Ek gıda sonrası ağızda kızarıklık ve kusma

selmak soruyor: 10

Merhabalar

6 aylık oğluma ek gıdalara yeni başladık. Önceleri meyve ile başladık herhangi bir sorun yaşamadık. İkinci etapta muhallebi ile devam edelim dedik. Milupa, hipp, bebelac, hero baby gibi çeşitli markaların pişirilen ve pişirilmeyen muhallebilerini ve gece tahıllarını denedik.hepsinde de bir iki kaşık sonrası ağız çevresinde kızarıklık oluştu. İki kezde kusma oldu. Ayrıca sütaş baby mix de denedim. ondada kızarıklık oldu.Acaba bunların içerisinde olan bir şeye karşı allerjisi mi var. Meyvelerde bir sorun olmuyor. Acaba kaşıktanmı diye düşündüm. Aynı kaşığı meyve de de kullanıyorum. Kaşıkla ilgisi yok gibi geliyor. Henüz doktorumuza soramadım. Acaba aranızda benzer bir deneyim yaşayan var mı ne yapmalıyım.

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


selencem

İnek sutune allerji olabilir mi?


burcuakalin

Oğlumda ağız kenarında değil ama bacaklarda kızarıklık olyordu, alerji testi sonrası inek sütüne karşı duyarlılık olduğu çıktı. Birkac gun Aptamil HA /Hypo allerjik) mama deneyin isterseniz ve bu süre içinde inek sütü içeren besinler kullanmayın. Gözlemleyin, hala kızarıklık çıkıyorsa ürünlerin içindeki başka maddelere karşı da duyarlılığı olabilir. Geçmiş olsun.


zeynepanne

inek sütü alerjisini düşündürdü bana da, anlattıkların gıda alerjisi belirtileri çünkü.


ezgik

elmayı ilk verdiğimde bizimde ağız çevresi kızlarmıştı ancak sonraki denemelerde problem olmadı, aynı gıdayı 2. ye tekrarladığınızda devam etti mi?


Gulusoy

alerji testi yaptırmadan inek sütü içeren herhangi bir ürünü yeniden vermeyin bence.. bu alerjiler ciddi reaksiyonlara neden olabilir.selmak

Teşekkür ederim cevaplar için. Bende inek sütüne alerji düşünüyorum. Çünkü bu şüphe üzerine bugün direk inek sütünü ağız çevresine sürdüm. ciddi bir kızarıklık oluştu. Daha sonra yoğurt sürüp denedim. Yine kızarıklık oluştu. Şüphelerim iyice arttı. şimdi iyi bir çocuk alerji uzmanı arıyorum. Burcukalin inek sütüne alerji konusunda size başka önerilerde bulundular mı? Keçi sütü keçi peyniri, soya sütü vs.


burcuakalin

12 aya kadar zaten inek sütü kullanamadığımız için Aptamil HA kullandık, sonrasında da keçi sütü, Aptamil HA, keçi peyniri ve keçi sütüyle mayalanmış yoğurt verdim. (Bu arada keçi sütünü Boludan Bolana adında bir firmaya getirtiyordum. Şimdi marketlerde de görüyorum keçi sütleri, benim zamanımda yoktu ama Bolana direk güvenilir bir firma ve her ilde Erzincan mandıralar ile anlaşmalı, üye olup getirtebiliyorsunuz. Bebeğinizin çok ciddi alerjisi var ise inek sütüne karşı, sigortanız ne bilmiyorum ama Aptamil HA yerine daha ciddi mamalar var, kutusu 100 küsur TL civarında, bunları sigorta (SSK, Emekli sandığı..vb) karşılıyor, tabii ki doktor raporu karşılığında. Zaten bunlar ilerisi için, öncelikle alerji testinin sonuçlarını bekleyin ki doktorunuz sizi bu konularda da aydınlatır. Ve bir şey daha; elbette doktor değilim, sadece kendi fikrimi söylüyorum, kendi oğlumda da böyle davrandığım için, eğer gerçekten çok ciddi bir alerjik reaksiyonu yoksa, yani bünyesi inek sütüne ileriki dönemlerde alışabilecek potansiyeldeyse, ileriki zamanlarda ufak ufak inek sütü vererek bünyesini alıştırmanız. Yoksa büyüdüğünde zorluklarla karşılaşabilir. Sevgiler..


ezgik

oo demek ki kaşık kaynaklı değil inek sütü, muhallebide direk süt yok diye-suyla hazırlanıyor hazırlar sanıyordum- tekrar deneyin dedim, ama siz en akıllıca testi yapmışsınız, umarım ciddi boyutlu değildir.selmak

Tekrar Merhabalar

Oğluma alerji testleri yapıldı. Önce kandan bakıldı. Negatif çıktı. Ardından deri testi yapıldı ve pozitif çıktı. İlk 6 ay boyunca yaşadığımız geçmeyen gaz sorununun, son 4  aydır sınırda kilo almasının tüm sorumlusu süt ve ürünleri alerjisi imiş. Tabii ben bilemediğim için alerjisi olduğunu ben süt ürünleri yedikçe çocuk gazlanıyormuş. Şimdi t üm süt ürünlerini kestim(hem ben hem bebek). Biraz moralim bozuldu tabi. Ama Dua ediyorumki erken tanılandı.


burcuakalin

Çok geçmiş olsun, en azından sebep bulundu buna da şükretmek gerek. Yalnız eğer bebeğinizin alerjisi çok ileri derecede değilse, yani ileriki zamanlarda tolere edilebilir nitelikte ise, bir süre sonra ufak ufak bünyesini süt ve süt ürünlerine alıştırmaya çalışın. Tabii ki bunu doktorunuz daha iyi bilir ve sizi o şekilde yönlendirir ama ben ufak tefek çıkan kabarıklık ve kızarıklıkları görmezden gelerek bir süre sonra inek sütü vermeye başlamıştım ve şu anda süt alerjimizden eser kalmadı.  Yoksa ileride zorluk yaşar, ki çoğu ürünün bünyesinde süt ve süt ürünleri var. En basitinden 2-3 yaşındaki bir çocuğa çikolata/dondurma yememesi gerektiğini açıklamak biraz zor olur.


Cevaplamak için Üye ol