Vitamin desteği

duygucannn soruyor: 7

  Bazı durumlarda vitamin ilacı kullanmak mı gerekiyor? Son zamanlarda o kadar çok duyar oldum ki. Merakımdan soruyorum. Geçenlerde eczaneye gitmiştik. Dedi ki "sizin oğlan kaç aylık 6-7 falan mı oldu" :S 10 aylık oğluşa "altı aylık mı" dedi ya :8 Daha sonra "biraz küçük kalmış zayıf ayrıca, vitamin ilacı vereyim kullanın, biz hep kullandık" dedi. Bende doktora soralım sonra bakarız dedim. Okuldan bir arkadaş da "vitamin veriyor musun, ben hep vitamin desteği yaptım benimkilere" dedi.Neden doktora sormadınız da,bize soruyorsunuz diyecek olursanız. Bulunduğumuz yerde sadece iki tane çocuk doktoru var ama hiç de memnun değilim. İl merkezindeki bir doktora gidiyoruz ayrıca, ama ona da uzun süredir gidemedik. buradakiler de ne yeme-içme ile ne de kilo-boy ile doğru düzgün ilgilenmiyorlar. Anca bir rahatsızlığı olursa onun için gidiyoruz. 

  Benim fikrime göre oğlum gerçekten zayıf. kıyafetleri ile 8.8 falandı en son. En fazla 9.00 olmuştur. Ama çok hareketli olduğu için olabilir diye düşündüm hep.Boyu ise 72 cm falan.Gerçekten fazla mı küçük :S Ama sonuçta doğum boyu da 49 cm'di, bu ayda böyle olması normal değil mi :S  Velhasıl kelam ne yapmalıyım, bu vitamin ilacları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


ketrin

benim kızımda 1 yaş kontrolünde 8,7 kg civarındaydı. ama bizim erken doğum hikayemiz var. boyuda 74cm civarıydı. aslında evet doğum boy ve kilosu önenmli ama yinede sizin oğlunuz normal sınırlar içinde bence. Persentil eğrilerinden takip edebilirsiniz bunu. birde büyüme eğrisi hep aynı paralelde gidiyorsa daha doğrusu aynı çizgide gidiyorsa zaten sıkıntı yok demektir der hep doktorumuz. 1 yaşından sonrada daha yavaş kilo alıyorlar. ilk 4 ay benim kızımda ayda 1 kilo hatta daha fazla alırdı ama sonra yavaşladı ve 2 kg doğduk. 1 yaşında 8,7kg olduk.vitamin konusuna gelince. zaten her bebeğe verilen d vitaminini sizde kullanmışsınızdır birde demir ilacı. onlar haricinde ben birşey kullanmadık kaldı ki onları bile 8,5 aylıkken bıraktık. fazla d vitamini takviyesinden böbrek taşı çıktı kızımda. fazla derken ben normal dozda verdim fakat kızımın d vitamini depoları zaten doluymuş fazlasınında en önemli zararı buymuş ve 3 ay taşı düşürmekle uğraştık. yani doktorların sorgusuz sualsiz verdiği d vitaminini bile her bebek bünyesi kabul etmeyebiliyor. sözün kısası tahlil-tetkik yapılmadan bir eksiklik görülmeden vitamine gerek yok bence... besinlerden zaten alıyorlar. d vitaminini de güneşten...


Sanemm

Oğlunuzun kilosu zayıf değil bence. Vitamin desteği doktora danışılarak almalı ancak bu konuda iki doktor görüşü var. 


Bir kısım doğal beslenme, anne sütü ile ihtiyaçlarını karşılar görüşünde. Diğer kısım ise takviye yapılması görüşünde. Burada siz beslenme alışkanlığınız/kararlarınız doğrultusunda doktorların görüşlerini alarak karar verirsiniz.

Bizim izlediğimiz yol ;Demir gıdalarla takviyesi zor olduğundan eksikliği de ciddi sıkıntı yarattığından yaygın olarak kullanılır. Bu nedenle eksikliği varsa takviye alınmalıdır. Aynı şekilde omega 3 alımı azsa (balık,ceviz) balık yağı kullanabilirsiniz. Ya da bıngıldağı yeterli oranda kapanmamışsa devit alabilirsiniz. Bunların dışında mevsiminde meyve sebze tüketerek, taze ve doğal kullanarak gerekli vitamin desteğini yapabilirsiniz bebeğiniz için. Bu yol hem doğal hem de risksizdir :)


duygucannn

 Ben kilosunu pek sorun etmedim zaten, evet görünüş olarak biraz zayıf.Kıyafetleri ile biraz kendine geliyor ama üzerinde bir şey olmasa incecik kuzum :S  ama dedim ya hareketli olmasına bağladım hep.  Ama boy olarak daha uzun olabilirdi belki.

  Demir damlasını veremiyorum malesef.  Çok denedim her seferinde çıkardı damlayı, ben de pes ettim artık. d vitaminini vermeye çalışıyorum ama uzun süre kusan bir bebekti ne kadar işe yaradı bilmiyorum. 
  Yani bu kadar dillendirilince merak ettim. Belki de benim farkedemediğim doktorların önemsemediği bir fiziki gelişim sorunu olabilir mi ki dedim. Normalde hiç düşünmemiştim vitamin desteğini, iyi kötü bir şekilde meyve ,sebze, yoğurt vs yiyor. Anne sütü alıyor( gündüzleri bazen yeterli alamasa da). Sadece bu aralar dişten ötürü biraz sorunlu beslenmesi o kadar. Ama belki de gereklidir vitamin dedim. Yakın zamanda tahlil yaptırsak iyi olacak demek ki.


nadia

ben de kizim da fazla yemek yiyen insanlar degiliz. ikimiz de multivitamin kullaniyoruz :) fakat multivitaminin kilo aldirmak ya da boy uzatmak gibi bir etkisi olamaz. benim kullanma sebebim duzenli yemek yemedigim icin eksik kalan vitaminleri yerine koymak.

yani bence cocuk zayif multivitamin verelim sismanlasin gibi bir mantik yanlis. cocuk zayif, cunku yemiyor, yemiyorsa o zaman gerekli vitaminleri de alamiyordur, multivitamin verelim daha mantikli :)


duygucannn

:)) Çok güzel bir açıklama olmuş. Evet gayet de mantıklı.  Belki eczacı da o niyetle söyledi. uzayıp kilo almadıysa çok yemiyordur, çok yemiyorsa vitamine ihtiyaç vardır, aha o da ben de var hemen satayım :)

   Ya işte adam gibi bir doktor olsa şurda böyle düşünüp durmayacağım ama. Biri der boy önemli değil 2 yaşındaki boy önemli. biri desen hiç ölçüm bile yapmaz, ne yiyor içiyor önemsemez, sormaz vs. Ben de tek başıma bir fikir yürütemiyorum. Beslenmesi kötü değilmiş gibi geliyor. İyi- kötü bir şekilde yiyor, emiyor. ama yanlış mı düşünüyorum diye düşünmeye başlıyorum bazen :S dediğiniz gibi yeterli vitamin alamıyorsa üzülürüm :(
   Fikirleri alıp, ona göre doktora tekrar danışıp, almaya başlayabiliriz diye düşündüm. 


perfecto

benim doktorum acd3 verdi kızıma boyu da kilosu da çok şükür iyi.


duygucannn

Siz ne sebeple kullanmaya başladınız peki?Cevaplamak için Üye ol