Anneyle uyumamalı :(

nilep soruyor: 10

bebişime malesef kendi kendine uyumaı öğretmedim bi türlü, genelde emerek uyur akşamları. Ama şu son zamanlarda hep benle uyumak istio gece çığlık çığlığa uyanıo ve yanıma alır almaz uyuo (derdi acıkma diil yani) bu konuda ne yapmam gerek çok çaresiz kaldım :((

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


fistikcik

Kısaca yazayım (çalışmaya dönmem gerek). Kendi adıma birlikte uyumanın kötü bir şey olduğunu düşünmüyorum. Biz de kızımla birlikte uyuyoruz. Burada tek kriter annenin (ve birlikte uyumaya dahil ise babanın) bu durumdan rahatsız olup olmadığı. Anne rahatsa, memnunsa, niye sorun olsun ? Tüm canlılar yavrularıyla uyurlar, insanlar da çok yakın zamana kadar öyle yaparlardı. Modernite bizi doğal olarak yaptığımız şeyleri sorgular hale getirdi.
Siz bu durumdan memnunsanız mesele yok. Ama rahatsız oluyorsanız en azından tam dalana kadar yanında uzanın. Sonra odadan çıkarsınız.


chroma

Ben kucağıma alıp uyuyordum. Herkesin dünya görüşü farklı, bakış açısı farklı tabi ama ben bebeğimi ağlatmayı hiçbir zaman tercih etmedim, yanımda yatmak istiyorsa yatırdım.


nilinmasali

:) biz her gece ayrı yatar her sabah beraber uyanırız ,insanın burnuna bebek kokusu gelerek uyanması harika birşey kendinizi bundan mahrum etmeyin,nasılsa büyüdüklerinde yalvarsanızda gelmiycek yanınıza:)

Birde o dönem aynı seyi kızımda yapmıştı,birden bire gece beraber uyur olduk,doktorumuz erken baslamış ayrılık kaygısı olarak yorumlamıştı,1 ay yapışık gezdik sonra o sıkıldı döndü yatağına:)


nilep

eet aslında çok farklı bi duygu bana sarılıp uyuması içten içe hoşuma gitse de doğru bulmuorm çnkü bağımlı olmasndan korkuorm ve kendi kendine bişiler yapmsını istiorm uyumak gbi en basitinden :)
@mar sen bunu nasıl başardın peki?


fistikcik

Sizin nasıl rahat ettiğiniz önemli. Ancak beraber uyumaktan çocuğun bağımlı olmasından korkarak çekiniyorsanız, boş yere endişelendiğinizi söylememe gerek. Bebeğiniz daha 8 aylık. Bu dönemde elbete size bağımlı olacak. Bebekler vakti gelince kendileri bağımsız olmak için adımlar atarlar zaten. Sizin onu vaktinden önce bağımsız olmaya zorlamanız hem boşunadır, hem de zararlıdır. Bebeğin bağımsız bir insan olabilmesi için önce güven duygusunun gelişmesi gereklidir. Sizinle birlikte uyumak istemesi halen size ihtiyacı olduğunu, bu güven duygusunu sağlamlaştırmak istediğini gösteriyor.
Bağımsız bir çocuğunuz olmasını istiyorsanız bebekten onun size yapışmasından endişe etmeyin. Bebekken yapışan sonradan bağımsız olmak için gerekli güven temelini alıyor demektir. Anneyle birliktelik isteğini yeteri kadar tatmin edemezse eğer bağımsız bir birey olmak için gerekli temellere sahip olamaz.Silanurr

aynı sorundan ben de muzdaribim doğrusu. umarım ilerde sıkıntı olmaz.


ipekkusgoz

Bizim oğlan ilk doğduğu günden beri ayrı odada kendi yatağında yattı. Çok küçükken ya memede uyuyordu yatırıyordum ya da emzirdikten sonra uyumadıysa babaya ya da ananeye devrediyordum uyutma işini. Çok uzun süre 14.,15. aya kadar ( mar, her an her şey değişebilir:) ) yatağımzıda yatmadı. Ama sonrasında ben kendim haftada bir kaç gün haftasonları ,anane gece tam uyusun vs diyerek aldım yanıma. Bir de hiç olmadığı için merak da ediyordum birlikte uyumanın nasıl bir duygu olacağını.Sonra bir süre önce memeye düşkünleşince gecede 5-6 defa yataktan kalkıp onu alıp emzirip tekrar yatağına bırakmak sinir bozucu olunca yanıma aldığım bir kaç gece farkettim ki yanımda yattığı zaman her uyandığında emzirmem gerekmiyor, o kadar çok sayıda uyanmıyor bile. o sıralar ben de telaşlanmıştım durduk yere çocuğu benimle uyumaya mı alıştırdım diye. Tam da o sırada aşağıdaki yazı çıktı karşıma, rahatladım:

http://www.kuraldisidergi.com/4835/sakin-bebekler-gibi-uyumasin/


nilinmasali

Kızımla tüm günü beraber geciriyoruz,her istediğinde kucaklandı,öpüldü sevildi beraber uyumak deseniz bazen uyurken yatagından alıp yanımıza koyduğumuz bile oldu,ama kesinlikle bana bağımlı değil,2 aydır kovasını küreğini alıp parktaki çocukların yanına gidiyor,baska bir bebek gördüğünde istisnasız ilk adımı atan hep kızım olmuştur,önüne koyduğumu kendisi yer,evde kendini oyalar , vs vs bağımlı olsaydı böyle davranmazdı bence,ben bebeklerin 1 yasa kadar anne babaya güven,sonrasında da ufak ufak kendilerine güven geliştirdiklerine inanırım,olumsuz bir durumda ona destek olacak anne babanın varlığını bilen bi bebek bağımlı olmaz bence..

 nnunnis

Diş çıkarmaya başladınız mı bilmiyorum ama bu aylarda bebekler diş çıkarmaya başladıklarından geceleri ağlayarak uyanırlar.Ben oğlum uyanınca yatağıma alır orda tekrar dalması için pışpışlar sonra tekrar beşiğine koyardım.Bugünlerde hava sıcak olduğu için sürekli hareket ettiğinden beşiği dar geldiği için yere minder serip oraya yatırıyorum daha iyi uyuyor.


annevebebisi

Niye uyuymamali? Eger sirf, "bebek anne-baba ile uyumamali" diye bir gorus var diye, onu uygulamak adina boyle dusunuyorsan; "bebek anne baba ile uyumali" diye zit bir gorus de var :) Eger sen ve esin sikayetci degilseniz, gayet de guzel uyur sizinle :) Hem daha uzun, daha derin uyur :)

5 yasindaki oglum uzun sure bizimle uyudu. Hala cani isterse uyur. Ama cok uzun zamandir kendi basina, kendi odasinda uyuyabilir durumda.. Bagimlilik vs olmadi.. Hatta, bazen dusunuyorum; zorla ayirsaydim odasini ve yatagini.. belki de asil o zaman bagimli olurdu?

Eger zaten kendi yataginda, odasinda uyumaya meyilli bir cocukca, kolayca ayirirsin ama bazi cocuk dis doneminde, buyume atagi doneminde, emzirme doneminde.. anneye bagimli oluyor ve bence bu da cok normal. 2 yasindan sonra her sey yavas yavas degisiyor.
Cevaplamak için Üye ol