bebeklerde ateş kaç derece olunca fitil veriyorsunuz?!

buhar soruyor: 10

merhaba arkadaşlar..
karma aşımızı olduk lakin sadece iki doz vuruldu 3. aşı kalmamış gelecek ay yapalım dediler problem olurmu sizce?
aşı olunca ateşi çıktı biraz kızımın 37.8 lere kadar bizde panik yapıp yarım fitil verdik ama sonra biraz pişman oldum açıkcası  bekleseydik geçerdi sanki diye ?
siz kaça yükselince fitil veriyorsunuz?

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


Elif_Ezel

Aşının yaptığı ateş için calpol vb. ateş düşürücü şuruplar yeterli oluyor diye biliyorum.


jildando


Calpol kullanmanız yeterli olurdu gerçekten. Bir de bildiğim kadarı ile ateş 38 in altında ise normal karşılanıyor. Hele ki siz aşıdan olduğunu da biliyorsunuz.
Aklınızda olsun çok ateşlenirse de ilk işiniz bebeği soymak olmalı,


ikicocukannesi

makattan 39'u görünce,
üstüne cıkmaya başladığını hissettiğimde.


yuksel_

38,5 a kadar calpol yeterli, ve çocuğu soyup, soğuk bezle alnına kompres yapmak ya da soğuğa yakın ılık suya sokmak ilk elde yapılacaklar. biz ancak 38,5 tan sonra fitil vermeye çalışıyoruz. Onu da 1 yaşına kadar yarım fitil verin demişti doktorumuz.
kolaylıklar size.


Taita

valla ben ateşi yükselir yükselmez veriyorum.  ateş çok tehlikeli. benim kızım hiçbir şeyi yokken havale geçirdi :( gece uykusunda ateşi çıkmış ve havel geçirmiş. o yüzden dikkat!!!misafir

http://www.gsk.com.tr/tedavi_alanlari/ates/default.aspx


cok cok onemlı bilgiler yukarıdaki adrese mutlaka bir bakın. ben gecen sene malum domuz gribi sırasında göz atmıstım.


misafir


Ateş

    Tanıtım
    Çocuklarda Ateş

Günümüzde ateş, hekimlerin en sık karşılaştıkları sağlık sorunlarından birisidir.

İnsan vücudunun normal şartlardaki ısısı 36,5 C'dir. Bu değer bebeklerde ve küçüklerde 36,8 olabilir. Vücut tüm fonksiyonlarını, bu ısı değerleri arasında yerine getirdiği için "ateş" diye adlandırılan "vücut ısısının yükselmesi" durumu, vücudun normal dengelerinde bir bozulma olduğunu gösterir.

Ateş, kendi başına bir hastalık değil, hastalık belirtilerinden bir tanesidir. Enfeksiyon, ödem, doku hasarı veya aşı gibi nedenlerle vücut ısısını düzenleyen ısı düzenleyici merkezdeki dengenin bozulması sonucunda ateş oluşur. Dolayısıyla ateşe neyin sebep olduğu mutlaka bir doktor tarafından tespit edilmelidir.

Ateş, aslında doğal bir savunma mekanizmasına işaret etmesine karşın aileler için önemli bir korku nedenidir. Gereksiz yaşanan korkular, paniklemeye ve zaman zaman da hatalı uygulamalara neden olabilir. Unutulmaması gereken şey, ateşin pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabileceğidir. Özellikle bebeklerde, ateş görülmese de çok ciddi hastalıklar oluşabilir.
Yüksek Ateş Nedir? Ateş Neden Yükselir?
Detaylı bilgi için tıklayın
Kapat

Çocukların kulaktan ve ağızdan ölçülen ateşleri 36-36,8 C ise bu normal vücut ısısıdır. Koltukaltından 37 C, ağızdan 37,5 C ve makattan (rektal olarak) 38 C ve üzerinde ölçümler alınıyorsa bu yüksek ateş olarak tanımlanabilir. Bu durumda ateşi kontrol altına almaya yönelik müdahalelerin yapılması gerekmektedir.

    Ateşe neden olabilen bakteri, virüs gibi mikroorganizmalar vücuda girer.
    Bu mikroorganizmalar "pirojen" adı verilen çeşitli maddeler salgılar.
    Cevap olarak vücutta endojen adı verilen maddeler salgılanır.
    Vücut ısısını dengede tutan termoregülatör bölge harekete geçer ve bunun sonucunda ateş ortaya çıkar.

Ateşin yükselmesiyle havale geçirme arasında her zaman bir ilişki yoktur. Ateş sadece hastalık yapıcı bir mikroorganizmanın vücuda girmesiyle yükselmez. Rutin yapılan aşılar sonucu, 5 aylık-2.5 yaş arasındaki bebeklerin diş çıkarmaları dönemlerinde, vücutta oluşan bir doku hasarı sonucunda da ateş yükselebilir. Bazı çocuklarda düşük ateşte bile havaleye rastlanabilir. Havale nöbetleri genellikle 6 ay ile 5 yaş arasında görülür. Eskiden havale geçiren çocuklarda mutlaka bir beyin hasarı kalacağı düşünülürken, artık bunun doğru olmadığı bilinmektedir. Önemli olan havalenin kendisinden çok, havaleye neden olan hastalıktır. Tipik havale nöbetinde bebeklerde şuur kaybı, kol ve bacaklarında kasılmalar oluşur.

Kontrol altına alınamayan uzun süreli yüksek ateş ve havale belirtilerinin görülmeye başlandığı anda hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.
Hipotermi ve Hipertermi
Detaylı bilgi için tıklayın
Kapat

Hipertermi, çevresel faktörler nedeniyle, ortam ısısının artmasıyla vücut ısısının yükselmesidir. Hipertermi, yüksek ateşle karıştırılmamalıdır. Hipertermi nedeniyle, kişiler terler ve soğuk sıvı almak isterler. Ateşi yükselen kişiler üşüdüğünü, hipertermik kişi ise ısındığını hisseder.

Hipotermi ise vücut sıcaklığının 35 C’nin altına düşmesidir ve hayatı tehdit eden bir olaydır. Özellikle küçük çocuklarda, yaşlılarda ve bazı hastalarda vücut ısı dengesinin hassas olması nedeniyle hipotermi, ciddi durumlara neden olur. Ateşin düşme belirtisi titreme, derinin soğuk ve soluk olması, bitkinlik ve konuşma güçlüğüdür. Halk arasında "donma" olarak bilinen ve dağcılık sporu ile ilgilenenlerin sıkça karşılaştıkları ateş düşmelerinin nedeni genel olarak aşırı soğuğa maruz kalmadır. Bazı ilaçların (ağrı kesici-ateş düşürücü gibi) yan etkisi olarak da meydana gelebilir.

Hipotermi olan kişilerin tüm giysileri çıkarılır, kişi normal sıcaklıktaki bir odaya alınır. Bir battaniye yardımı ile yavaş yavaş ısıtılır. Çok sıcak olmayan içecekler verilir. Sık aralıklarla, örneğin yarım saatte bir ateş ölçümü yapılarak doktora ulaşana kadar ısıtıcı önlemler alınmaya devam edilmelidir. Özellikle kullanılan bir ilaçtan dolayı hastanın hipotermi olma ihtimali varsa, zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.
Ateş Nasıl Ölçülür?
Detaylı bilgi için tıklayın
Kapat

Ateş çeşitli şekillerde ölçülebilir.

    Koltuk altı
    Rektal (makattan ölçüm)
    Timpanal (kulaktan ölçüm)
    Oral (ağız içinden ölçüm)

Ölçümünde hangi yöntemin uygulanacağı, çocuğun yaşına göre belirlenir. Bebeklerde rektal ölçümler, daha büyük çocuklarda ise koltuk altı ölçümleri yapılır. Genellikle koltuk altına oranla rektal yoldan alınan ölçümler 0,5-1 C daha yüksek bulunur. Koltuk altı ölçümü yapılırken terleme varsa önce o bölge kurulanmalı, sonra cıvalı kısım koltuk altına gelecek şekilde yerleştirilmeli ve 3 dakika tutulmalıdır. Civalı termometreler en güvenilir ölçüm aletidir. Yaralanmalara neden olabileceğinden, kırılmaması için dikkat edilmelidir.

Ağızdan ölçüm yapılırken ölçümden 5-10 dakika önce soğuk ve sıcak yiyecek ve içeceklerin alınmamasına dikkat edilmelidir. Termometre ağızda 2-3 dakika bekletildikten sonra okuma yapılmalıdır.

Hızlı ölçüm yöntemlerinden biri de timpanik termometrelerle kulaktan yapılan ölçümlerdir. Termometre kulağa dikkatlice yerleştirilerek ölçüm yapılır.
Ateşi Nasıl Kontrol Altına Alırız?
Detaylı bilgi için tıklayın
Kapat

Çocuklarda ve bebeklerde ateş görüldüğünde evde alınabilecek basit ve temel önlemler önemlidir. Ateşin tedavisi yalnızca ateş düşürücü ilaçlarla değil, aynı zamanda uygun metotlarla desteklenmelidir. Bu uygulamalar ateş düşürücü kullanmak kadar etkilidir.

Ateşli bebeğin bulunduğu ortamın ısısı 21-220 C arasında tutulmalıdır. Oda ısısının ayarlanması için havalandırmalar ve vantilatörler kullanılabilir, ancak bebeğin direkt olarak hava akımına maruz kalmamasına dikkat edilmelidir. Çocuğun üzerindeki kalın giysiler çıkarılmalı, ince ve gevşek giysiler giydirilmelidir.

Ateşli çocuğun kalori gereksinimi artar, bu nedenle çocuğun aç kalmamasına dikkat edilmelidir. Yine de beslenme için aşırı zorlanmamalıdır.

Yüksek ateşi düşürebilmek için ılık su (29-32 °C) ile ıslatılmış bir bezle vücut silinir.

Yüksek ateşte bol miktarda sıvı alımı sağlamalıdır. Verilecek sıvının çok sıcak veya çok soğuk olmamasına dikkat edilmelidir.

Doktorun tavsiye ettiği bir ateş düşürücü (antipiretik) kullanarak ateşi kontrol altına alabilirsiniz. Ateş düşürücüler çocuğun yaşına ve kilosuna bağlı olarak farklı miktarlarda kullanılır. Bu nedenle bir hekime danışmadan ateş düşürücü ilaç kullanmayınız.

Banyoya girebilecek konumdaki çocuklar ılık suyla, silinerek yıkanabilir. Saçların çok ıslatılmamasına dikkat edilmelidir.
Ateşli Çocuğa Neler Yapılmamalı?
Detaylı bilgi için tıklayın
Kapat

Ateşi yükselen çocuklarda yapılması gereken bazı basit işlemler ateşi düşürmekte son derece yardımcı olurken, bazı yanlış uygulamalar da tedavi sürecinin sağlıklı işleyişini engellemektedir.

Bu YANLIŞ UYGULAMALAR kısaca şöyle sıralanabilir:

    Vücudun belli bölgelerinde uzun süre çok soğuk bez bırakmak (titremeye neden olur ve ateşin daha da yükselmesine yol açar)
    Alkol ya da sirke ile vücudu silmek
    Üşüyebilir korkusu ile çocuğun giysilerini çıkartmamak ve daha çok şey giydirmek
    Çok sıcak veya çok soğuk içecekler vermek
    Yanlış ateş düşürücü kullanmak
    Aşırı dozda veya eksik dozda ilaç kullanmak
    Uygun aralıklarda ateş düşürücü kullanmamak
    12 yaş altındaki çocuklarda viral enfeksiyonlar olduğunda doktora danışmadan ilaç kullanmak

Acil Durumlar
Detaylı bilgi için tıklayın
Kapat

Ateşi yükselen çocuklarda ve özellikle bebeklerde, aşağıdaki belirtilerden bir veya birkaçı ateşe eşlik ediyorsa zaman kaybetmeden bir doktora başvurulmalıdır. Çünkü ciddi bir hastalığın da belirtisi olabilen ateşe aşağıdaki belirtiler de eklenebilir:

    Ateş özellikle 2 yaş altındaki bebeklerde görülüyorsa
    Ateş bebek ve çocuklarda 40°C'nin üzerinde görülüyorsa
    Bebek ve çocuklarda ağlama, inleme ve dokunulduğunda huzursuzlaşma varsa
    Ateşin yanında uyku eğilimi varsa
    Ciltte döküntüler oluşuyorsa
    Zor nefes alıp verme başlıyorsa
    Yutkunma güçlüğü çekiliyorsa
    Daha önce "havale" geçirmişse
    Genel görünümünde kötüye gitme varsa
    Boyun kısmında sertleşme varsa
    Devamlı kusma, diyare (ishal) oluyorsa

Hakkımızda AR-GE Toplumsal Sorumluluk GSK'da Çalışmak Tedavi Alanları


Ozlemdoruk

Sevgili Misafir,
Paylaştığın bilgiler için teşekkür ederim. ateş yükselmesi durumunda tam olarak ne yapmam gerektiğini bilmiyordum,öğrendimbuhar

çok iyi sahiden .. aklımdaki bi çok soruya cevap buldum .. tşkr ederim ...


fulyaakdemir

sahram a katılıyorum ben de ateşi çıkarçıkmaz veriyorum bir ay önce altıncı hastalık geçirdi ilk gün ateşi 37.5 tu hemen calpol verdim diştendir geçer dediler gece ateşi 39.5 oldu hemen soyup ılık suyla duş aldırdık ondan sonra en yakın hastaneye götürdük iyiki farkettiniz ateşin çok yükseldiğini dediler yoksa arda da havale geçirebilirmiş çocuklar ateşlenince sık sık ateş konturolü yapmak lazım hatta o gece hiç uyumamak lazımCevaplamak için Üye ol