uyku problemi

keremali soruyor: 5


Bu soruyu cevapla


5 Cevap


emirim10_04_2010

ismigül hanım , benim oğlumda 21 aylık , bana dediler yaşında düzelir , çok sevinmiştim yaşına yakın artık geceleri uyuyacağım diye.. ama 21 ay oldu toplasan 7 -8 sefer olmuştur gece yatıp sabah kalktığı ..çalışıyorum bir de gerisini siz düşünün.. umarım sen çabuk kurtulursun ...Rabbim hepimizin yavrusana akıl, sağlık , huzur ve geceleri bol uyku versin ...


Peerren

Selam,
Öncelikle diğer annelerin yazdıkları çok doğru üstüne ekleyeceğim tek bir şey var oda bizdede olan kendi kendine uyku döngüsünü yapamıyor olabilir.
Toprak 6 aylık olacak ay sonunda ve sadece meme emerken uyuyor sonra yatağına uyandırmadan bırakıyorum ki bu yanlış.  45 dk sonra uykusu hafifliyor ve o en son nerde gözlerini kapadıysa onu arıyor pışpışlamak, ninni, kucakta dolaşmak çoğu zaman işe yaramıyor, dr'muz bunun önüne geçmek istiyorsanız kendi kendine uyumasını öğretin, bırakın yatakta ağlasın siz gidin arada hadi uyu pış pış falan diyin yani ferber di sanırım o yöntemi uygulayın diyor, biz ağlatarak uyutmayı yapamadık, şimdi 1,2 gündür yatağına yatırıp ağlatmadan uyutmayı deniyoruz sonuç pek iyi değil. 
Yabancı bir sitede okumuştum linki unuttum kısaca bu durumlar içinşöyle diyordu; bebeğinizi koynunuzda sıcak ve mis kokunuzla uyuttunuz, sonra yatağına yatırdınız ve bebeğiniz uyandığında o kokuyu sıcaklığı arıyabilir örn, siz yatağınıza yattınız gece sağa sola dönerken bir baktınız mutfaktasınız noluyor diye uyku halinden çıkarsınız bir nevi bu hesap diyor.
Not bizimkide 45 dk bir uyanıyor ve 1.5 aydır böyleyiz. ..
Umarım sorununuz böyle bişey değildir, kolaylıklar dilerim...


Bu linkte benzer bir sorunun ve benim ve diğer annelerin cevapları mevcut. Bilginiz olsun 
http://www.nurturia.com.tr/groups/thread/3e2b6b71-7144-44f3-a482-9fc30184de88/1/uykusuz-kizim#b6bb398f-7693-4bfa-9f71-9fc40176aafe


ZeynepYenice

peren yazını okurken birden benmi yazdım acaba dedim :) benim minik kızımda öyle uykuları 45 dk sürüyor özellikle gündüz uykuları, bazı geceler de öyle oluyor yatağında kendi kendine uyumasını bende çok istiyorum ama ağlamaları tavan yapıyor. Bakalım nasıl aşıcaz bu durumu..


fistikcik

Keremali, oğlunuz sanırım henüz 5. ayına girmemiş, kutucuğunuzda 4 ay yazıyor, Nurturia'nın hesaplaması doğru oluyor genelde.
Bu dönemde gece deliksiz uyumasını beklemeniz biraz erken. Gece beslenmek için kalkacaktır, ama bunun 1-2 defa olması ve hemen uykuya dönebilmesi idealidir. Yine de daha fazla uyanırsa dert etmeyin, 6. aya kadar bazı bebekler gece deliksiz uyuyamazlar.
Belki uyku saatleri konusunda bir sıkıntı vardır. Bu dönemde biraz bebeği gözlemleyerek, biraz okuduklarımdan çıkarımlar yaparak (Tracy Hogg'un uyku saatleri konusundaki önerileri) bizim kızı son uyanmasından 2 saat sonra yatırmaya başlamıştım. Örneğin sabah 8'de mi kalktı ? Sabah uykusuna 10'da yatması gerekli demek ki.. Nasıl uyutursanız uyutun (ister memede, ister sallayarak, ister uyku ritueliyle kendi kendine sakinleşmesini sağlayarak...) bu uyutma işlemini istenen uyku saatinden 20 dakika önce başlatmak gerekiyor. Yani 10'a 20 kala başlayın ki 10'da uyusun. (Bizimki biraz uzun emdiği için ben bu süreyi yarım saat önce olarak ayarlamıştım).

Bu şekilde devam etmek gerek gündüz uykularına. Her son uyanmasından 2 saat sonra uyuyacak şekilde, 1 saat 40 dakika dolunca uyutma çalışmalarına başlamak gerek.

Bu şekilde 6. ya da 7. aya kadar devam ediyor. Sonra bu uyanık kalma süresini 2,5 ya da 3 saate çıkarıyorlar.

Uyku saatlerini düzenlerseniz daha uzun uyuyacağına eminim.
Sevgiler


keremali
Cevaplamak için Üye ol