Formül süt kullanımı hk

eloise soruyor: 9

Merhaba,

3 aylık bi kızım var sütüm yetmediği için aptamil 1 e geçmeye karar verdik. önce emzirip sonra aptamil hazırlıyorum. Size sorum şu; evde bunu hazırlamak kolay da dışarı çıktığımda nasıl yapıcam. Çünkü hazırlama talimatlarında önce suyu kaynatın aptamili bu suya ekleyin sonra ılıtın filan diyo. Bu işlemi ev dışında nasıl yapmam gerekiyor. sürekli termos mu taşımam gerekiyor yanımda

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


neretva

Evet. Ne yazık ki mama işi kolay gibi lanse edilir firmalar tarafından ama tam bir eziyettir. Mamayı taşımak için yanınızda 2-3 bölmeli bir kap taşımanız lazım. Ek olarak da termosta su. Bir alternatif de biberona ılık su koyup biberonu ısı yalıtımlı bir biberon çantasına koymak. Bunların hepsi satılıyor. Ayrıca temiz bir kaşık da bulundurmanız lazım yanınızda. Aptamil biraz zor erir diye biliyorum, karıştırmak gerekebilir. Bir de mamayı 1 saat içinde kullanmanız lazım.

Sorunuzun konusu değil ama sütünüzün yetmediğini doktorunuz mu söyledi? Kızınızın aylık kilo alımı 400 gramın altında mı? Değilse sütünüz yetiyor olabilir. Mama kullandıkça sütünüz azalabilir. Arz-talep dengesi gereği. Özellikle ev dışında ve gece mama hazırlamak epey zor. Ama gerekiyorsa da yapılabilir tabii. Sadece önceden biraz planlama gerekir.


harikademir

ben biberona onun içeceği ölçüde aptamil 1 mam koyuyordum. dışarıya gittiğimde başka eve gidiyorsam gittiğim evden, yok avm falan gibi yerlere gidiyorsam yemek satan yerlerden kaynar su rica ediyordum.

sistem şöyle: mesela 90 ml süt içecek. 3 ölçek toz aptamil üzerine 50 ml kaynar su. mama eriyince üzerine 40 ml oda sıcaklığında ya da soğuk su. boylece ılık süt hemen hazır olurdu. Şu an aptamil 3 teyim evde olsam dahi bu sistemle ilerliyorum. çok rahatım tavsiye ederim :)


silky

esse den kucuk bir termos almıstık. suyu once kaynatıp, icebilecegi ılık ısıya gelene kadar sogutuyordum, termos ile o sekilde tasıyordum. mamayı da joker de vs satılan kucuk kaplarda tasıyordum, sorun olmuyordu.. 


ceyla

1 yaşına kadar formül mama kullandım aptamil ve sma ikiside kaynar suyla hazırlanmaz tozun eriyeceği kadar sıcak su olması yeterli.gideceğiniz yerde sıcak su ve ılık su isteyip hemen hazırlayabilirsiniz. bebeğin içeceği sıcaklığa gelmesi için de biberonu soğuk su dolu bir bardağa oturtmanız yeterli. hiç termos yada ısı koruyucu kılıf kuullanmadım. restoran yada sıcak su sağlayacağım bir yer olmayacaksa biberona kaynar su koyarak evden çıktım mamayı hazırlayacağım zamana kadar zaten su ılımış oluyordu. evden yanınıza pet şişede su alarak da ısıyı ayarlamak için kullanabilirsiniz. annelik pratik olmayı gerektiriyor gözünüzde büyütmeyin çok zorlanırsanız arkadaşların dediği gibi bir termos edinebilirsiniz
dincelay

ben her zaman termosta su taşıyorum. gittiğim yer ev ise su temin edebilirim ama restoranlardan falan su alıp mama yapmak istemiyorum. avent'in toz mama için bölmeli kapları var, evde ölçerek bu kaplara mama koyuyorum. dışarda karıştırmak kolay, sıkıntı olmuyor. aptamil 1 in erimesinde sorun yok, çalkalamak yeterli. ama mesela bir kere hipp aldım, kullanamadım. kesinlikle erimiyor, sanırım çok nişastalı. 


mert_mert

ben önceden her zaman bir termos taşırdım yanımda.mutlaka ki iki biberonda normal kaynamış soğumuş su olurdu.suyu ılıştırmam gerek olursa diye.mamayı komplu kutusuyla taşıyordum o yuzden her an her yerde acaba mama açıkta kaldı bayatladımı endişesi duymadım..ayrıca suyu bir mağazadan veya kafeden istemek hiöç sağlıklı değil.acaba musluk suyumu kullanıyorlart veya verdikleri suyun kaynadığı yer kireçlimi temizmi hiçbir şekilde güvenmem bu konuda.zaten musluk su olduğu kesindir..çokda zor değil aslında yanınızda ufak bir termos ve biberon taşımak.sonuç ,itibari ile o bebeğin maması :))


eloise

Teşekkürler cvplarınız için. 3 saatlik bir emzirme rütininde iki memeyi de sağınca anca 65 ml oluyor. çok zorlayıp damlaları da biriktire biriktire 70ml yi buluyor. sizce de az değil mi?

mert_mert ben de senin gibi yapardım rest lardaki suya güvenmezdim. sanırım bende iki biberon taşıyacağım.


versus

Dışarıda mama nasıl hazırlanır sorunuza, bilmediğim için cevap veremeyeceğim ama son yazdığınıza istinaden söylüyorum. 3 saatlik bir emzirme rutini bence çok uzun. Bebeğiniz daha 3 aylık. Sık sık emzirin, emzirdikçe sütünüz artar. 70 ml sağıyorsanız, göğüslerinizde çok daha fazlası var demektir. O nedenle, sütüm yetmiyor diye düşünmeyin. Bebeğinizin çiş/kaka sayısı normalse, kilo alımı iyiyse sütünüz yetiyordur ve mama vermenize gerek yoktur.


Konuyu saptırmamışımdır umarım, son yorumuza cevap niyetine yazdım :)


minigim_sare

ben kızımı evden çıkmadan önce mutlaka doyuruyordum. suyu kaynatıp evden çıkarken sıcak olarak biberonuna koyuyordum. kızım tekrar acıkana kadar biberondaki su istediğim sıcaklığa geliyordu ama eğer sıcaksa hala biraz suyun altına tutup ılıtıyordum. mamayı da milupanın meyve püresi kam kavanozunu güzelce yıkayıp kuruttuktan sonra onun içine koyuyordum.mamanın içinden çıkan ölçeğin de sapını biraz kısaltıp :) aynı kavanoza koyuyordum. zaten çocukla dışarıda çok uzun zaman geçiremediğimiz için yetiyordu. ayrıca içmesi içinde ısuluğuna ılık su alıyordum. eğer mama suyu çok soğursa da ordan takviye ediyordum


Cevaplamak için Üye ol