süt...süt...süt....

ozdenin_oykusu soruyor: 10

merhaba arkadaşlar.ben bu siteyi bugün bir haber bültenindne dinledim ve ilgimi çekti.hemen üy olmak istedim.sizler bir sorum olacak.24 günlük bir bebişim var.emmiyor fakat pompa ile sağıp anne sütünü öyle veriyorum.sütümü daha çok artırmak için ne önerileriniz var? internet sitelerinde pek çok bilgi mevcut fakat tecrübeli annelerden yararlanmak isterim.

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


nesejoy

Ozdenoyku aramiza hosgeldin, haberin bu kadar etkili olmasina cok sevindim :))

konu ile ilgili daha once cok yazisildi. Sagda ustte pembe alanda sorularda ara kismindan emzirme, sut gibi anahtar kelimeler ile arama yaparsan cok faydali bilgiler edinebilirsin.
Bol sutlu gunler diliyorum :))


nesejoy

Ozdenoyku aramiza hosgeldin, haberin bu kadar etkili olmasina cok sevindim :))

konu ile ilgili daha once cok yazisildi. Sagda ustte pembe alanda sorularda ara kismindan emzirme, sut gibi anahtar kelimeler ile arama yaparsan cok faydali bilgiler edinebilirsin.
Bol sutlu gunler diliyorum :))


ozdenin_oykusu

çok teşekkür ediyorum.yeni kullanıcı olarak siteyi yavaş yavaş ama yardımlarınız sayesinde etkili bir şekilde keşfedeceğim sanırım :).teşekkürler.........mutlu günler


kuzum

Dr. Kadir Tuğcu bir yazısında:
"Siz yemek yiyince, "moraliniz de" düzeliyor. Benim anne sütü ile ilgili yazımı okursanız göreceksiniz, işin %80'i moral, %10'u su içmek, diğer %10'u da istirahat etmektir. Diyet sizi strese sokacak ise, yapmayın, tehir edin derim..Moral iyi olmadıktan sonra istediğiniz kadar su için nafiledir." diyor
ve aşağıdaki yazı kendisiyle yapılan röportajdan. ( bu arada 7 aydır sadece anne sütü veren biri olarak kesinlikle doktora katılıyorum)

Süt için huzur, uyku ve su
Yanlış inanışlar hayatımızın her döneminde olduğu gibi annelikte de yaygın. Birçok anne, sütü artsın diye gereksiz yere tatlı ve komposto yiyerek kilo alıyor. Emzirme, anne sütü ve bebek bakımı konusunda sorularımızı yanıtlayan Dr. Kadir Tuğcu ise "Annenin sütü su içerek, uyuyarak ve yüksek moralle artıyor" diyor.

Annenin sütü olması için ne yapması gerekir?
İnsan memesi inek memesi yapısında değildir, bu nedenle uzun süreli süt biriktirmez. Çocuk emmeye başladığı anda süt yapılır. Nasıl gözyaşı ağladığımız zaman akıyorsa, yani bir yerde toplanmıyorsa süt de böyledir. Süt hücrelerinden anında süt yapılır ve bebek emdikçe de gelir. Süt olayı tamamen psikolojiktir.
Kadının yerli yersiz üzüntülerle dolmamış olması gerekir. Niyet de önemli. Annenin bebeğini emzirmek istemesi önem taşır.
Birçok anne lohusalık döneminde komposto, bol şekerli meyve suları içerek veya tatlıyla süt miktarını artırmaya çalışıyor. Bu mümkün mü? Süt yapan yiyecek var mı?
Süt yapıcı gıda diye bir şey olmaz. Süt yapıcı diye annelere zorla içirdikleri veya yedirdikleri şeylere dikkat ederseniz, hepsi susama isteği uyandıran maddelerdir. Anne bunları yiyince bol bol su içme arzusu hisseder. Bol bol su içince de süt miktarı artar.
Yani keramet helva, tatlı, soğan, pekmez veya kompostoda değil bunları yedikten sonra hararetten dolayı içtiği sudadır.

Küçük göğüs ve süt
'Küçük göğüslü kadının sütü olmaz' deniyor, doğru mu?
Bu da yalandır. Göğüsün büyüklüğü, memenin ucu veya şekliyle sütün akışı ve gelişi değişmez. Memesi küçük kadından gürül gürül süt gelebilir.

Sütün kalitesi yemeğe göre değişir mi? Et, karides, meyve, sebze yiyenle ekmek ve çorbayla beslenen anne arasında süt farkı olur mu?
Sütün kalitesi hiçbir zaman değişmez. İyi beslenen anne ile kötü beslenen anne arasında süt kalitesi açısından fark olmaz. Ancak iyi beslenen anne kendisine fayda sağlar, kötü beslenen annenin zararı kendisinedir. Çünkü süt yapmak için belli miktarda mineral vücuttan alınır. Bu minarellerin vücutta az ya da çok olması, kalan miktarın anneye yetip yetmediği meselesine bakılmadan vücut aynı miktar minerali anneden süt için alır. Yani zarar anneye olur.

Ancak sütün kalitesi aylara göre değişir. İlk aylarda gelen süt farklıdır, bir ay sonra, iki ay sonra, altı ay sonra gelen süt farklıdır. İşte bu nedenle mamaların da bir ay, iki ay, üç ay ve sonrası için farklı tipleri yapılmıştır.
Mesela prematüre doğum yapmış bir kadının sütü ancak prematüre bebeğe iyi gelir. Onların sütü normal doğum yapmış bir annenin sütünden çok farklıdır. Yoksa annenin yediği içtiği ile hiçbir ilgisi yoktur. Fakir kadının da zengin kadının da sütü aynıdır.


evren

öncelikle hoş geldiniz. Bol sıvı alınımına dikkat edin.  dışardan alınan meyve suları yerine kompostular çok iyi geliyor süte. çok şekerli yiyeceklerden kaçının. Özellikle hamur işi tatlılardan. Yaygın kanını tersine sütü artırmaz, amaç aslında sizi susatmaktır. tatlı yemeden de su içebilirsin. dereotunun süte iyi geldiğini tecrübe etmiştim aynı zamanda gaz giderici özelliği de vardır. Yani bebeğinizin gazı varsa ona da iyi gelebilir. Ve tabi arkadaşların belirttiği gibi stresten olabildiğince uzak durun, bebeğinizi çok sık emzirin, sütü artırmanın en kolay yolu....hilaltimur

bol su içmek fayda etmişti bende...


ozdenin_oykusu

hoşbulduk :).teşekkürler.yazı oldukça güzel ve bilgilendirici.paylaşmınız beni çok mutlu etti.tşk :)şimdi linke de bakacağım
nisanur

arkadasim soganin süt yaptigini duyudugumda hemen denemistim ve gercekten süt yapiyor bol bol yerdim cok da severim eh agzim biraz koksada cocuguma can feda, gögsümde bile birseylerin oldugunu hissederdim ve bol bol su ve anne sütü cogaltan cayda icerdim, tatli ne varsa götürürdüm. ta ki 8 aya kadar cocugum kendiliginden birakti yavas yavas istemedi, ama ek gidalardan ve yemeklerden umuyorum herseyi yiyen bir bebekti ve daha cok hosuna gitti galiba, sana tavsiyem sürekli emzirmeye calis yani gögsün doldukcada bosaltman lazim yoksa agri yapiyor ve gögsün kizarabiliyor ve bununla birlikte sütün azalabiliyor hemen pompalarsan biriken süt kayipolmaz


emine_gun

merhaba benim oğlumda 16 aylık ama oğlumun doktoru süt arttırımı ve kalitesi için düzenli uyku sağlıklı beslenme ve kesinlikle bol bol su içmemi tasiye etmişti.

Asıl çözümse bebeğin emmesi ne kadar sağarsanız sağın bebeğin çektiği gibi olmuyor ve zamanla sütünüz azalıyor...Ben oğlum 6 aylıkken iş başı yapmıştım işbaşı yaptıktan sonra 6 ay boyunca sağdım ancak her geçen gün sütüm azaldı şuan 16 aylık sadece uyurken emiyor.Cevaplamak için Üye ol