Tuvalet eğitimini red

Doa soruyor: 3

Selamlar arkadaşlar oğlum 2,5 yaşında ve tuvaletini tuvalete veya lazımlığa yapmayı reddediyor. Tuvaletle ilgili bir kitap aldım birlikte okuyoruz, ona artık büyüdüğünü ve hepimiz gibi tuvalete yapması gerektiğini anlatıyorum ve her seferinde hayır tuvalete değil karşılığını alıyorum. Bez rahatsız ediyor bunu gözlemliyorum ama tuvaleti kesinlikle reddettiği için çıkaramıyorum. Ayrıca sabah kuru da uyanmıyor. 

Siz tuvalet eğitimi verirken nasıl yöntemler uyguladınız?  Bana tavsiniz neler olur? 

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


missmarttle

şu anda konsepti reddettiği için bir süre unutmuş gibi yapar bu konuyu açmazdım sizin yerinizde olsam. kızım bırakırken kukuli'nin beze bay bay şarkısı bize çok yardımcı olmuştu kızım sürekli youtube'dan onu açtırıyordu. iş kültür'ün elif serisinin tuvalet eğitimi kitabını çok sevmişti, kendi kendine resimlerini incelerdi, oradaki gibi lazımlığı es geçip direkt klozet adaptörü ile başlamak istedi. bu arada ben hep tuvalete kızımla beraber girdim, klozetin karşısında onun tuvalet şeklindeki lazımlığı vardı, ben tuvaletteyken o da lazımlığında otururdu oyun gibi. şu an lazımlığı hala banyoda tabure gibi kullanıyoruz. bunların dışında ben çocuğu evde bezsiz bırakmanın da faydasını gördüm, kaka yapmayacağını bildiğim zamanlarda, özellikle zaten banyo yaptıracaksam vs. bezsiz bırakırdım ki çiş yapmanın sonuçlarını görsün bilsin. bu şekilde zamana yayılmış bir sürecimiz oldu ama neticede kolayca bıraktı, size de kolaylıklar ve bu süreçte sabır diliyorum.


berlindenbirseda

Istemiyorum dedigi sürece hic inatlasmamanizi, missmarttle gibi zamana birakmanizi öneririm. Hem zaten geceleri kuru da kalkmiyormus, hazir degil demek ki bu sürece...Simdi baslayip 6 ay ugrasmaktansa mesela 4-5 ay sonra baslayip cok daha cabuk kurtulmak daha kolay bence. Kolayliklar dilerim.


Gknr

Sabah kuru kalkması, bu işin ana başlangıcı. Geç kalmış değilsiniz, hiç gerilmeyin. Benimde oğlum 33 aylık, 1 ay önce başladım. '3 günde bitti, 5 günde bitti' diyenlerin gazıyla 1 hafta uğraştım, baktım o kadar geriliyorum ki... Üstüne yaptıkça, söylemedikçe çıldırıyorum. Ki ben sesimi bile kolay kolay yükseltmem... Baktım sınırı aşıyorum, dur dedim kendime. Nereye kadar üstüne yapacak, saat başı hatırlasam ne olacak, gece külot bez taksam ne olacak... 1 ay oldu, şuan bir sıkıntı yok. Toplum olarak annelere aşırı yükleniyoruz. Her çocuk birbirinden farklı sözünü alnıma yazacaktım bir ara, gelen yorumlardan😬 iç sesinizi dinleyin, her çocuğun kullanım kılavuzu annede🤗Cevaplamak için Üye ol