yoğurt

eltu soruyor: 10

selam...
bebeğime yoğurt vermek istiyorum fakat inek sütünden evde kendi mayaladığımız yoğurdumu versek.
yoksa marketlerde satılan yoğurttanmı alıp versek karar veremiyorum.
1 yaşına kadar inek sütü verilmemeli diye okumuştum. malum yoğurduda inek sütünden mayaladık.
bu konuda fikri olan bana yardımcı olsun.

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


yasemin_ekin

Ben elimden geldigince evde kendim inek sütünden mayaladiğimi vermeye çalışıyorum. (İnek sütü yogurt olunca degisiyor, o yüzden yogurtta 1 yas kurali gecerli olmuyor).

Onun dışında, evde Sütaş Babymix veya Danino Benim Yogurdum bulundurmaya çalışıyorum. Dışarı giderken ya da evdeki yoğurt tutmazsa, o yogurtlari kullanıyorum.


YesilAnne

Ben maya olarak sütaş baby mix' i kullanıyorum. Süt olarak da günlük süt kullanıyorum.


yasemin_ekin

Defneligunler, Almanyadaki doktorlarin bu yaklaşımının sebebini biliyor musun? Nasıl bir zararı oluyormuş? Benim de almanyada yaşayan bir arkadaşım bundan bahsetmiş ama sebebini hatırlayamamıştı.


meycan


tırınınııım, tam tunam10'un konusu:)

Arkadaşlar, sütçüden alınan açık sütler kesnilikle çok zararlı, cam şişede satılan günlük sütler de uht (kutu) sütlere göre zararlı. Aşağıda detaylarıyla konuşuluyor zaten.
http://www.nurturia.com.tr/questions/b0c17c8e-b648-4cad-bd63-9d5600fddd00/1/labne-ve-krem-peynir-ile-ilgili-bilgilendirme

Bu konu ile ilgili biz de tunam10'un eşi ile çok konuşmuştuk zamanında, ama sonra ikna etti beni...

En iyisi uht süt ve iyi bir markanın yoğurdunu (danone, babymix, sütaş...) maya olarak kullanmak diye biliyorum. Ben öyle yapmıştım. Fikir olarak belirtmek istedim.


burcubrsn

biz de AOÇ yoğurdu hem maya olarak kullanıyoruz hem de arada yoğurt tutmadıysa ve kutuyu yeni açtıysam yediriyorum..aylis

BEN EVDE YAPIYORUM YOĞURDUMU. AGGROLAND 'DAN(ORGANİK MARKET) ALDIĞIMIZ ORGANİK YOĞURTLA AOÇ'NİN GÜNLÜK SÜTÜNÜ MAYALADIM. BAŞLANGIÇTA PEK TUTTURAMADIM AMA ZAMANLA SONUÇ MÜKEMMEL OLDU. 


yasemin_ekin

Yarı Korsan-post sayılır mı bilmem ama 9 aylık kızım formul mama- devam sütü adı her ne ise (aptamil ,hipp 2 numara) ağzına sürmüyor. Anne sütü lıkır lıkır, o da kaynağından. Biberondan onu da kabul etmiyor bu aralar. (Herkes gider Mersine, benim kız tersine. Hani çalışan annenin bebeği biberona alışınca memeden kesilirdi.) Basakcelik ben de buyuk bir ihtimalle 1 yasindan sonra yavas yavas inek sütü deneyeceğim. formullerdeki o yapay tat hosuma gitmiyor.


ikicocukannesi

ashes cok baska bir sey soracagım cok dısında konunun?
basınız sagolsun, acınızı yuregimde hissettim.
nedir bu ilac? tumoru engelliyor mu? buyumesini? sadece bu iki sorumu yanıtlar mısınız?
hoscakalın.alkan

bir yaşından sonraki süt alımında benim kafam hala çok karışık. yeterince ararsanız, inek sütünün hem çok yararlı hem de insanlara uygun olmadığını gösteren araştırma, yazı vb. bulmak mümkün. iki görüşü de okuyunca bir nebze hak veriyorum. 


simdi yazacaklarımı savunmuyorum ama kafamda cevaplanmamış sorular bunlar: inek sütü buzağılar için diye bir argümanı kabul ediyorsak, yeşillikler ve otlar da inekler için, kırmızı et aslanlar için vb. gibi de argümanlar bulunamaz mı? olayın bir de gelenek tarafı var, eskiden süt değil peynir ve yoğurt tüketiliyordu diye. belki bu da sütteki patojenler nedeniyle ölenlerden dolayı insanların zamanla sütün doğrudan içilmemesi gereken bir içecek olduğunu öğrenmeleri olamaz mı? içinde yüksek patojen olan sütten yoğurt yapmak istediğinizde ısıtmak zorundasınız ve patojenler ölüyor. dolayısıyla gelenek olarak süt değil yoğurt tercih ediliyor olamaz mı? şu andaki yöntemlerle sütteki patojenleri yok edebiliyorsak süt içmek niye zararlı olsun? 

@ashes, türk doktorları ile ilgili şu grupta bir yazı yazmıştım: http://www.nurturia.com.tr/groups/d6cd242d-cc3c-48a5-bb9f-9d3000c7a720/1/internet-doktorculugu

benzer duyguları ben de paylaşıyorum.


yaseminun

kızıma 1 yaşından sonra yavaş yavaş süt vermeye başladık fakat tam anlamıyla şöyle 1 bardak sütü bitirebilmesi yaklaşık 2.5 yaşında oldu.bu süre zarfında hergün bir kase yoğurt yedi ,çok güzel kilo aldı boyu çok iyi uzadı,yani süt içmemenin yoksunluğunu hiç çekmedi.süt içiremeyen anneler hiç üzülmeyin ben o zamanlar epey üzülmüştüm vah vah çocuğum süt içmiyor diye ama gördüm ki yoğurt çok daha faydalı.Cevaplamak için Üye ol