İnadına yapma

hayatto soruyor: 8

Ela bir süredir yapma dememize ragmen stor perdelerimizi cekiştiriyor ( ki birkacını kırdı ) ve fırsatını buldu mu LCD ye vurmaya yada kurcalamaya calısıyor . Biz yapma dedikce o inadına yapıyor sanki. Birkac kez eline vurdum ( itiraf.com) ama fayda etmedi tabi. Henüz terrible 2 sendromu oldugunuda sanmıyorum. Nasıl davranmalıyım sizce ?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


esra

benim de oğlum elayla aynı davranışları sergiliyor ve aynı aydalar:)bu konu beni o kadar yordu ki geçen hafta pedagogla görüştüm bana söylediği tek şey;3 yaşına kadar herşeyi yapabilir sınır koymak diye sorduğumda kısa ve net cümleler kurarak hayır demelisin dedi hala yapıyorsa görmezden gelerek ya da dikkatini dağıtarak durumu geçiştir dedi.ancak deri olan koltuk kenarları oğlum tarafından yenildi, vitrin camı oyuncakla itinayla kırıldı yapma desem de yapıyor görmezden geldim sanki daha az yapıyor ama yapıyor:))


Zelal_

Bence "hayır" vs'den çok anlayacak yaşta değiller, belki belli birkaç şey için işe yarayabilir -tamamen kişisel görüş-... Bizde "hayır" çöp ve klozet için kullanılıyor, birde yolda bulup da almak istediği yerdeki izmaritler için o da her zaman işe yarıyor diyemem tabii ki...  Ben, kendisi için zararlı veya tehlikeli bir durum olmadığı sürece, herşeyi karıştırmasına, kurcalamasına izin veriyorum.

Tv'yi merak ediyorsa düğmelerini anlatmayı, kablolarını falan gösterin, nasıl çalıştığını vs anlatmayı deneyin, belki merakı gider, devrilmeyecek şekilde monte edilmişse kurcalamasına izin verin, kapalıyken bile düğmelere basmak hoşlarına gidiyor bence, devrilme riski varsa duvara monte edin :) -ki biz devrilme, hatta itmek suretiyle düşürme riski sebebiyle duvara monte ettik-

Stor perdeler içinde önerim, açma kapama mekanizmasını mümkünse ulaşabileceği bir biçime getirin, perdeyi açma ve kapamayı öğretin; perdeleri çekiştirmek yerine açıp kapamakla uğraşmayı tercih edecektir bence.

Birde sert tepkiler verilse de, bu yaş kuzularının genel yakşalımı a-ha ilgiyi çektim, annem neyle ilgilendiyse onu bıraktı ve ilgisini bana yöneltti şeklinde olduğundan, görmezden gelmek, ya da başka birşeye ilgi gösterip onunda o şeye yönelmesini sağlamak daha işe yarar adımlar olabilir belki...


Ozge

time out deniyebilirsiniz... Yapmasini istemediginiz birsey yaptiginda time out diyip bir kenarda 3 dakika kadar oturtabilirsiniz, ya da odasina yollayabilirsiniz. Aglasa bile vazegcmemek lazim ama yoksa bir anlami olmuyor.


Elsa

ben kizim o yaslardayken yaptigi sey tehlikeli ise bunu soyluyor sonra da dikkatini baska bir seye yonlendiriyordum.bence bu yas icin yapilacak en iyi sey bu.GulcanDeniz

Terrible 2 illa 2 yaşında başlamıyor sanırım Hayat. Yani sizde de başlamış olabilir belki.

Hayır kelimesini anlamıyorlar, bir süre sonra kendiliğinden ilgisi azalacaktır tv'ye ve perdelere.
Ama tabii bu kez de başka şeyler çıkabilir.
"Vaaz"a kaçmadan bir-iki cümleyle yapmaması gerektiğini anlatıp, ilgisini başka şeylere çekmek gerekiyor. Her zaman işe yaramayabilir tabii.
Zor bir dönem.


ozguranne

Benzer seyler bizde de olmaya başladı. Üzerinde durmamak, açıklamak,gormezden gelmek vs daha önce ise yariyordu ama bu daha farklı bisey sanki. Bugün hatta terrible 2 mü acaba dedim kendi kendime. Ortam degisikligi, babasının yanımızda olmaması, anneanne varlığı gibi nedenler de olabilir ama cok yorucu. Tatlı kızın gitmiş başka biri gelmiş gibi. Su anda göz hizasında esitlenip konusmayi ve daha da görmezden gelmeyi deniyoruz. Bı de seveceği sekilde ilgilenmeyi. Kolay gelsin. Ha bı de köpek dısı çıkarıyoruz.


gulusturkmen

Sevgili Hayat,

Herkesin yorumunu okuyamadım ama bu iş bir sistem oturtmazsan zor olur.
Benim öğrendiğim sistem şöyle: 1-2 yaş arası çocuklarda (ki en zor dönem bu):

1) evi childproof hale getiriyorsun (yoksa kafayı yiyorsun!)
2) ona "hayır"ın anlamını öğretmek amacıyla ortada dokunmaması gereken tek bir şey bırakıyorsun (mesela bir bitki)
3) her dokunduğunda "hayır, öyle dokunma, ama böyle dokunabilirsin" diye alternatifini gösteriyorsun. alternatif sunmak işin püf noktası. her seferinde!
4) bunu gerekirse 100 kere yapıyorsun! Asla sesini yükseltmiyor, çocuğa vurmuyorsun ki, seni kızdırmak için bu yönteme başvurmayı öğrenmesin. Bu kadar tekrardan sonra mecburen öğreniyor, aynı bir kedinin veya köpeğin öğrendiği gibi (Pavlov'u hatırla)

Bu, "hayır"ı öğretmek için.

Perde çekiştirmek gibi diğer işlemler için farklı yöntemler bulabilirsin. Mesela, iki kere "hayır" de, üçüncüsünde çocuğu oradan uzaklaştır, odasına falan götür. İki kere uzaklaştırdın ve geri geldi diyelim, dikkatini başka yöne çek, birlikte başka bir oyun oynayın mesela. Zaten muhtemelen onun istediği de buydu!

Bu yaştaki çocuk en fazla annesinin enerjisini alan çocuk oluyor. Ama inan ki bir yılı böyle geçirdikten sonra rahata ereceksin. Hem çocuğun senin ilgine doymuş, huzursuzluk çıkarmaktan vazgeçmiş, hem de "hayır"ı öğrenmiş olur.


selmin

Benimde kızımla aynı sorunum var. Hayır kelimesini anlıyor ve birşeyin yapmaması gerektiğini bile bile olmaz olmaz diyerek yapıyor.Bana bakarak "anne olmaz çiçek uf üzülür" diyerek saksıyı kaldırırıp yuvarladı evet çiçek üzüldü annede dedim sonra temizledim ama bu gibi olaylar sıklaşıyor ne yapabilirm bilmiyorum . galiba Hayır kelimesini doğru anlatamadım .zor bi dönem kolay gelsin...  


Cevaplamak için Üye ol