Bu ne bu annecim

beatrix soruyor: 10

Her dakika bu ne bu anne diyor, cevap vermeyince bu ne annecim diyor. Bildigi seyleri dahi inatla soruyor. Baskin basanindir hesabi ben onu yildirayim diye araliksiz ben soruyorum yilmiyor cevap veriyor hepsine. Ben pes edince yeniden basliyor.

Bu ne bu , nasil acilir, nerde, onunlan ne yapilir.

Azimli basladim her soruya cevap verdim ilk basta. Kisa net anlasilir tutarli cevaplar.

Manava gidiyoruz daral getiriyor ucer tur saydiktan sonra meyveyi sebzeyi bu ne bu annecim dediginde eben diyorum. Bazen evet ebem dior bazen hayir bu salatalik diyor mesela.

Benden daha ilimli olumlu sabir tasi denilen abimi dahi iki haftada yildirdi. En son abim ona seninle col safarisine gitmek lazim etrafta bisey olmadigindan bu ne bu diyemezsin falan dedi.

Cok sirin cici evet meraki uyandi evet kirmamak lazim ancak hepimiz yildik.

Cevap alana kadar soruyor. Dikkati dagitsam dagittigim tarafa ait biseyi soruor.bir sabah aniden bu ne buuuu demeye basladi bir sabah sessiz sedasiz biter mi.

O senin eben yavrum derken ne kadar fena bir is yapiorum? Offf bi sorma bir dk sus demektense sen soyle mi demeli. Bizimle sohbet etmeye calisiyor baska yol mu bilmiyor. Nasil bu kadar cenebaz olabiliyor. Bir fikri olan var mi.

Bu soruyu cevapla


61 Cevap


fistikcik

Sevgili Oshin,
Küfretmeyi değil, ama çocuğun sorularına tahammül edememenin ve kızmanın annesinin bir davranışı olabileceğini ifade etmeye çalışmıştım :) Kimi kızgınlığını bağırarak gösterir, kimi küfür ederek. Burada önemli olan bu kızgınlığın kaynağı. Çoğu zaman bu tür davranışların sebebi kendi anne-babamızın bize bebekken benzer durumlarda bu hissiyatı yaşatmış olması oluyor. Her halükarda konunun uzmanı değilim, psikanalizin alanına giriyor daha çok bunlar.

Bu vesileyle tekrar belirteyim. Beatrix'i taşlamak asla istemem. Uykusuz bir bebek annesi olarak sabrımın çok tükendiği anlar oluyor. Bu yüzden -başka bir konuda da olsa- o çileden çıkma halini çok iyi anlıyorum. Ama işte, bir şekilde "bebeğin ihtiyaçları neler, neden böyle oluyor, bu doğal bir süreç"i hatırlamak gerekiyor hep. Anlatmaya çalıştığım buydu.


ozlemada7

Mutlaka her annenin sabri tasiyor,tasmamasi mumkun degil,ama kufretmek veya hakaret etmek neyi cozebilirki,Adaya azicik kizdigim zaman gelip opmem icin yanagini uzatir,sarilir bana,o zaman kizdigim hersey onemsiz gelir,pisman olurum kizdigima,heleki kufur falan etsem o bana sarilinca utancimdan girecek delik ararim heralde


sevilaraci

Herkes çok gerildi ama bence de gerilecek bişey yok. İnsanın çok bunaldığı anlar olabilir, eben de çok küfür gibi gelmiyor bana. Bence gerilmeyin, secceyi de okuyun bu konuda, çok güleceksiniz.


seres_esra

valla ebe kelimesinin küfür olduğunu sadece sizden duyuyorum ebenin açılımını yaparmısınız bana hani bu zamana kadar hep yanlış algılamışım ya sayenizde öğrenmiş olayım


fistikcik

Seres, merak ediyorsanız şu adreste "eben" diye başlayan sözün devamı ve açıklaması mevcut. Hatta bu küfürün kısaca "eben" diye kullanıldığı bile belirtilmiş.
http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=ebenin+am%C4%B1

Not : Secce'yi okur ve gülmekten yerlere yatarım. İşte esprili dil budur. Secce'nin zaten yaklaşımıyla ilgili bir sıkıntısı yok, manifesto gibi blogunda yazıyor. Ama sorular bölümünde "Doğru mu yapıyorum" deniliyorsa, bu konudaki düşünceleri soruyor demektir. Bu düşünceler de karşıt fikirde elbette olabilir.seres_esra

arkadaşlar ortada küfür falan yooooooook


ozlemada7

Eben diye baslayan bu cumle kufurdur,eger degilse soru sahibi hangi maksatla kullanmis olabilir acaba


seres_esra

valla maksadını bilemiycem ama sadece -ebe- kelimesi benim bu zamana kadar bildğim doğum yaptıran kişidir. varsa başka bir anlamı bilen söylesin bizde öğrenelimseres_esra

bu arada beatrix nerelerdesin ortaya bir soru attın bak herkez birbirine girdi :))


ozlemada7

Ebe degil ebeni diye baslayan bi cumle vardir,o cumle kufurdur soru sahibi bunu bildigi icin ne kadar fena bi is yapiyorum diye soruyorCevaplamak için Üye ol