25+4 deyim tetenos aşısı

kuzey_mania soruyor: 10

25+4 haftadayım tetenos aşısı olmam gerekiyor ama acaba yarın gec mi kaldım kaç doz alınıo
saglık ocagında yapılıyormus yaptıran var mı?
1.sini yarın olucam 2.dozu ne zaman yaptırmalı çok önemsemediğim için dr da ayrıntı sormadım yaptıran var mı?
yan etkisi var mı?Baızı kolda uyusma -mide bulantısından bahsetti yarın sabah saglık ocagında yaptırıcam da yan etki alan var mı?

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


kuzey_mania

ya ne bileyim bebegide koruomus yazıo nette kafam karıstı ,normal doğum mu yaptın?


EsraEA

Mania en son tetanoz aşını ne zaman olmuştun? 


ikicocukannesi

bende olmadım mania,
hulyanın yazdıgı sebepten. 


ikicocukannesi

esra yazınca aklıma geldi,
bes yıl zaten koruyordu galiba tetenoz oyle degil mi esra?


Ulku

evet evet aynen. bende ikisi de normal dogum oldu. iki ayri doktorum vardi, "evde ebe ile dogum yapmayacaksan gerek yok" dediler, yaptirmadim.EsraEA

Çocukluk aşılarını tam olanlarda 10 yıla kadar koruyuculuğu var Hülya.
Ben evlendiğim zaman eninde sonunda gerekecek diye bir doz tetanoz aşısı olmuştum :))

Bu birkaç doz daha önce hiç tetanoz aşısı olmamışlar için özellikle gerekli Mania. Çocukluk aşıların tamdır herhalde. Eğer son 10 yıl içinde herhangi bir sebepten tetanoz aşısı olduysan gerekmeyebilir ama aşı güvenli aşılardan. Yani riske atmaya değmeyecek aşılardan. Eğer aşıların tam ama son 10 yıl içinde olmadıysan tek doz yeterli olacaktır. Yok eğer hiç tetanoz aşın yoksa şimdi, 2. doz 1 ay sonra, daha sonra 6 ay sonra, ve ondan da bir yıl, bir yıl sonra tekrar olman gerekiyor.


EsraEA

Aslında tam olarak öyle değil. Tetanoz mikrobu her yerde var. İlla paslı olması gerekmiyor. Gül dikeninden bile bulaşabildiği söylenir. Önemli olan deri bütünlüğünün bozulması. Evde kör makasla doğum yapanda riske göre ameliyathanede doğum tabii ki farklı, o ayrı :)
Gerek yok evet doğru ama aşılar daha önceden yapılmışsa.
Eğer zamanında aşı olmamış olsayım, ben yaptırırdım. Hatta eğer 10 yıl içinde rapel denilen hatırlatma dozu olmayanlar bence ilk fırsatta yaptırın :) Sonra birgün aşı yaptırmak gerekirse gönül rahatlığıyla aşım var dersiniz :)
Ama şunu da eklemeden geçemeyeceğim. Sağlık bakanlığı elde kaldı diye yaptırtıyor diyen meslektaşlarımı da kınıyorum. Birinci basamak sağlık hizmetleri konusunda çok güzel işler yapılıyor. Özellikle bağışıklama-salgın hastalıklar konusunda Türkiye çok başarılı. Yiğidi öldür ama hakkını yeme denir ya, aynen öyle.
Ben kendi adıma özel hastanelere aşı konusunda güvenmedim, çocuklarımın aşısının hepsini gönül rahatlığıyla Ana-çocuk sağlığında yaptırdım. Birçok çocuk doktoru arkadaşım da kendi çocuklarına Ana sağlıkta veya Sağlık ocaklarında yaptırıyor, hastalarına öneriyor.


Ozgeerdogan

Tetanoz aşısı 5 doz halinde yapılıyor.
1.aşı:istediğiniz zaman
2.aşı:1.den 4 hafta sonra
3.aşı:2.den 6ay sonra
4.aşı:3.den 1 yıl sonra
5.aşı:4.den 1 yıl sonra


ben ilk 2 aşıyı doğumdan önce yaptırdım,diğer 3ünü doğumdan sonra tamamladım.Bu 5 doz seni menopoza kadar koruru demişlerdi.Tüm sağlık ocaklarında ücretsiz olarak yapıyorlar.lacivert0

beni sağlık ocağından aradılar tetanoz aşınız var ama siz  ikiz bebek beklediğiniz için doktorunuza sorun dediler.
ben druma sağlık ocağından aradılar der demez adam tetanoz aşınızı mutlaka yaptırın dedi.

evet tam teşekküllü hastanelerde doğum yapacağız ama tetanoza sebep olan mikrop toprakta bol miktarda var. tedbirde fayda var diye düşünüyorum. bende bugün ilk doz aşımı yaptıracağım.


Elif_Ezel

Ben oldum 25. haftamda.Bağlı olduğun Sağlık ocağı yapıyor.3 doz şeklinde ilk ikisi birer ay arayla sonuncusu 6 ay sonra.Cevaplamak için Üye ol