Anadolu yakası 2022-2023 özel okul araştırması

umikai soruyor: 10

Merhaba, önümüzdeki sene ilkokul hazırlık ile başlayacak özel okul arayışı içerisindeyim. Çocuğum şuanda bir international anaokuluna devam ediyor ve Göztepe civarında oturuyoruz. Araştırmalarım sonucu birkaç okul arasında tercih yapacağım için güncel fikirleri olan arkadaşlar tecrübelerini aktarırlar ise buradan takip edebiliriz. 

1- Irmak Okulları: Evimize çok yakın ve kampüsü çok güzel. Eğitim/sosyal aktivite anlayışları da kafamıza uyuyor. Ancak kura sisemi ile hazırlık snıfına almaya başladılar. Kurada çıkarsa düşünmeden bu okula vereceğim.

2- Sezin Okulları: Belki Irmak'tan bile daha fazla istememize rağmen lokasyon olarak çok uzakta kalıyor. Göztepe'den okula gitmesi için servis saatlari, servis süresi hakkında bilgi verecek birileri var mıdır? 

3- Keystone/Kilittaşı Okulları: Şuanda da tamamen İngilizce bir okula devam ettiğinden, gerek okulun tarzı gerek yabancı dil olarak zorlanmayacağını düşündüğüm okul. Yeri de aşırı uzak sayılmayacak bir yerde. Akademik olarak başarı iddiası var mıdır bilmiyorum lakin iyi bir dil ve okuma alışkanlığı kazandırdığı kesin. 

Açıkçası çok iddialı ve aynı sınıftan çok şubesi olan okullara bakmak bile istemiyorum. O kadar çocuk arasından sıyrılmaya çalışmak/çabalamak biraz da hırslı bir çocuksa çok yorucu olacaktır. 

Şimdilik bunların dışında bir okul düşünmüyoruz ancak bu okullara giden vellilerden illaki güncel bilgi verecek olanlar vardır. Şimdiden önümüzdeki sene hayırlı olsundur.

Bu soruyu cevapla


54 Cevap


milay

@asimi 125-130.000tl dediler


AT9H6

Merhaba tam biz de Anaokulu hazırlık olacak 2017 li kızım için arayistaydik harika bir post olmuş. Biz de kadikoy bölgesinde oturuyoruz ve yakın olmasını tercih ediyoruz. Önceliğimiz Irmakti fakat 125 bin konuşuluyordu açıkçası kura için kaydını bile yaptırmadı. Hazırlık içim gerçekten düşünülmesi gerek bir ucretti. Biraz araştırdık. Meç okullarını araştırdık moda ve kosuyolunda tutumları butik bir okul oluşu İngilizce dil bizim için çok önemli kızım İngilizceye çok yatkin bümed arkasında olması bizi mutlu etti. Ama kafamız yine de karışık. Keystone'u ben de düşünüyordum fakat ben hem yabancı dili yüksek sosyal faaliyetleri yüksek ama ileriki zamanda  da akademik yapısı ile dengeli bir okul olmasını istedim. Keystone biraz daha bu bakımdan emin olamadığım bir okul oldu. Bilfen ile ilgili İngilizce dilinin iyi ama akademik yapısının çok daha ağır ve ön planda olduğunu duymuştum. Eyuboglu iyi bir okul ama ben başladığı kampüste devam etsin istiyorum bizim eve kosuyolu yakın sonra camlica ya geçmesi lazım Alaşehir bize uzak kalıyor. Sev ile ilgili dil iyi olduğunu ama anaokulunun 110 bin olduğunu öğrendim o zaman bu sene kaç olacak :) Erenkoy Isik aklımda olanlardan hala kafam karışık birbirimize destek olursak çok sevinirim. MEC okullari hakkında özellikle bilgisi olan varsa yazarsa çok sevinirim. Çok teşekkürler. 


umikai

@at9h6 birebir aynı düşüncelerdeyiz. en kısa sürede keystone kampüse tekrar gidip sanırım oraya kaydını yaptıracağız. akademik olarak da hangi okulda olursa olsun sınav başarısı için dışarıdan takviye ihtiyacı olacğaını öngördüğüm için o konuyu düşünmüyorum artık. test başarısı okulda olacak iş değil bence. o yüzden okulun özgüven vermesi, iyi bir dil alt yapısı sunması, sosyal olarak da tatmin etmesi yeterli gibi bizim için. keystone bunu karşılıyor şuan. ışık ile de içimizde kalmaması için görüşeceğim. artık hayırlısı hepsi için.


miramar

@umikai ışıkla da görüstukten sonra keystone.la kiyaslarmisiniz? Ingilizce olarak degil tabi, daha cok sosyal aktivite açısindan


umikai

@miramar tabii yazarım ama görüşen arkadaşlarımdan edindiğim bilgiler çerçevesinde Işık kampüs olarak zaten çok iyi, sosyal olankları da bence tartışılmaz. Hertürlü imkanı sunuyor. Ne kadar kullanabliiyor her çocuk onu bilmiyorum. Maurice

Herkese merhaba,

Dönemsel olarak herkes aynı girdapta olduğu için ben de bir Irmak velisi olarak düşüncelerimi paylaşmak isterim. Biz de Irmak-Keystone ve Eyüboğlu anaokulları arasında kalıp Irmak'a karar vermiştik. Bu sene hazırlık sınıfıyla beraber anaokulunda ikinci yılımızı tamamlıyor olacağız, yorumlarımı  şu şekilde sıralayabilirim:

Bu yaşlar için beklentimiz akademik bir beklentiden öte, yaşıtlarıyla sosyalleşmesi, bu yaş için gerekli olan temel yetenekleri kazanması ve tabi ki birçok veli gibi yabancı diliydi. Bu konularda okul bizden tam puan aldı diyebilirim. Şöyle ki 1,5 sene sonunda oğlumla aramızda basit İngilizce sohbetler edebiliyoruz. Bu süreçte evde zaman zaman bizler de kendi aramızda İngilizce konuştuk, mutlaka faydası olmuştur ama devamlı İngilizce konuşan bir bakıcımız vs. yoktu. Dil konusunu çok büyük ölçüde okul başardı diyebilirim. Her sınıfta bir native, bir de native seviyesinde İngilizce konuşan yardımcı Türk bir öğretmen bulunduruyor ama Türkçe neredeyse hiç konuşulmuyor. Bu büyük bir avantaj. Maruz ve zorunda kalınca öğreniliyor galiba :)

Bunun haricinde bizler için lojistik avantajı büyüktü. (Herkes için geçerli olmayabilir, genelde yürüyerek gidiyor) Kampüs büyük ve ferah, arkası sahil şeridi. Araba ile etrafında durmak biraz maceralı. Okul, genel yönetim, bilgilendirme ve takip açısından oldukça başarılı, hiç boş bırakmıyorlar. Rehberlik tarafının da Irmak'ın sağlam kaslarından olduğunu söyleyebilirim, özellikle ilk senenin başında büyük destek verdiler. Fiyatlara gelince, beyaz yakalı bir çalışan olarak çok net ifade edebilirim ki tabi ki astronomik ve oldukça zorluyor. Devamı için karar vermekte de bu anlamda zorlanacağız gibi gözüküyor. Ama daha ilkokuldan itibaren çocuğumuz çok akademik bir yola girsin istemediğimiz için finansal kaygılar olmasa aynen devam ettirirdik sanırım. Öte yandan okul fiyatlarına da mukayeseli bakmak gerekiyor. Alternatifler ile arada kalan farklar bazen çok büyük olmuyor ve biraz daha kendinizi zorlamak durumunda kalıyorsunuz.

Şimdi ise kritik bir aşamadayız, 1.Sınıf'a da Irmak'ta devam ettirelim mi? Bizim kovamızda şimdilik Irmak-Işık Erenköy-Çevre ve Efdal var. Fiyatlar ve görüşmelerimize göre ilerleyeceğiz. Ama Işık'ta daha şimdiden 150 kişilik sıra olduğunu da duyduk. Fiyatlara rağmen talep patlamış vaziyette.

Bazı okulları mesafeden dolayı (çok uzak/ENKA, Hisar Okulları, İELEV, ALEV) bazı okulları ise ücretleri ve kura sistemi nedeniyle (KOÇ-SEV) devre dışı bırakmak durumundayız kendi adımıza. 

Konuyla ilgili farklı bilgileri olanlar da paylaşım yaparlarsa harika olur.


AT9H6

Merhaba, biz çevre koleji ile bir görüşme yaptık sınıfları gezemedik ama şöyle detayları paylaşabilirim; okul büyük ama mevcudu da kalabalık anaokul hazırlık sınıfları 20'er kişi 4-5 sınıflar yanlış hatırlamıosam. Yemekleri kendileri yapıyor. 08:30-16:30 arası. Anaokulu'un kendine ait bahçesi var büyük sınıflardan farklı olarak. İngilizce dil için native bir öğretmenleri var ve haftada 18 saat ingilizce görüyorlar.Bunun bir kısmı native bir kısmı iyi ingilizce bilen türk bir öğretmen. 2. yabancı dile ilkokul 3. sınıfta başlıyorlar. Anaokul hazırlık itibari ile 1'er sayfalık da olsa haftada 2 gün ödev veriliyor. Büyük sınıflarda çrş günleri hariç hergün ödev veriliyor ama çok değil. Ayrıca birçok alanda sanatsal çalışmaları var. Müzik, drama, resim, kodlama birçok şey daha söylendi. Akademik başarı ile sosyal başarıyı bir arada yürütmek istenen bir okul. Düşünülebilecek okullar arasında bizim için. Sadece mevcudu biraz bize kalabalık geldi ama sınıfları da h.sonu gezip görmek gerekir.


Maurice

@at9h6 Bilgiler için teşekkürler.AT9H6

Ben teşekkür ederim.  Biz şuan Erenköy Işık okulları ile de görüşme yapmak istiyoruz umarım yakın zamanda geri dönüş yaparlar. Okul hakkında detaylı bilgisi olan ya da okul velisi olan var mı acaba çok seviniriz teşekkürler.


WandererMe

@maurice biz de İrmak düşünüyoruz…Işık’tan 1 aydır bekliyorum dönüş yok…Işık anaokulu fiyat hakkında bilgi verirseniz…teşekkür… sev anaokulu kura hakkında bilgisi olan var mı????Cevaplamak için Üye ol