Doğumla ilgili zor durumdayım. Tavsiye bekliyorum

Sevgili_Anne soruyor: 10

Herkese merhaba.

39+4 günlük hamileyim. Normal dogum bekliyorum. Ancak bazı saglık sorunlarım var.

1- fmf hastasıyim ve ani gelişen ataklarım bu donemde risk oluşturuyor.

2- korkunç bir nefes darlığı çekiyorum. 5 gecedir hiç uyumadım boğulacak gibi spazmlar geçiriyorum.

Şimdi sorum su: doktorum da ben de inatla normal dogumu bekliyoruz ancak bu sekilde 2 hafta daha beklemek hem beni çok yoracak hem de bir fmf atağı gelişmesi durumunda bebek riske girecek.

Sizce bu durumda suni sancı ile doğumun başlatılmasını mı, sezaryeni mı yoksa beklemeyi mı secmeliyim?

Elbette doktorumun da bir görüşü olacak, yarın sabah onunla da görüşeceğim ama malumunuz bu tip kararlarda annenin tercihine de mümkün olduğunca uymaya çalışıyor doktorlar.

Ben tercihimi ne yonde kullanmalıyım? Çok çok zor bir karar.

Bu soruyu cevapla


18 Cevap


gulcinozden

ben ne kendini neden bebeğini riske atmamak adına sezaryan ol derim.


arzumca

merhaba bende iki doğumu aynı anda yaşamış biri olarak cevap verecek olursam sezeryan derim.benimde nefesim daralıyordu normal doğumda fazla zorlanma oldugu için seni ve doğumunu çok fazla etkiliyor.umarım sağlıklı bi şekilde bebeğini kucağına alırsın.allah kolaylık versin.


gokalpileseyrialem

gulcinözden2e katılıyorum.Bir önceki nesil sezaryan diye tuttururken yeni nesil annelerde de bir normal doğum sevdasıdır gidiyor.Adı üzerinde normal olamlı zaten ama şartlar buna elvermediği halde sezeryan olmayacağım diye ısrar etmek niye.Tıpkı benim gibi. Bende isterik bir normal doğum taraftarıydım.Resmen zarla zorla kendimi normal doğum sürecine soktum.Sonrası beni ve bebeğimi çok zor duruma soktu. O nedenle seni bu güne kadar getiren dokturuna güven derim ben.
Hamilelik annelik ve bebek bakımıyla ilgili tecürbelerimi paylaştığım bir bloğum var. Fikir vermesi açısından son doktor randevumuz ve doğum hikayemizi ekliyorum.
http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2010/09/ve-son-mektup.html
http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2010/09/hosgeldin-bebek.html


ozgu_naz

normal doğum her kadına iyi olacak diye bi kural yok. ne doğum hikayeleri biliyorum anne perişan. ben sezeryan oldum bazı fiziksel durumlardan ötürü.isterdim normal doğum ama olmadı. aynı gün yürüdüm. 2 gün eve geldiğimde de gayet iyiydim. ne kendinizi ne de bebeğinizi yormayın. gerekiryorsa sezeryana evet


ayberke

Hastalığınız bilmiyorum.Ama risk çok yüksekse ben şahsen girerdim sezeryana.Benim için önemli olan bebeğin ve kendi sağlığım.Doğumun ne şekilde olacağı veya neler getireceği değil.Sağlıklı bir şekilde doğum yapmanız dileğiyle.kedidirkedi

Normal doğum olacaksa illa ki suni sancıyla tetikleyebilirsiniz, gebelik haftanız da müsait ancak,

- Suni sancının sancıları aralarda dinlenme molaları olmadan devamlı geliyor. Bu atak gelişmesine ya da nefes almada zorlanmanıza sebep olabilir.

-Yine ilk doğumlarda istisnalar hariç açılmalar daha uzun zamanda gerçekleşeceginden, suni sancıyla uzun saatler geçirmek durumunda kalabilir ve zorlanabilirsiniz.

- Normal doğumda sıkıntıya girer, sağlıgınızla ilgili bir durum oluşursa, tıbbi kontrol altında bebeğinizden ayrı düşmek zorunda kalırsanız, sizin için de bebek için de sıkıntılı günler geçirebilirsiniz.

 

Her an normal doğum sancılarınız başlayabilir. 2 hafta diye en kötüsünü düşünmeyin. Eğer sezeryan kararı verecekseniz bile - ki önemli olan sizinki gibi böyle tıbbi bir durum karşısında anne ve bebegin sağlığını düşünmektir- dilerseniz doğum sancılarının başlamasını bekleyebilir, sancılarınız başlayınca sezeryana girerek bebeğinizin geliş zamanını kendinin seçmesine izin verirsiniz.

Tabi, bu bir kar-zarar meselesi. Eğer her an bir atak geçirebilir ve acil bir durum oluşursa, bu atak esnasında size ve bebeginize bir zarar gelme ihitmali varsa hemen sezeryana girmeniz en dogrusu olur ama sanıyorum ki bu kadar acil bir durum yok. Eğer olsaydı doktorunuz, normal doğum yapma ihtimaliniz üzerinde durmaz, 38. haftadan sonra sizi hemen sezeryana alırdı diye düşünüyorum.

 

Doktorunuzla konuşarak en iyi seçimi yapacagınıza inanıyorum. Sağlıklı doğumlar dilerim.


Sevgili_Anne

Hepinize güzel tavsiyeleriniz icin teşekkür ederim. Bugün doktorumla görüştük. Sıkı takip altında 1 hafa daha beklemekten yana. Bu arada sancıların kendiliğinden gelmesini umuyorum ve tercih ediyorum dedi. Yine de olmazsa zihnimde felaket gibi algıladığım Sezaryen fikrine daha sıcak bakacağım sayenizde. Tekrar teşekkürler.

Bu arada Türkiye'de benim durumumda bir gebeyi şimdiye kadar coktan sezaryene almış doktor dolu iken, tüm samimiyeti ve ihtimamı ile beni sıkıca takip ederek normal dogumu bekleyen doktoruma teşekkür ediyorum.


ra_she_de

hayırlısı olsun inş. doktorunuz kim acaba???karanfilim

Allah yardımcınız olsun,hayırlı ve kolay doğumlar diliyorum....


ema

Merhaba öncelikle allah yardımcınız olsun bir sağlık çalışanı olarak sezeryan olacaksan bile normal doğum zamanını kesinlikle bekle derim 40 hafta dolsun yani çünkü; çocuk için anne karnında bir gün kalmak bile çok farklılık gösteriyor.Hamileliğin son haftaları çok zor yatamıyorsun kalkamıyorsun benim fmf gibi bir şikayetim olmadığı halde çok zorlandım 

   Her şeyden önce doktoruna güven ben 40+5 te sezaryanla doğum yapmak zorunda kaldım 15 saat suni sancı verildi ama sancım bir türlü gelmedi suni sancı verilen herkes normal doğuramıyor hem suni sancının da bir çok riski var.Cevaplamak için Üye ol