanısı koyulan var mı?

Damla soruyor: 10

Bugün Ilgaz'a düztaban tanısı kondu. Valgus'muş tipi. Doktor özel ayakkabı, ayağın altında bir şey yuvarlama ve parmak ucunda yürüme egzersizi önerdi. Şimdi araştırıyorum nedir ne değildir diye.


Sizlerde durum nedir? Tipi nedir, ne tedaviler önerildi?

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


Alef

Ilgaz iyiki kız değil, bende yarı düz tabanlik var babamdan genetik miras hatta babam sırf bu sebepten ötürü askerlikten muaf olmuş, asla yürüyüş yapamam tabanlarım catlar en iyi spor yuruyustur diyenlere uyuz olurum duztabanligim küçukken fark edilip tedavi edilmediği için aynı zamanlarda ice basıyorum, bacaklarımda hamileyken inanılmaz ağrımıştı düz tabanların kesinlikle kilolu olmaması gerekiyor ama bence siz fark ettiginiz için Ilgaz tedavi olabilir ve bu durum düzelir diye düşünüyorum.


Alef

İyiki kız değil çünkü topuklu giymek çok zor :)


Damla

Alef, geçmiş olsun. Sendekinin tipini biliyor musun? Flexible, rigid tipleri var gördüğüm kadarı ile. Doktorun Ilgaz'da olduğunu söylediği hakkında bilgi bulamadım. 


asna

Düztabanlık farkedilebilir bir şey mi?


Damla

asna, ben belirli bir yaşa kadar çocuklarda tespiti zor diye biliyordum. Başta yürümediği  için, sonra ayaklarındaki yağ yastıkçıkları yüzünden hepsi düztaban göründüğü için. Ilgaz'ın da  tespit edilecek yaşa ancak geldiğini düşünüyordum ama bu gittiğimiz doktor öyle demedi. Çok da hayıflandım hatta niye daha erken götürmedik diye. Sonra ortopedik ayakkabı tipini araştırırken farklı kaynaklarda farklı bilgilere rastladım. Düzgün yürür hale gelene kadar, 2-3 yaşına gelene kadar, 4-5 yaşına gelene kadar... Ve hatta bir tanesinde birçok çocuğun ayak çukurunun kendiliğinden 10 yaşına kadar oluştuğunu, çocuğun esas ihtiyacı olanın ayağını çıplak basması olduğunu, ortopedik ayakkabı kullandırılan ailelerin de iyileşmeyi ayakkabıya bağladıklarını yazmışlar. Bilemiyorum yani şimdilik :)Bubus

Damla eşimin yeğeninde de düz tabanlık tespit edilmişti(çeşidini bilemiyorum yalnız ama öğrenirim)Sanırım 3 yaşındaydı.1-1,5 sene kadar uyuma haricinde devamlı özel yapım ortopedik ayakkabı kullandı ve düzeldi.Oda fazla yürüyemezdi hatta bana garip gelirdi bu çocuk ne kadar çabuk yoruluyor diye ..ama dediğim gibi türü neydi bilmiyorum...Öğrenicem merak ettim!!!


YesilAnne

Damla, öncelikle çok geçmiş olsun. Ben kesinlikle düzeleceğine inanıyorum. Ilgaz üstesinden gelecektir.


Biz Tenten' e ilk adım ayakkabısı aradık günlerce. Ne alsak. Epey araştırdık. Kimi doktor ortopedik, kimisi yarı ortopedik, kimisi anatomik, kimisi düz - lastik taban tavsiye ediyordu.

Bir sürü ayakkabıcı gezdik, ama ilk adım ayakkabısı olarak karşımıza çıkarılanlar hiç içimize sinmiyordu.

Sonunda bir gün Ortopedia adlı mağazanın yanından geçerken bir sürü bebek ayakkabısı gördük vitrinde. Bir girip soralım dedik. Sorumlu kişi çok ikna edici açıklamalarda bulundu. Sonunda Tenten' in ilk adım ayakkabısını oradan aldık. Görevlinin bize söylediği, düz tabanlık vb. ayak problemlerini önleyebilmenin bir yolu da baştan önlem almak ve özellikle ilk yürüme dönemlerinde buna özen göstermek olduğuydu. Ama olay genetikse bunları giydirseniz bile bir işe yaramayabilir eninde sonunda çocuk düz taban olabilir demişti. O zaman da özel yapım ayakkabı kullanılır demişti.

Oradan aldığımız ayakkabıyı evde de giydirmemizi, ilk adımlarına çok etkisi olacağını söylediğinde ben, ''hayır çıplak ayak olacak evde'' dediğimde eşim de ''dur bakalım giydirelim bir kaç gün'' diyordu. Gerçekten o ayakkabıları giydirdikten iki gün sonra Tenten yürüdü ve hiç bir zaman için ilk adımladığı dönemler dahil çok düşen bir çocuk olmadı. Bu bir tesadüf müdür bilemiyorum. Ama ben Tenten'in o ayakkabılarla çok rahat ettiğine eminim.

Şahsın dediğine göre en az 3-4 yaşlarına gelene kadar, yani tam olarak ayak şekillenene kadar bu tarz ayakkabı giydirmenin çok büyük önleyici ve yararlı bir seçim olduğuydu. 

Burada da bir bilgi: 

Burada yazdığına göre valgus : içe basma, varus: dışa basma demekmiş. 


Damla

Son durumu yazmak istedim:
Düztabanlıkla ilgili şüpheleri olanların ya da ortopedik ayakkabı kullananların bu makaleyi okumalarında yarar var: http://www.anka-med.com/cocuklardabasmakusurlari.pdf

Bizim başta Ilgaz'ı doktora götürme nedenimiz sık düşmeleri, fazla yürümek istememesi, çok yorulduğu günlerde gece uykudan uyandıran bacak ağrıları, iki ayak zıplayamaması idi. Bu soruyu sorduktan sonra araştırarak ve bir doktora daha götürerek, ortopedik ayakkabı kullanmamaya, aynen eskisi gibi mümkün olan her zaman çıplak ayak gezmesine ve ayakkabılarını da çıplak ayağa yakın modeller almaya dikkat ettik. 

Başta bizi doktora götüren sorunlar için yaz boyu düzenli fiziksel aktivite içinde olmasına dikkat ettik, mümkün olan her yolu yürüterek götürdük, bulduğumuz her yerde tramboline götürdük, kumda, yolda, parkta bol bol oynamasını sağlamaya çalıştık. Ilgaz'ın koşturup oynamasını, fiziksel olarak güçlenmesini kendimize iş, misyon edindik.


Artık iki ayak zıplıyor, yaz başı tramboline her defasında hevesle girip 5. dakikada çıkmak isterken şimdi takla atan abileri izleyip denemeler yapıyor, yürümekten şikayet ettiğini duymayalı çok oldu, bacak ağrıları tamamen kesildi, dengesi düzeldi ve en son kreşten de onayını aldım, kendini sağa sola çarpmaları durup dururken düşmeleri kesildi. 

Ayakları hala düztaban mı kontrol ettirmedim, bu yaşta fiziksel aktivitesini etkilemedikten sonra da bir önemi kalmamış görünüyor. Kış için zorlu yumuşak tabanlı ayakkabı arayışlarımıza başlarız ufaktan, inanılmaz ama kalın sert tabanlı olanlara göre çok daha azınlıkta oluyorlar :)

Benzer durumlar yaşayanlar için haber vereyim istedim.Balsuratim_Burak

bizde ilk adım ayakkabısını ortapedia dan aldık ve çok memnun kaldık hem hafif hemde ayağını çok güzel kavradı tavsiye ederim .. 


yaprak

çok sevındım Damla çok:)benzer sorunları yaşayan anne olarak.ama Poyraz trombolınde ıkı ayagı uzerınde zıplama denemesı yapmıyor bıle
fızıksel aktıvıte konusuna aynen katılıyorum cıddı faydası var.bızımde dusmelerımız azaldı şükür.ama bısıkletede bınemıyor pedal cevıremıyoruz.ayakkabılarımız strıde ritedan almayı tercıh edıyoruz.
sızdekı gelısmelere  çok mutlu oldum, maşallahh:))Cevaplamak için Üye ol