Hayir'dan anlamama

oglumlahayat soruyor: 9

Oglum kesinlikle Hayır kelimesinden anlamıyor. En basit su içiyor üstüne saliyor bütün ağzındaki suyu.oglum yapma diyorum yok.hayir diyorum bu kez gülerek gözümün içine bakarak yine tekrarliyor. Gülmuyorum ciddiyetimi anlasın diye aama kar etmiyor.kucukte sayılmaz tam şimdi ogrenmeli bence.ne yapmalıyım

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


caglal

bence küçük :) daha uzun süre anlamayacak bırakın rahat çünkü üstüne gidince yapar, tepki vermezseniz yapmaz herşey oyun onlara


benjamin2010

Hayırı mümkün olduğunca az kullanın bence.Gerçekten tehlikeli durumlar dışında mesela verdiğiniz örnek için yapma demenin bir anlamı yok.

3,5 yaşındaki oğlum camlara tükürüp,tükürdüğünü yalıyor :)

Böyle böyle büyüyorlar,sıkmayın kendinizi.


babel

Bir kitapla komutları, yasakları ve hayırları anlamaya 18. aydan itibaren başladıklarını okumuştum. Tecrübe etmedim henüz ama size göre az da olsa yaşadıklarımın da etkisiyle tahminde bulunmama ve naçizane tavsiyelerime izin verin lütfen.. 

Bence hayırın anlamını öğrendiği için keşif yapıyor olabilir. Yaptıklarına verdiğiniz tepkiyi ve sınırlarını keşfediyor olabilir yani. Hayır derken sürekli aynı tepkiyi vermenizi öneririm. Tutarlılık çok önemli yani. Mesela su örneğinde elinden bardağı alıp "tamam üstüne döktüğüne göre su içmek istemiyorsun" diyin. "Annenin hayır dediği şeyleri yapmaman gerektiğini unuttun sanırım" diyin, her seferinde. Sözünüzü dinlememesine sebep neyse ondan uzaklaştırın, elinden alın. Ağlarsa da kıyamayıp taviz vermeyin. Bunu neden yaptığınızı sakince ve yumuşak bi şekilde açılayıp sarılın, kucağınızda ağlasın yani ağlıyorsa da.. Hayır'ın anlamını bu şekilde öğrenecektir. 
Ben şimdiden yapmaya başladım bu söylediklerimi. Şimdilik işe yarıyor ama tabii 2 yaş sendromuna çok var :) Sizin paşanın 2 yaş sendromunun başlama ayları bunlar aynı zamanda..
Allah kolaylık versin.


pnrkrl

Aynı durum bizdede var. Bardaktan içmeye başlayınca bıraktı diyebilirim. Dikkat çekmek istediğinde yapıyor şimdi. Ben çok tepki vermeden hayır diyorum ve her seferinde üstünü değiştirirken üstünü ıslattığı için değiştirdiğimi söylüyorum. Dikkatini farklı bür yöne çekmeye çalışmak işe yarayabilir belki. Kolay gelsin.Kozzy

oğlum da 19 aylık. ve aynısını oda yapıyor :)) hayır, yapma, bırak, koşma vs hıc bırınden anlamıyor. gecen gun sac kurutma makınesı ıle oynamak ıcın ısrar ettı ve cok ağladı. ağlayarak elde etmeye alışmasından cok korkuyorum. odasında yer yatağına bıraktım "sen burada ağla kuzeyciğim, ağlayarak hıc bır seyı elde edemezsın. ağlaman bıtınce gel tamam mı?" dedım ve salona geldım. 20 sn sonra sustu :)


ceyland

Hayır çocuklar tarafından çok kolay öğrenilir.. Çünkü anne ve baba ciddi bir yüz ifadesi takınirlar.. ancak çocuğunuz şu an öğrenme keşfetme döneminde.. su onun için çok eğlenceli bir oyun. . Ağzına alıp onu tekrar çıkartmasi onu eğlendiriyor hatta sizden aferin bile bekliyor olabilir.. :) bu davranışın çocuğunuza bir zararı yok.. Çok fazla Hayır kelimesi zaten çocukta kelimeyi anlamsizlastiriyor.. sonradan evet diyeceginiz seylere hayir demeyin bu yuzden. Ama suyla oynamasına izin verin bence. Az bir suyu bardaktan bardağa boşaltması çiçek sulamasi ellerini yıkamaya calismasi belki sizi yoran diğer davranışını sondurebilir..

Hayır demek istediginiz o kadar çok durum olacak ki.. biraz sabredin.. o denesin keşfetsin. Zaten hevesleri çok çabuk geçiyor..

Hayır kullanacaksınız da.. net ve kararlı bir ses tonuyla bazen açıklama yaparak bazen sadece bunu yapmanı istemiyorum diyerek elindeki metayi alıyordum ben. Agliyor sa. . Evet aglayabilir. . Istedigi kadar.. pes etmeyeceksiniz. . Ederseniz.. yandiniz.

Hayır demeden önce düşünün. Çocuğuma zarar verir mi? Bunu yapması beni çok üzecek ve cok yoracak mi? Sonunda Çocuğuma sinirlenip bağırma ihtimalim ne? Yani hayir demeye deger mi? Ve karar verin. Evet mi Hayır mı?


oglumlahayat

Cevaplar için çok teşekkür ediyorum. Su örneği küçük bi örnektir. Normalde yaz aylarında mesela suyla oynamasına Izin veriyorum. Kışın sıkıntı oluyor ama. Üstünü değiştirirken de hep ağlıyor.

Tv unitesinin ustindeydi tv .onun üstüne çıkmaya çalışıyor. Açıp kapatıyor. Elindeki oyuncakları vuruyor ama anlamıyor işte. Bunlar daha tehlikeli. O yüzden korkuyorum.ister istemez bağırıyorum bazen yapma diye .:(


maviboncukk

Daha kucuk..


cigdemberken

Oğlum 3,5 yaşında aynı durum bizde de var ama ileri boyutta , yaşının küçük olduğuna bakmadan kesin ve net tavırınız ortaya koyun bence , her hafta bir oyuncak almak zorunda kalıyoruz çünkü hayırdan anlamıyor, yolda elimizi tutmak istemiyor çünkü olmaz burası cadde anlamıyor, o yüzden tavırınız ve kurallarınızı daha küçük yaşta koymanızı gerekiyor , okula başlayınca diğer çocuklardan etkilenerek başka bir boyut alıyor şu anda ciddi bir sorunumuz var istediği her şeyi ağlayarak yaptırmak istiyor . Cevaplamak için Üye ol