Tatil sonrası uyku düzeni

musbet soruyor: 5

Merhaba nurturia anneleri.

Oğlum 27 aylık.
18 aylık iken kim west metodu ile odasını ayırıp kendi kendine uyumayı öğrettim.Bu güne kadar hiç deliksiz uyumasa da en azından yatağına bırakıp odadan çıktığımda kendi kendine uyuyordu.Öğlen uykularında hiç uyanma sorunu olmadı fakat gece uykusunda 2-3 kere uyanır,su içer ve geri uyurdu.
3 hafta önce kayınvalidelere gittik tatil amaçlı.Kendi odası olmadığı için mecburen benim yanımda uyudu.Sarılıp,öpüp koklayarak yatıyordu kuzucum.
Sabaha kadar da deliksiz uyuyordu.Dün itibari ile evimize döndük.Gece uykusu için yatağına yatırdığımda kendi kendine uyudu fakat 2 saat sonrasında sabaha kadar 7-8 kere uyanıp "anne beraber uyuyalım,korkuyorum" diye ağladı.Her uyanmasında yanına gidip teselli ettim ve uykuya dalmasını bekledim.Sabah fena uykusuzluk ve baş ağrısı ile uyandım tabii...
Bugün öğlen uykusunda yatağına bıraktığımda yine beraber uyumak istedi ağlayarak.
Yakınındaki sandalyeye oturup uyumasını bekledim mecburen.
Az önce akşam uykusunda yine aynısı söyleyip yanında oturmamı istedi ve muhtemelen gece yine berbat geçecek...
Yatağıma götürsem deliksiz uyuyacağız biliyorum ama bu defa hep yanımda olmak isteyecek ve benim 18 aylık iken 1 ay ugraştığım uyku eğitimi çöpe gitmiş olacak.
Odasında uykuya dalmasını beklemek yine zamanla alışkanlık olacak gibi geliyor bana..
Annelik duygularım; bir daha hiç bu yaşta olmayacak,yatağını tekrar odana götür ve odanda uyumasına izin ver(sen desabaha kadarda deliksiz uyu) diyor ama diğer disiplinli annelik duygularım ise ; odasını ayırmak için 1 ay uykusuz kaldın,zamanla alışacaktır ) diyor...

Siz anneler benim yerimde olsaydınız ne yapardınız ??

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


moms

siz ne yaparsınız diye sordugunuz icin soyluyorum, ben odama almayı bırakıp sarılıp ope koklaya yatardım:) esimin sık seyahatte olmasından dolayı bizde durum biri bi yanımda digeri diger yanımda. aslında buyuk oglum yatagında yattı hep, kucugu de doumdan itibaren odasındaydı. dediginiz gibi bir tatilde birlikte uyumak durumunda olunca herkes alıstı ve hala oyle gidiyoruz. cocuklara sarılıp yatmak dunyanın en guzel hissi olsa da bazen bunaldıgım oluyor bi yanımda bi ayak bi yanımda bi yumruk :)


Meteboy

Merhaba, beraber yatmak çocuk ile anne arasındaki sınırsız sevgi paylaşımı bence. İçinizdeki sese ve çocuğunuza kulak verin derim. Zamanında vermeye çalıştığım uyku eğitimi (4-5 aylık civarı) hiç bir işe yaramadı ve ben de pes ettim. Çünkü yaklaşık bir yaşındayken çalışmaya başladım. Benim gecede en fazla bir kere kalkan oğlum sürekli kalkmaya başladı. Haliyle yanıma yatırdım, istedim ki gündüz paylaşamadığım zamanı gece biraz da olsa telafi edeyim. Tabi gece kalkma sayıları azaldı ama tamamen bitmedi. Çünkü hala emiyor. Yine de yanımda yattığı için mutluyum, sarılıyorum, kokluyorum, hasret gideriyorum az da olsa..


erenselimin_annesi

bizde beraber yatıyoruz.babamız zaten mesleği gereği çok az yanımızda oluyor.öpüşe koklaşa uyuyoruz biraz rahatsız oluyor ama öyle güzel kokuyoki herşeye değer :) bu arada o uyku eğitimlerini hiç beceremedim ben zamanında çok ağladı yavrum kıyamıyorum şimdi nasıl isterse öyle yapıyoruz.zaten azıcık büyüyünce sevmek istesen bile naza çekecek biliyorum


_ozge_

Merhaba musbet, temmuz ayında oğlumla yazlıktaydık babası hafta sonları gelebiliyordu. İlk günler yatağına yatırıp çıkıyordum uyuyordu. Son bir hafta bir şeyden rahatsız oldu belli ki. Anne burda yat cici yap gitme vs dedi. Ben de öyle yaptım. odasındaki başka bi yatakta yattım. istAnbula geldiğimizde yine aynı şeyi isteyince uyuyana kadar yanında kaldım. Fakat gece uyanmaya ve beni görmeden uyumamaya başladı. Ben alışkanlık kazandığını düşündüm ve eşim devreye girdi. O yatırdı. Uyanıp anne diyince o yanına gitti vs. İki gecedir yolunda herşey. Umarım bozulmaz. Benzer bir hikaye olduğu için paylaşayım dedim. Kolaylıklar dilerim.


sahinur

tatilde malesef çocukların düzenleri bozuluyor.ama dönünce yine eski düzenine geri dönüyorlar.biraz sabredin,tekrar yatağında yatmaya alışır diye düşünüyorum.sonra ilerde tekrar yatağını ayırmak için sorun yaşamayasınızCevaplamak için Üye ol