Çocuğuna düztaban tanısı koyulan var mı?

Damla soruyor: 9

Bugün Ilgaz'a düztaban tanısı kondu. Valgus'muş tipi. Doktor özel ayakkabı, ayağın altında bir şey yuvarlama ve parmak ucunda yürüme egzersizi önerdi. Şimdi araştırıyorum nedir ne değildir diye.


Sizlerde durum nedir? Tipi nedir, ne tedaviler önerildi?

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


yaprak

Damla bızdekının türü aşil tendonu kısalıgymıs bu konuda hıc makale görmedim.dr umuzda Başkent Univ.Prof.Cengiz Tuncay


lopikcim

http://www.nurturia.com.tr/questions/bbb08be1-9030-473b-8d1b-9f5c01807a86/1/yan-basma
 daha dün bu konuyla ilgili bir soru sormuştum..Yazıyı okuyunca ŞİMDİ NE YAPACAĞIm oldu bende:-(((((


dilek_sahin

benimde ipekim çok düşüyor sağa sola çok çarpıyor endişelendim o da düz taban mı acaba başka ne gibi belirtileri var


dilek_sahin

benimde ipekim çok düşüyor sağa sola çok çarpıyor endişelendim o da düz taban mı acaba başka ne gibi belirtileri varyaprak

sagol Medona.dr un verdıgı bır masaj var bunun dısında bırsey yok.kendılıgınden bır gun gecer dıye umut edıyorum sadece


GulcanDeniz

Damla, Elfana ile de konuşmanı öneririm...


Aysegul_

sitede önerene denk gelmedim ama ben de polarisin ilk adım ayakkabılarını almıştım. hakiki deri, esnek, yumuşak tabanlı, hafif ve kaymıyor. bana uygun gibi geldi. var mı acaba başka kullanan? http://www.polaris.gen.tr/urun.asp?kategoriId=10193&urunId=8662&urunkodu=503280 bu da linki.


kimkimkimo

aysegul_, biz de bunlardan kullandık. tabanları çok yumuşak olduğu için isterse parmak ucunda yürüyebiliyor. böylece hafiften ayakkabısız gibi oluyor. bileğini de kavradığından burkulmaları önlüyor ve daha kolay denge kuruyor. 


peyibal

Oğlum yürümeye başladığından beri Nike'ın roadrunner modelini giydi.Altı çok yumuşak, ve nerdeyse ayakkabı yokmuş gibi bir his veriyor.Ancak o kadar çok takılıyordu,düşüyordu ki sonunda doktora da sorduk.Doktor, ayakların iç yan kısmında bulunan kıvrımın spor ayakkabılarda desteklenmediği için taban çökmesi riskini arttırdığını söyledi.3-4 yaşına kadar herhangibir teşhis yada tedavi gerektirmeyen bir durum olduğunu ve muhtemelen düzeleceğini de ekledi.Sadece tabanı dümdüz olan ve ayağın alt kıvrımını desteklemeyen ayakkabılardan uzak durmamızı tavsiye etti.Evde çıplak ayakla dolaşmasını ama dışarda giyeceği ayakkabılarda bu yükseltinin olmasının daha sağlıklı olacağını söyledi.

O kadar çok araştırdım ki, bu yükseltiyi destekleyen ayakkabıların sadece anatomik ve ortopedik diye adlandırılan ayakkabılarda olduğunu gördüm.Sonunda Nike devrini kapattık ve Ortopedia'dan bir tane alıp deneyelim dedik.Spor ayakkabı gibi dizayn edilmiş, esnek,yumuşak, ön kısmı parmakları sıkıştırmayacak şekilde yuvarlak ve yukarı doğru bombeli,ayağı terletmeyen, bileksiz bir model.Efe o ayakkabılarla çok rahat etti, ne düşmesi kaldı ne de güvensizliği.

En son kreş için spor ayakkabı alalım diye gittiğimizde denediğimiz Nike modelleriyle rahat edemedi, koşamadı ve daha denerken mağazada tökezleyip durdu.İç tabanı dümdüz olan ayakkabıları giyemiyor gerçekten.Belki bu bizim durumumuza özel birşey bilemiyorum ama ayak kıvrımının desteklenmesi gerektiğine inandım, kendim bile içi dümdüz bir babet giydiğimde bileklerimin ve bacaklarımın ağrısından kıvranıyorum.Efe için kullandığımız modeller bu ve bunun değişik renkleri.

http://www.ortopedikayakkabi.com.tr/Products/ORTOPEDIK-AYAKKABI-ORTOPEDIA-266-1.htmlCevaplamak için Üye ol