Tırnakları ile oynama ve koparmasını nasıl engelleyebilirim

fkry37 soruyor: 6

oğlum birkaç haftadır tırnakları ile oynuyor sağ baş parmağını arada emiyor uzun zamandır birkaç hafta önce ağzı ile tırnağını kaldırmaya çalıştığını farkettim sonrada eli ile kaldırdığı  tırnağı koparmaya çalıştı sob-nrada bana kestirdi bende yapma yapılmazkötü o dedim gittikçe abarttı işaret parmağınada yaptı üstelik gözüme baka baka anne bak diyerek ben tepki verdikçe çoğalttı bende tepki vermemeye başladım dünde işaret parmağı ile baş parmağının tırnak diplerinde etleri itmeye başladı anne iş oldu acıyor diyor ne yapacağımı şaşırdım nasıl önlesem acı oje falan sürsem mi yada hiç müdahale etmesem mi inatlaşıyor mu ben yapma dedikçe aslında korktuğum onun olabilecek birşey yani sıradan birşey mi yoksa psikolojil birşey mi olduğunu anlayamadım bana yada babasına tepki olarak mı yapıyoryoksa bende de tırnak yeme alışkanlığı var yanında kesinlikle oynamıyorum yapmıyorum ama kalıtsal mı iyice saçlamayaya başlıyorum bu konuda tecrübesi biligis olanlar varsa yardımcı olursanız sevinirim teşekkürkler 

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


bayselif

Merhaba bizde de aynı sorun var yanında yapmamaya calısıyorum ama tırnak yeme alıskanlıgı bende de var simdi de oglumun eli agzında.cevapları bekliyorum bende.


zopatya

Bir arkadaşımın kızı da tırnak yiyordu ve pedagog şunu söylemiş: tırnak yiyorsun, yeme, yapma, vs gbi tırnak yemeli cümleleri telafuz etmeyin. Tepki göstermeyin. Onun yerine tırnaklarıyla oynadığı sırada eline oyalayıcı başka şeyler verin.

Hamur olabilir, boya kalemleri olabilr veya sevdiği br oyuncak. Dikkatini başka yöne ve ellerini başka şekilde oyalamaya çalışın.

He br de sz sakın karşısında elinizi ağzınıza götürmeyin,

:)

Kolaylıklar dilerim. Sevgiler


maviboncukk

Kaygili oldugu zamanlar bizimki de ısırıp kopartıyor.. Dikkatini dağıtmak için emzik veriyorum yada başka şey yapıyorum


sefemu

emip ıslatıp yumuşatıp koparma durumu oluryorsa parmağını elini ağzında tuttuğu zamanları kollayıp koparma kısmına gelmeden ilgisini başka yöne çekmeyi deneyin..
benim de farklı bir davranış bozukluğum var ve ne kadar kızımın yanında yapmamaya çalışsam da biliyorum ki görmüştür ve biliyor.. en dikkatli oldukları yaşlardalar ve taklit ettikleri.. daha da dikkatli olun ve yanında bu sıkıntınızdan bahsetmeyin..


dilrubaa

Kizim bi donem cilginlar gibi tirnak yedi, 4-5 ay once sanirim, cidden acaip sinirim bozuluyordu cunku iyice bitirip kanatiyordu tirnagi. Once sadece basparmak ve isaret parmagini yiyordu sonra hepsini. Hic tirnak kesme isimiz olmuyordu hepsini dibine kadar yiyordu. Dikkatini dagitmak filan ise yaramiyordu, yapma dememek lazim evet ama bazen iyice geliyordu bana da kiziyordu kizim yeme, aciyor, filan diye anlatiyordum hic fayda etmiyordu. Gercekten uyardikca daha cok yiyorlar bence. Cok soyledigimizde yeme diye o da ye diye bagirip yemeye devam ediyordu bu sefer. Aci oje bile surdum ilk sefer aci aci diye agladi biraz yemek yerken eliyle, sonra o bile fayda etmedi yemeye devam etti. Sonra ne oldu bilmiyorum kendiliginden azaltti, artik nerdeyse hic yemiyor. Tirnaklarinin uzadigini gormek ne guzel bir duyguymus allahim:)

Size onerim cok zor biliyorum ama mumkun oldugunca gormezden gelin, uyarmayin, muhtemelen kendiliginden birakacaktir
Cevaplamak için Üye ol