Mamadan sonra sadece anne sütüne geçen var mı?

semaysenur soruyor: 10

17 günlük bi kızım var ayşenurum. İk gün mememi almadı 2. gün kontrole gittik doktor 5. gün olması gereken sarılık bizde 2. gün başlamış dedi. Fototerpi aldı sütümü sağarak verdim mamada verdik  tabi bu arada biberona alıştı. Eve geldik yine sütümü sağdım bu sefer kaşıklı biberonla verdim zor bela memeyi alıo şimdi ama bu arada hep mamada verdim doktor öyle söleedi sarılığı tekrarlanmasın diyemiş. Dün yine kontrole gittik kilosunda 5 gün gerideyiz 200 gr alması gerekirken 90 gr almış :( 3 saatte bi önce yarım saat anne sütünü emecek sonra mama vericeksin dedi doktor  ama bn mama vermek istemiyorum kızımı sütümle beslemek istiyorum (bazen memeyi zorla ağzına alıo alınca da tek ğögsümü bıraksan yarım saat emer bazen bırakıyorum doğrumu bilmiyorum ama) ama biberonu ver cok cok emiyo :(

Çok üzülüyorum ya biz hep böyle mi devam etcez. Aranızda benimle benzer şeyleri yaşayan var mı? Mamayla başlayıp anne şimdi sadece anne sütü alan bebekler varsa biraz olsun ümidim olcak.

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


Sanemm

Hayırlı olsun bebeğiniz (doğumunuz kolay geçmiştir umarım). İlk günlerde meme-emme adaptasyon sorunu olabiliyor. İlk hatayı biberon vererek yapmışsınız ki bu adaptasyon sorununu daha da arttırır.

Önerim sütünüz varsa emzirmeye devam. Bebeğiniz biberondaki akış hızına alıştığı için emmeye üşeniyordun bu nedenle de şu ürünü kullanın. http://www.e-sumeras.com/Medela-Ek-Beslenme-Sistemi-Supplemental-Nursing-System,PR-35.html Bir göğsünüzü sağın, diğer göğsünüzü emzirirken takviye olarak meme ucuna bu aparatın bandını yapıştırın oradan da takviye anne sütü gelsin. Süt akışı hızlanınca emme isteği artacaktır.

Mama meselesine sıcak bakmayın, her iki saatte bir, her göğsü 15 dakika emzirin, yani iki saatte bir 30 dakika emzirin. Emzirirken sırtınıza destek alın, bebeğinizi emzirme minderi ya da bir yastık üzerine yerleştirin, tv açın kısacası rahatınızı sağlayın ve öyle emzirin. Emzirirken hissedilen rahatlık süt oluşumunu destekler.

Sağlıcakla büyütün...


fistikcik

Öncelikle bebeğiniz hayırlı olsun, sağlıklı ve mutlu büyüsün... Sanemm'in yazdıklarına katılıyorum, önerdiği Medela'nın ek beslenme sistemi çok işinize yarayabilir.
Ama bu sistemi kullanın ya da kullanmayın, yapabileceğiniz pek çok şey var. Öncelikle endişelenmeyin, yaşadıklarınız normal ve sık rastlanan sorunlar. Bebeğiniz henüz çok küçük, memeyi tekrar doğru almayı öğrenebilir.

İçinizi rahatlatmak için yazayım : kızım 3 hafta erken olarak 2200 gr doğdu. O kadar küçüktü ki memeyi doğru düzgün ememiyor, emerken hemen yoruluyordu. Erken doğanların çoğunda olduğu gibi o da sarılık oldu. Kilosu da çok düşük olunca doktor ilk ay mama takviyesi vermemi istedi. Benim de içim mamaya dair sizin olduğu gibi hiç rahat değildi. Ben de okuduğum kaynaklara dayanarak mamayı günde bir defa ile sınırladım. Geri kalan zamanda kızımı sürekli emzirdim. Ama gerçekten "sürekli". Bazen 5 dakika sonra tekrar emmek istiyordu, bazen 24 saati neredeyse memede geçirmek istiyordu. Sonuç : ilk ay sonunda 1 kilo 200 gr almıştı ve mamaya artık gerek duymuyorduk.

Size söylenen "3 saatte bir emzir" kuralı kilosu yerinde, emme problemi yaşamayan bebekler için geçerli olabilir ancak (ki bu durumda bile bebek daha çok emmek isteyebilir). Yenidoğanlar her istediklerinde emzirilmelidir. Bebeğiniz ne zaman isterse, ağlarsa, mızıldanırsa emzirin. 5 dakika önce emzirmiş olsanız bile.... Bu şekilde sütünüz bir-iki gün içinde artar. Bebeğiniz de meme ucunu doğru almaya tekrar alışır.

Tekrar biberon-meme ucu karmaşası yaşamaması için mamayı kaşıkla verin. Kaşık biberon kullandım demişsiniz, o pek işinize yaramaz. Kaşık biberon yarı sıvı besinler içindir. Mama tamamen sıvı olduğu için akar gider, bebeğiniz rahat içemez. Bir çay kaşığı daha çok işinizi görür. Kenarları keskin olmayan, kaynatarak sterilize edebileceğiniz çelik bir çay kaşığı kullanabilirsiniz. Bu kaşıkla verebilirsiniz bebeğinize mamayı. Sağdığınız sütü de...

Bu arada bebeğin memeyi doğru kavradığına dikkat edin. Sadece meme ucunu değil, göğsün tüm kahverengi halkasını ağzına almalıdır. Süt akışı geldiğinde bebeğin çenesi bir kaç saniye duraklar (o esnada sütü yutar), daha sonra tekrar emer. Memeyi doğru şekilde almazsa, sadece meme ucunu ağzında tutarsa hem sütü iyi ememez, hem de göğüsleriniz yara olur. Bu konu bu yüzden çok önemli. Doğru emzirme şekilleri için şu videolara bakabilirsiniz .

Bebeğin emme esnasında çenesinin yaptığı duraklama hareketi (videonun bir kısmında Sanemm'in bahsettiği Ek beslenme sistemi de görülebiliyor)
http://www.youtube.com/watch?v=OyJPQi20c_Y


Bu da başka bir video
http://www.youtube.com/watch?v=m6tKPq4P9is

Siz bebeğin göğsü doğru şekilde almasına yardımcı olur, her istediğinde emzirir (5 dakika sonra tekrar emmek istese bile !), mamayı da günde bir defa ve kaşıkla vermek şeklinde sınırlarsanız bebeğinizi sütünüzle rahatlıkla besleyebilirsiniz.


eloskovecanuk

Arkadaşlar çok güzel açıklamışlar. Ve bu kadar küçük bir bebek için 3 saat kuralına hiç gerek yok. Eğer memede kalmak istiyorsa 24saat kalsın, ki alışsın. Benim kızım gayet iyi kilo almasına rağmen bazen 10 dk sonra tekrar emmek istiyordu, ve emziriyordum.
 
Doktorumuz kesinlikle kucağa alışıcak, memeye yapışık kalıcak diye düşünme, ne zaman isterse emzir ve kucağına al demişti.Özellikle ilk bir ay yaka iğnesi gibi bebeği taşımalısın demişti:)
Ve gerçekten de hiç kucağa falan alışmadı...

Ayrıca başka bir sağlık sorunu olmasın da, sorun meme olsun. Tabiki anne sütü bir bebeğe verilebilecek en mükemmel besin, Ama çok çeşitli sebeplerle hiç anne sütü alamayan bebekler var, hepsi de büyüyor. Yani kafana bu kadar çok takarsan da kötü hissedersin.

Senin elinden geleni yaptığın belli ama yine de bebeğin kilo alamazsa mama da o kadar kötü birşey değil, biraz mama biraz anne sütü bebeğin sağlıkla büyür...


semaysenur

kızım şimdi memeyi ağzına alıo biraz uğraştırıo ama sonunda alıo emzirdikten sonra mama veriorm herkes mama verme diyo ama doktor ver deyincede cesaret edemiyorum ..ben bütün gün emziririm sorun deilde bide göğsümde uyumasa emerken çoğunlukla uyuyo emzirdikten sonra mamayı da yiyo bi güzel .:(doysa yemez heralde ....napcamı şaşırdım yaa çıldırıcam ..acaba diyorum mama verdik midesimi büyüdüde sadece anne sütüyle doymuyo ..aklıma herşey gelio valla..sütüm memeden kendi akıo yaaa bu da sütümün olduğunu göstermezmi...şimdi mama vermem aç kalırda kilosu düşük çıkarsa yine kendimi çok kötü hissederim ...napcam ben yaa şimdi yaşadığım stresi düşününce doğum bile daha kolay gelio sancıyı çektim kurtuldum diyorum ...herşey doğumdan sonra başlıcak demişti doktorum hala kulaklarımda çınlıo haklıymış..çocuk doktorundada   sadece bilgi var şefkat diye bişi yok aslında başka bi doktora gitsem daha rahatlarım belki sanemcim sen ankardaydın demi hangi doktora götürüosun oğlunu...yada diğer anneler önerdiğiniz çocuk doktoru varmı ..nolur yardım edin yaa sanki bu günler hiç geçmicek gibi ...


semaysenur

doğumu akropolde yaptım sanemcim sabah 6.30da suyum geldi suni sancı verdiler akşam 17.30dadakızım dünyaya geldi epidural normal doğum yaptım... gelio diye çığlık attiğmi hatırlıyorum:) sonrası dikişlerle beraber yarım saat sürmemiştir belkide..inan doğumdan sonra bazı şeyleri hatırlamıyorum bile bu lohusalık nası bişi yaa eşim video çekmiş bnde varım nezaman çektin hiç hatırlamıyorum diyorum ..semaysenur

uyandırmada güçlük çekiomuydun neler yaptın uyandırmak için...


tiara

ben de erken doğum yaptım, sütümün gelmesi 1 haftayı buldu, aynen dediğiniz gibi önce yarım saat emzirip sonra kadehle mama veriyordum.  1 haftanın sonunda mamayı içmemeye başlayınca sütümün yettiğini düşünerek mamayı kestim. Zaten sonra fazla fazla geldi sütüm, şu anda da oğlum sadece anne sütü alıyor. Ama eğer annemler ya da kv bendeyse dışarı çıkarken sütümü sağarak ya da mamayı biberonla verdirtiyorum, biberonla bitki çayı içiriyorum bazen. Mama kötü bir şey değil, önemli olan çocuğunuzun doyması, büyümesi, mutlu huzurlu olması..Korkmayın mama vermekten, zamanı gelince sadece anne sütüyle devam edersiniz.


fistikcik

Eğer sarılığınız geçtiyse memede uyuyan bebeği uyandırmak zorunda değilsiniz ki...
Sarılığınız devam etmiyorsa bırakın uyusun. Uyuyorsa doymuş ve huzurlu demektir. Siz uyandırıp mama verince içmesi doymadığı anlamına gelmez. Hem anne sütü çok çabuk sindirilir (40 dakikada sindirim tamamlanır, 2 memeyi 20'şer dakikadan verseniz zaten 40 dakika eder, bu sürenin sonunda ilk içtiği sütleri çoktan sindirmiş olur), hem de bu dönemde emme refleksiyle açlık birbirine karışır.

Bu kadar stres yapmayın. Doğaya, bebeğinize ve kendinize güvenin. Sarılığı atlattıysanız dilediği zaman emzirin ve mama vermek için uyandırmayın. Kendisi uyanırsa verirsiniz. Ama tekrar biberon-meme ucu karöaşası yaşamaması için mamyı kaşıkla vermenizi öneririm.erendeniz

benim oğlumdada 3. günde sarılık tespit ettiler fototerapi için hastanede kaldı. Gidip belli aralıkla orada emzirdim. Sonra iyi kilo almadığı için doktor tavsiyesiyle mama ve anne sütü devam ettim. Memeyi bırakma eğilimi varsa yavaş akımlı biberonlarla mama vermek daha iyi oluyor. Hızlı akımlı biberonları aldığında memeyi almak istemeyebiliyorlar. Herne kadar mama takviyesi yapmak durumunda kalsamda oğlum 18. aya kadar memeyi bırakmadı. ilk 3 ay memede yaşadı neredeyse çünki çok gaz sorunu vardı vs. Sonra mama ve anne sütüyle gayet güzel büyüdü. Mama vermek durumunda kaldığım için bende çok üzülmüştüm ama üzülmeye hiç gerek yokmuş. Benimkide çoğunlukla memede uyurdu. Bende hiç uyandırmazdım zira en fazla büyüme hormonu uykuda salınıyor. huzurla uyuduğu sürece problem yok. Herşey yoluna girer zamanla, endişe etmemeye çalışın...


Sanemm

Farklı doktorlara götürdüm, bir arkadaşım Fatih Hast. çocuk doktoruna götürüyor. Biz iki defa ağır grip geçirdik birinde şehir dışındaydık ve oradaki doktora götürdük, sonuçta ben hiçbir doktora güvenmedim. Doktor mevzusunu kapattım. Kilo kontrolü dışında sadece okuduklarımla yön veriyorum bebeğime. Bağışıklık sistemini desteklemek için ilaç kullanmıyorum. Bundan da çok memnun kaldım.

Sarılığı geçene kadar gözetim altında tutun, arkadaşların dediği gibi sık sık emzirin, aylık kilo kontrolü, baş çevresi vb. için sıradan bir doktor yeterli. Geri kalan herşeyde kendi içgüdülerinize güvenin, bol bol okuyun fikir edinin. Anne sütünden iyi ilaç, anne gözetiminden iyi gözetim yoktur. Hiç strese girmeyin, kendinize güvenin, müdahale ettirmeyin :)Cevaplamak için Üye ol