Uyku

Hamster soruyor: 4

Büyük kızım kolikti ve ilk dört ay uyku konusunda çok zorlandık fakat sonra düzene girdi.5 ay hamakta sallanarak uyudu sonra yatağa yatırıp ninni söyleyince yada pışpışlayınca uyurdu.Uykuya çabuk geçerdi.Çok uzun zamandır da kendi kendine uyuyor.Küçük kızım bu konuda tam bir felaket.Gazlı bir bebekti ama çok sıkıntı olmadı.İlk 4 ayımız rahat geçti diyebilirim.Hamakta sallayarak bile zor uyuyor,ayakta sallamaya yada kendi kendine uyutmaya çalışınca kıyamet kopuyor ama ne ağlamak.Bazen ağlarken nefesi kesiliyor.6 aylık olacak bir kere bile kafasını omuzuma koymuş değil.O kafa dik hep dik uyurken kucağıma almam gerekse bile hep dik.Sütüm kesildiği için son bir aydır emziremiyorum ama emerken de memede uyumazdı.Emzikte almadı,bazen parmağını emiyor.Çok sinirli bir bebek.Rutin oluşturma şansım da yok malum bir bebeğim daha var.Gece uykusuna geçtikten sonra ağlamıyor.Sıkıntımız gündüzde gecede uykuya geçmekte.Bir çok yolu deniyorum ama olmuyor.Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım.Tavsiyelerinize ihtiyacım var.

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


buden

sizinki henüz 6 aylık daha güven duygusu oturmuş değil. emziremediğinize göre bol bol kucak ve fiziksel temas fırsatı yaratsanız iyi olur sanki. kucakta emzirme pozisyonunda küçük küçük sallayıp, popoya pış pışla uyutuyorum ben. siz de deneyebilirsiniz. ayrıca uykudan 10-15 dk önce kendi haline bırakıyor, hareketli aktivitelerden kaçınıyorum ve her uyku öncesi yatak odasına giderken aynı şarkıyı söylüyorum. keşke emzik alsaymış, çok daha kolay olurdu.


Hamster

Cevabınız için çok teşekkür ederim.Kızımı emziğe alıştırdım.Evet biraz daha kolay oldu.Aslında kendi kendine de uyuyacak bir bebek ancak ablamızda çok küçük ve onu sessiz tutmak pek mümkün olmuyor,hal böyle olunca da küçüğümüzün uyuması biraz sıkıntılı.Büyüyorlar inşallah en kısa sürede bir düzen oturturuz.


Meteboy

Reflü olabilir mi? Dik uyuyor dediğiniz için aklıma geldi. Bu yüzden belki de sallandığında acısı artınca daha çok ağlıyordur. Siniri de bu yüzden olsa gerek. İsterseniz doktorunuza bir danışın belki rahatlatıcı şurup vb. verebilir.


buden

Emziğe alışmasına sevindim. Hem uyku için iyi olur, hem de emme ihtiyacı karşılanmış olur. Dişle ilgili sıkıntılı dönemde de emzik çocuğu sakinleştiriyor.  Uyku sırasında ben de abiyi sessiz tutmakta zorlanıyorum. Çaresiz TV karşısına monte ediyorum, sessiz olursa küçüğü uyutup yanına geleceğimi ve oyun oynayabileceğimizi hatırlatıyorum.  Cevaplamak için Üye ol