toksoplazma olmuşum (14 haftalık hamile)

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


ozgu_naz

iilaki gebeliğin sonlandırılması gerekmiyorki yaşayan arkadaşım var bu durumu iğneyle çözmüştü doktor.ama keşke başında hemen tedbir alsaydınız.o da kedilerle iç içeydi ve sorunsuz bitirdi hamileliğini. kolaylık dilerim


pearly

Geçmiş olsun. Umarım ilaçla çözülür ve gebeliğinizi sonlanadırmanız gerekmez.
Toksoplazmanın sebebi kediler olmayabilir. Yediğiniz salatadan, iyi pişmemiş etten vs de bulaşmış olabilir. Aslında bu şekilde bulaşma ihtimali kedilerden bulaşma ihtimalinden çok daha fazla. Toksoplazmayı bir defa geçirdiğiniz zaman bağışıklık kazanıyorsunuz. 


kedidirkedi

Toxoplazma çok acayip bi şey. Sadece hayvanlardan değil çiğ etten de insana geçebiliyor. Bazen çok hafif atlatılıyor, bazen agır geçiriliyor. Misal ben çocuklugumdan beri sokak hayvanlarıyla mıncık mıncık bi halde olmama ragmen, gebelik öncesi test yaptırdıgımda bu hastalıgı daha önce geçirmediğim tespit edildi, bu yüzden gebelik boyunca çok dikkat ettim. Görümcem ise hayvanlara yaklaşmadıgı halde ilk gebeliğinde toxoplazma geçirmiş ve gebeliği maalesef sonlandırılmış. Diğer arkadasların da dediği gibi, gebelik haftasına ve hastalıgın seyrine göre tedavi bazen yeterli olabiliyor. Lütfen ne kayınvalidenizi, ne de kendinizi suçlamayın. Bazı şeylerin önüne geçilemiyor. Bu arada bir kere toxoplasmaya bagısıklık kazandıgınız zaman tekrar enfekte olma durumu söz konusu olmuyor. Umarım tedaviyle olumlu sonuç alırsınız. Allah yardımcınız olsun.


julyasia

geçmiş olsun. teyzem çok uzun yıllar önce toxoplazma olmuştu ve gebeliği sonlandırılmıştı. kedi köpekten değil ama çiğ et ve az yıkanmış sebzelerden geçme oranı daha yüksek. o yüzden hayvanlardan korunmanıza gerek yok. ayrıca o haastalık 1 kere geçiriliyor ve daha sonrasında zaten bağışıklık kazanıyorsunuz.


ayrıca bende  kedidirkedi gibi kedilerle iç içe büyüdüm. çöplerde gezen kedilerle sarılıp yatardım ki mutlaka kılı tüyünü yutmuşumdur. ama hamileyken yapılan testlerde toxoplazmaya hiç yakalanmadığım ortaya çıktı. eğer bu hastalık hayvanlardan bulaşsa emin ol ilk bana bulaşırdı.

umarım gebeliğiniz sonlanmaz ve sağlıkla doğum yaparsınız


sevcanvet

ben veterinerim 5 yıl boyunca barınak ve hastanelerde değil 5 kedi yüzlerce kedi içinde yaşadım, barınakda onlarca kedi arasına girip tedavi yapardım, ama toxaplazmam negatif çıktı, o yüzden hiç kendinizi yada kedileri suçlamayın, toxaplazma daha çok yıkanmamış sebzelerden , çiğ etten geçiyor, birde bir daha kapma şansınız yok artık bağışıksınız, peki gebelik öncesi tetkiklerde toxaplazma negatifmiydiniz? şu anda toxaplazmayı aktif olarak geçirdiğinizi nereden anladılar, umarım sorunsuzca bu olayı atlatabilirisinizAsozen

Merhaba, çok geçmiş olsun. Bende merak ettim sizde şu an aktif bir toksoplazma olduğunu nasıl anladılar acaba?

Benim doğduğumdan beri kedilerim ve köpeklerim var. Hamileliğimi ilk öğrendiğimde yapılan toksoplazma testi negatif çıkınca baya şaşırmıştım. Zira bende hem sokak hayvanları hem de barınaklardakiler ile çok iç içeyim. Hamileliğim boyunca 1 köpeğim ve 8 kedim hep yanımdaydılar. Kızım doğdu şu an 2,5 yaşında. Ben hala toksoplazma negatif durumdayım.

Özellikle kedilerden toksoplazma bulaşma olasılığı aslında çok düşük. Yani size bulaşması için temas ettiğin kedide toksoplazmanın aktif olması ve sizin o kedinin kakası ile temas etmeniz, hatta ağzınıza sürmeniz gerekiyor..

Diliyorum ki gebeliğiniz sonlandırılmasına gerek kalmaz, herşey yoluna girer. İleri tetkikler sonrasında da bilgi verebilirseniz çok memnun olurum.


sevcanvet

umarım testlerde herşey yolunda çıkar, neyseki doktorun toxaplazma deyip kesip atmamış ileri testler istemiş, hepimiz meraklandık senin için bizi ilerki aşamalardanda bilgilendirirsen seviniriz..


kedidirkedi

Geçmiş olsun. Çok sevindim. Umarım sağlıklı bir gebelik geçirip sorunsuz alırsınız kucagınıza bebeginizi.Aysegul_

çok sevindim ben de geçmiş olsun. yalnız şunu ekleyeyim toksoplazma daha önce geçirilse de hafif şiddette tekrar geçirilebilir. o yüzden IgG pozitif olanlar bile gebelik boyunca çiğ et vsden uzak durmalılar.


sevcanvet

nefesimi tutarak okudum,okuyunca çok rahatladım :))Cevaplamak için Üye ol