25+4 deyim tetenos aşısı

kuzey_mania soruyor: 7

25+4 haftadayım tetenos aşısı olmam gerekiyor ama acaba yarın gec mi kaldım kaç doz alınıo
saglık ocagında yapılıyormus yaptıran var mı?
1.sini yarın olucam 2.dozu ne zaman yaptırmalı çok önemsemediğim için dr da ayrıntı sormadım yaptıran var mı?
yan etkisi var mı?Baızı kolda uyusma -mide bulantısından bahsetti yarın sabah saglık ocagında yaptırıcam da yan etki alan var mı?

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


Aysegul_Yagmur_Irmak

Ben ne zaman olmuştum hatırlamıyorum maalesef. Ama babam da bir prof kadın doğumcu olarak bana olmam gerektiğini söyledi. Üniversite hastanesinde hijyenik ortamda doğum yaptım ama tabi tetanos durumu sadece hastaneden, doğumdan vs. ortaya çıkmıyor. 2 doz oldum, aslında hepsini tamamlamak istiyordum ama unutmuşum. Taaaa aylar sonra aklıma geldi. Bu hamileliğimde de iki hamilelik yakın olduğundan tekrar aşı olmadım.

Bu arada bende ağrı falan hiçbir yan etki olmadı. ;)


ilknur

Ben de 26 haftalıkken olmustum. Doktor israrla yaptirmami istemisti.


kuzey_mania

bende bu sabah saglık ocagında yaptırdım , ne agrı ne uyusma ne bulantı ne yanma hiç biri olmadı ...Acıkcası 1-2 forumda bunları okuyup endişelenmiştim bu yüzden de hemen nurturiayaya sorayım dedim...Son 10 yılda yapılmadıysa ,yaptırmamak için hiç bi neden yok aslında ..Cevaplayan herkese cok tesekkurler...


Marlasinger

Benim doktorumda yaptırmamın gerekli olmadığını söylemişti ben de yaptırmadım.


deren

Merhaba,

Tetanoz aşısının amacı kesinlikle elde kalanları tüketmek değil. Sağlıksız ortamlarda yapılan doğumlarda göbek bağının dezenfekte edilmemiş makas, jilet, bıçak hatta bir teneke parçası ile kesilmesi sonucu bulaşabilecek hastalığın ve bebek ölümlerinin önlenmesi amaçlanıyor.
Bu durum tabii ki en çok doğu illerde geçerli. Büyük şehirlerde steril ortamlarda doğum yapan bizler bu durumdan büyük ölçüde korunmuş oluyoruz ancak sadece doğumda bulaşır diye bir kaide yok. Tetanoz mikrobu toprağın üst tabakalarında, insan ve hayvanların bağırsak kanalında bulunur ve buradan dış dünyaya yayılır. Bu nedenle tetanoz mikrobuna yeryüzünün her yerinde rastlamak mümkün. Aşı bizleri bu mikroptan koruyacaktır. Sadece ilk doz yaptırılıp diğer dozlar yaptırılmazsa herhangi bir koruma sağlamıyor. Koruma süreleri ise şöyle:
TT1 (ilk doz); Gebeliğin 4. ayı / koruma etkisi yok,
TT2 (ikinci doz); TT1 den en az 4 hafta sonra / koruma süresi 3 yıl,
TT3 (3. doz); TT2 den en az 6 ay sonra / koruma süresi 5 yıl,
TT4 (4. doz); TT3 den en az 1 yıl sonra veya bir sonraki gebelikte / koruma süresi 10 yıl,
TT5 (5. doz) ise; TT4 den en az bir yıl sonra veya bir sonraki gebelikte / koruma süresi doğurganlık çağı boyunca.`

Ben ilk iki dozu yaptırdım, vakti geldikçe diğerlerini de yaptıracağım. Bunu sadece doğum için değil, normal hayatımda da tetanozdan korunmak için yaptırıyorum.
Yan etki olarak kolunuz birkaç gün biraz ağrıyor ama problem edilecek birşey değil bence.

Herkese sağlıklı günler...


Annegozuyle

Ben de yaptırdım. İlk iki dozu hamileyken yaptırdım. Sonrasında araya zaman girdi. Ama en yakın zamanda gidip yaptıracağım. Sonuçta hiçbir yan etkisi yoksa ve bebeği de koruyorsa olmamak için neden yok demektir. İlk birkaç gün  aşı yeri sertleşmiş ve kaşınmıştı o kadar.


DilekCengiz

Ben de EsraEA ile aynı fikirdeyim. Bir kadın doğum uzmanı, teyze, yoga eğitmeni ve gebelik seminerleri veren biri olarak kendi kardeşimin aşısını sağlık ocağında yaptırdım. Elbette ki tarlada doğurmadı ve paslı bir bıçakla kesmedik göbek kordonunu ama hem sana hem de bebeğe koruması var ve kesinlikle güvenli aşılardan.
Cevaplamak için Üye ol