Açılan ilaçları ne kadar kullanmalı?

EmineKartal soruyor: 10

Çocuklarımız için her zaman işe yarayacak olan ateş düşürücüler gibi şurupları açıldıktan sonra buzdolabında saklasak dahi en fazla ne kadar süre kullanmalıyız? Bizim buzdolabında Beyza 5-6 aylıkken açılan (yani yaklaşık 2 senelik) ateş düşürücü var; şişelerin 1/3'ü bile bitmemiş durumda. Gerektiğinde bu uzun zamandır açık olan şurubu kullanmalı mıyım, yoksa yeni bir şişe mi almalıyım?

Bu soruyu cevapla


23 Cevap


julide

Eminecim, bitmemiş antibiyotikleri atıyorum, kalan ilaçları son kullanma tarihine kadar saklıyorum..
ama yaptığımdan emin değilim..

cevapları merakla bekliyorum ben de eminecim..


Taita

bizim doktorumuz açılan ateş düşürücüleri çok uzun süre tutmuyor. birkaç ay en fazla. etkisi azalıyormuş sanırım ama tam bilemiyorum.
bu mevzuu bizim için çok önemli olduğundan riske atmıyoruz diyeyim.

burun spreylerini ise 1 ayda atıyoruz. yine dr tavsiyesi ile.


Damla

Eğer özellikle belirtilmemişse buzdolabında saklamaya gerek yok diye biliyorum. Prospektüsünde farklı bir şey belirtilmemişse kuru bir yerde kapağı iyi kapalı olarak son kullanma tarihine kadar kullanıyoruz biz, bazı ilaçların açıldıktan bir süre sonra atılması gerekiyor, göz damlaları gibi. Ateş düşürücüler bizde de aynı şekilde uzun süre kullanılıyor, etki etmemesi gibi bir durum olmadı. Yine de bir eczacıya sor istersen.


septik

Çoğu antibiyotik açıldıktan sonra 10 gün dayanıyor.Uzun dayansa da evde bekletmekten hoşlanmıyorum,atıyorum.Ateş düşürücü için ise, kullandığım 'calpol'ile ilgili söyleyebilirim:Bir süre sonra etkisini yitiriyor.Hele hava sıcaksa jölemsi olan halden sıvımsı hale geliyor ve ağrı kesiciiateş düşürücü etkisini yitiriyor.Yani 1.5-2 sene etkisini koruyacağını sanmıyorum.


julide

aynen ateş düşürücüleri ben saklıyor ve kullanıyorum. Çok şükür etkisini de gördük. bilmiyorum ama sormak lazım bi eczacıya.. duyguya soralım bunu.. mesaj atayım ona..yaprak

SKT ne gore hareket edıyorum.acılanda da uzun sure kullanmamıssam ve az kalmıssa atıyorum  direk çöpe


yaprak

Emıne baya eskıymıs ve de az kalmıs at bence.pahalıda degıl nasılsa ates dusuruculer


EmineKartal

Calpol, İbufen, Brycanyl, Peditus var dolapta açılmış ama çoğu duran.
antibiyotik ve spreyler zaten bitse de bitmese de atiliyor da; bunlar için ne yapmali?
yani mesela parasi degil de, nasil olsa evde var diye doktor yazsa da yenisini almiyorum, almali mi?
Damla, buzdolabına koymaya gerek yok mu diyorsun? yaa ben açıldıktan sonra hep buzdolabına koyuyorum, yanlış mı yapıyorum?
 julide

ben de dolaba koyuyorum bu arada emine..
duyguya mesaj attım..


duyguzynp

uygun kosulda saklamak sartıyla son kullanma tarihine kadar kullanılılabiliyor.ama mesela calpol için benim doktorumda 1 ay sonra at etkisi azalıyor yenisini al dedi ama bana sacma geldi.sonucta ates dusuruculer birkac gun kullanılıyor sadece.koca siseyi atmaya ne gerek ver.ki ben kullanıyorum..

  tabii antibiyotik,göz damlası bunlar acıldıktın sonra belli sure sonra atılmalılar.Cevaplamak için Üye ol