Bu ne bu annecim

beatrix soruyor: 10

Her dakika bu ne bu anne diyor, cevap vermeyince bu ne annecim diyor. Bildigi seyleri dahi inatla soruyor. Baskin basanindir hesabi ben onu yildirayim diye araliksiz ben soruyorum yilmiyor cevap veriyor hepsine. Ben pes edince yeniden basliyor.

Bu ne bu , nasil acilir, nerde, onunlan ne yapilir.

Azimli basladim her soruya cevap verdim ilk basta. Kisa net anlasilir tutarli cevaplar.

Manava gidiyoruz daral getiriyor ucer tur saydiktan sonra meyveyi sebzeyi bu ne bu annecim dediginde eben diyorum. Bazen evet ebem dior bazen hayir bu salatalik diyor mesela.

Benden daha ilimli olumlu sabir tasi denilen abimi dahi iki haftada yildirdi. En son abim ona seninle col safarisine gitmek lazim etrafta bisey olmadigindan bu ne bu diyemezsin falan dedi.

Cok sirin cici evet meraki uyandi evet kirmamak lazim ancak hepimiz yildik.

Cevap alana kadar soruyor. Dikkati dagitsam dagittigim tarafa ait biseyi soruor.bir sabah aniden bu ne buuuu demeye basladi bir sabah sessiz sedasiz biter mi.

O senin eben yavrum derken ne kadar fena bir is yapiorum? Offf bi sorma bir dk sus demektense sen soyle mi demeli. Bizimle sohbet etmeye calisiyor baska yol mu bilmiyor. Nasil bu kadar cenebaz olabiliyor. Bir fikri olan var mi.

Bu soruyu cevapla


61 Cevap


seres_esra

-eben- küfür olarak algılayamadım ben ama yanına bir şey eklemediğiniz sürece çocukların bu yaşlarda bizi bunalttığı aşikar ama mutlu olmalısınız sağlıklı gelişen bir çocuğunuz var ya hiç konuşamasaydı birde böyle düşünün kızım bana -anne bu ne demek- anne bu neymiş- dediğinde ben mutlu oluyorum çünkü bir şeyler öğreniyor ve buna ben vesile oluyorum...dtkeremm

Beatrix senin ve kızının yaşadığı süreci düşününce sanırım ufaklık seni çok yormuş :)


seres_esra

şu an eşim maç izliyor ve küfürleri saydırıyor :))  kızımda onun söylediklerini tekrar ediyor buyrun ölürmüsün? öldürürmüsün? ne yapayım şimdi bu adamı


ozgu_naz

ne hoş yazmış herkes hoşgörü gösterelim diye .ama ben çok merak ediyorum ilerde birgün ana sınıfına giden çocuğunuz " anne öğretmenime o kadar çok bu ne bu ne diye soruyorum  ki, bana hep o senin eben diye cevap veriyor " derse, bu hoşgörüyü, bu sabır öğütlerini o öğretmene karşı da gösterir misiniz acaba? ben gösteremezdim.


sunny

yazıyı okuduğumda acayip güldüm, eğlendim. böyle esprili yazılara bayılıyorum :)
yorumlara gelince şaşkınlıktan küçük dilimi yutacaktım. bazıları süper anne moduna girmiş, canla başla yazanı taşlıyordu. vay be, inanılır gibi değil..

konuya gelirsek bence bu süreç geçici olabilir. malesef bu gibi sancılı süreçler olabiliyor..küçükken ben de böyleymişim mesela. .hatta azıcık hatırlıyorum bile. herşeyime cevap verilmesi çok hoşuma gidiyordu.seres_esra

turkuaz tabiki öğretmeni böyle bir cevap veremez anne farklı öğretmen farklı şimdi yani 


ozgeoyku

ya bende cok eglenerek okudum yazıyı hatta esıme bıle okuyup gulduk cvpları okuyunca sok oldum nedır bu mukemmellıyetcılık anlamıs degılım soylenılen kelıme kufur degılkı devamı yok sonucta ha eben ha deden yanı hepsı aıle fertlerı:)) ya aslında sunun ıcın yazıyorum davranısın sonmesını ısıyorsanız en etkılı yontem gormezden gelmektır eger cok bunaldıysanız cvp vermeyın zamanla korelecektır davranıs yanı aslında 'eben kızım' derken bıle cvp vermıs oluyorsunuz ya ıstedıgı cvbı verın kızınızın hem o mutlu olsun hem sız....


ozgu_naz

seres el insaf diyeceğim ozaman sana:) niye veremez öğretmen öyle bir cevap.mesleği eğitmek, çocuğun temeline iyi şeyler koymak, karekterini ezmemek,aşşağalamamak gibi özellikler gerektirirdiği için mi:) bilmem anlatabildim mi:) ben artık susayım bu durumda:)ozgu_naz

OSHIN öğretmenler kendimden sonra kızımı emanet edeceğim insanlar.sorunun maksadını anlamadan lütfen onları karıştırmayın falan diye cevap yazmayın.önce bu kadın ne demek istedi diye bir düşünürseniz o yazdığınız satırlara hiç gerek olmazdı.

öğretmenlikle bağdaşık tabiki.ana sınıfı örneğini verdim zaten sizce çok açık değil mi oshin ne kadar bağdaştığı.kucağımdan çıkarıp ellerine teslim ettiğim biri kızıma eben derse benim için normal birdurum değildir demek istedim!!!. anne gibidir baba gibidir öğretmen demek istedim!!!. çocuklarımızı aynı şekilde kucaklayan bir insan nasıl konuşmazsa öyle hele bir annenin öyle konuşma lüksü yoktur demek istedim. anlamak istediğiniz pencereye çekmeyin beni.


fistikcik

Soru sahibinin yazısını esprili olarak algılamayı ben de çok isterdim. Maalesef yazdıkları pek öyle gelmedi.  Ya da "Bir kereliğine ağzımdan çıktı" demiş olsa, ben de "Ne var bunda, sabrınız taşmış, olur böyle şeyler" derdim. Ama yine yazdıkları durumu böyle göstermiyor. Tekrarlanan bir cevaptan ve hatta bu cevabı çocuğun öğrenmesinden bahsediyor. Ve hatırlatayım, soru sahibi bu davranışın doğru olup olmadığı hakkında düşüncemizi soruyor. Soru tam da bu.

Bu konuda ben düşüncemi paylaştım, doğru bulmadığımı ifade ettim. Yani soru sahibinin istediği doğrultuda hareket ettim. Bir konuda düşünce sorulduğu zaman karşı fikir gelince niye üzerine çullanmak oluyor, onu anlamadım doğrusu. Eğer yaptığının doğru olduğuna eminse ve bununla bir problemi yoksa zaten "Sizce yaptığım doğru mu" diye sormaz. Soran kişinin karşı fikirlere açık olması gerekir.

"Eben" cevabı küfürdür, kusura bakmayın. Devamı söylenmemiş olsa bile küfürdür.

Turkuaz naz doğru söylemiş, çocuğunuzun öğretmeni, bir yakını ya da anneannesinin ona bu cevabı vermesini uygun bulmuyorsanız, niye annenin bu cevabı verebilmesini "esprili" buluyorsunuz, anlayamadım.

Cevaplar arasında akıllara ziyan bulduğum başka biri daha oldu. "Görmezden gelin, körelir" demiş bir arkadaş. Doğrudur, bu şekilde çocuğun merak duygusu, kendine güveni, insanlarla iletişim isteği gayet güzel körelir.

Tüm bunları anneyi kınamak için yazmıyorum. Zaten soru sahibine cevabımda onu kınamadım. "Süper annelik" hele hiç taslamadım. (dileyen şuradan bakabilir yazdıklarıma : http://www.nurturia.com.tr/questions/8a36db2d-c8f8-47a4-a3fb-a0de00086b08/3/bu-ne-bu-annecim ) Sadece neden bana uygun gelmediğini anlattım. Ama başka kullanıcıların bu davranışı normalleştirmeye çalışma çabalarını tuhafsadım, onun için yazdım bu mesajı.

Hepimizin sabrı bir noktada tükeniyor, yorgun, bitkin, yılgın olabiliyoruz. Ama bunu ifade etmenin milyon tane başka şekli var.Cevaplamak için Üye ol