Üstün zeka nasıl anlaşılır?

dinlebeni soruyor: 10

 

 

Kızım 2 yaşında. Yakın çevremde kızımın davranışlarını kıyaslayabileceğim hiç çocuk ve bebek olmadığı için onun davranışları bana bu zamana kadar normal geliyordu. Ancak pek çok yakınım kızımın ileri zekalı olduğunu söylüyor bende abarttıklarını düşünüyordum.

  4 aylıkken gelişim testi yaptırdım o sırada bu zeki bir bebek dediler. 10 aylıkken arayıp Çapa da bir gelişim testine çağırdılar orada verdikleri tüm komutları yaptı 1 tane hariç ( uzağa bir oyuncak koydular iki kırık çubukla almasını istediler çubukları iç içe geçirip uzatması gerekiyordu yapmadı hiç güdülemediler yapması için. oysa evde koltuğun altına kaçan bir oyuncağı kumanda vb araçlarla almaya çalışıyordu neyse..)
6 ay sonra yeniden çağıracağız dediler not tuttular beni hiç bilgilendirmediler. Daha sonra bir kaç arkadaşım niye çocuğunu götürüp başkalarına tez malzemesi yapıyorsun dedi onlara hak verdim bir daha götürmedim.

   Son iki haftada iki farklı arkadaşımın doğum gününe gittik iki çocukta 1 yaşına girdi. Dün kızımın 1 yaş doğum günü videosunu izledim. Gördüğüm bebeklerle kızım arasında çok fark vardı. Bebekler doğum gününden habersiz, hiçbir şey yapmadan boş boş etrafı izliyor ağlıyorlardı. Kızım ise doğum gününün farkında, masayı hazırlamaya yardım ediyor, pastayı üflüyor, servise yardım ediyor, dans ediyor, hediyeleri açıyor, müziği açıp herkesi oynamaya çağırıyor vb. şekildeydi. Diğer çocukları gördükçe kızımın farklı olduğunu düşünmeye başladım.

İleri zekalı bebek nasıl anlaşılır bilmiyorum. Kızım 10 aylık olmadan yürüdü, 1 yaşında bul tak kovalar sayesinde tüm geometrik cisimleri öğrendi, 13 aylıkken işten bir geldim annem kızın alfabeyi okuyor dedi sadece harf yap bozu vardı oynadığımız ben ona oturup öğretmedim harf falan, konuşamayan çocuk tüm harflerin sesini söyledi, istediğim harfi çıkarıp bana verdi.  

15 aylık falandı hem ana hem ara renkleri 1 saate öğrendi annem şok oldu şu an renkleri tonları ile söylüyor açık mavi koyu yeşil gibi. kalemi doğru tutuyor düzgün çizgiler çiziyor (ama boyama berbat).  

18 Aylıkken bir sabah anne çiş dedi bir daha altını hiç bağlamadım ve hiç tuvalet eğitimi vermedik ona. 

Yakında 2,5 yaşına girecek el,at gibi basit heceleri okuyor ing kelimeleri çabuk öğreniyor ve kullanıyor. bilgisayarı açıyor önce google sonra youtube açıp anne gel youtube açtım diyor bende istediği her neyse adını yazıyorum sonra mause istediği şekilde kendi kullanıyor.  

30 a kadar sayabiliyor. fotoğraf çekmeyi çok seviyor. büyük parça yapbozları bir kere izledikten sonra çok çabuk yapıyor ve yerini unutmuyor. kitaplarla ve sosyal olaylarla (kültürler,savaş,dünya) çok ilgileniyor.. Apartmanın girişindeki elektrik saatlerini, şalteri,doğalgaz vanalarını kitlenip izliyor, dikkat süresi çok uzun.. Çok akıcı konuşuyor, herkesi taklit ediyor, espiri yapıyor ve enteresan cümleler kuruyor (''Anne problem yaratmak hoşuna mı gidiyor? '' vb.)  Yapabildikleri bunlar diyebilirim.. ama bunlar zeka belirtisi mi bilmiyorum..  

Bi de zeki çocuk legolarla oynar, astronomi ile robotlarla ilgilenir gibi bir saplantı var kafamda kızım legolarla oynamayı sevmiyor ama verdiğim komutu yapıyor. , boyama ve resim yeteneği berbat, oyun hamurları ile hiç ilgilenmiyor ve rakamları öğrenmedi 30 a kadar sayıyor istediğin miktarda nesneyi sana getiriyor, 2 elma 4 elma daha kaç eder gibi bir soruyu hemen parmakla sayıp cevaplıyor ama burada kaç yazıyor diyorum uyduruyor işte bunlarda beni şüpheye düşürüyor ileri zekalı olsa 10 tanecik rakamı öğrenmez miydi diyorum.

  Zekasını öğrenmek ne işe yarayacak derseniz 3 yaşında onu kreşe verecektim, farklı bir zekaya sahip ise kreşe göndermeyip farklı alanlara yönlendireceğim. 3 yaşından önce bunu tespit etmek mümkün değil sanırım 5 yaşta biraz geç olmuyor mu yönlendirmek için bilmem ki…

 

 

 

Bu soruyu cevapla


33 Cevap


sule_bilge

gerçekten özel bir çocuga benziyor.maşallah


aperpil

Maşallah sözettiğiniz şekilde çocuğunuz özel bir cocuga benziyor. Üzerine düşmenizi öneririm.

1.yaş dogum gününde servise yardım, hediye paketi acma, dans etme normal görüyorum ben cogu cocukta vardır, yada ben gözlemledim. 
Ama 15 aylıkken renkleri 1 saat gibi kısa zamanda ögrenmesi hemde ara renklerde dahil cok ilginç. Birde çiş eğitimi almadan kendisi söylemeside cok ilginç. Cünkü cocuklar kopyalamaya meyillidir, böyle söylemesi için ne kadar zeki olursa olsun ilk olarak ögrenme eylemi için birinden görmesi yada duyması gerekir. Oda cok ilginç geldi dogrusu. Sizden baskası bakıyor mu cocuga?


asna

http://www.kitubi.com/2008/10/31/cocugunuzun-zeki-olmasini-mi-istiyorsunuz-ona-zekisin-demeyin/

 

İpucu: Çocuklarınıza zeki olduklarını söylemeyin. 30 yıldan uzun süren araştırmalar göstermiştir ki; okul ve hayattaki başarının sırrı zeka ya da yetenek yerine, çalışmaya odaklanmaktır.
“Carol S. Dweck”


suzimeli

Merhabalar, maaşallah kızın gayet yetenekli görünüyor. Benim henüz çocuğum yok fakat açıkça belliki kızının farkındalığı oldukça iyi. Ben İstanbul'da üniversitedeyken, İstanbul Üniversitesi Beyazıt kampisinde Beyazıt İlköğretim Okulu vardı. Ben mezun olurken oranın kapatılmasıyla ilgili bir takım söylentiler vardı ama son durum nedir bilmiyorum. İstanbul Üniversitesi'nden pedagojide uzman hocaların da çalışmalarda  bulunduğu bir okul. Ve devlet okulu. Ne şanlısın ki İstanbul'dasın ve bu tür ümkanlar daha fazla orda. Dediğim okulu araştırabilirsin, onlar yönlendirmede bulunabilir diye düşünüyorum. 


dinlebeni

Kargaya yavrusu şahin görünüyor biliyorum, iş arkadaşlarıma falan kızımın özelliklerini anlatmıyorum çünkü her koşulda abarttığımı düşüneceklerini biliyorum Bu yüzden heceleri harfleri okuduğu bir anı videoya çekip facebooka koydum herkes çok şaşırdı neden bahsetmedin dediler bende inanmayacağınızı biliyordum dedim. Yine facebookta yaptığı çalışmalar, montessori etkinlikleri, kolajları için bir albüm yaptım artık ben bir şey demiyorum çevrem çalışmalarına bakınca farklı olduğunu söylüyor. Mesela dün buzdolabındaki harf magnetlerinden A-T-A harflerini yan yana getirdi sonra bana gösterip Atatürk Yoktu şiirini okumaya başladı.
  Yukarıda yazdığım gibi 4 aylıkken gelişim testi uygulayan psikolog farklı bir bebek olduğunu söyledi. Psikolog ona kavraması için bir nesne verdi kızım o nesneyi çantamaya saklamaya psikologu kandırmaya falan çalıştı sonra kendi çıkardı gülmeye başladı vb... 
  Geçen yıl 1 yaş bu yıl 2 Yaş oyun grubuna verdim yaşıtı çocuklarla hiç iletişim kuramadı, onlara kardeş veya bebek diyor.. 5-6 yaşındaki çocuklarla çok güzel iletişim kuruyor hatta oyun kurucu oluyor.
  Dediğim gibi bugüne kadar farklı olduğunu kabullenmedim ama şimdi yaşıtlarını gözlemleyince farklı olduğu düşüncesine kapılmaya başladım.
 Aşırı duyarlı olmakta üstün zeka göstergesi imiş 2 aylıkken sabaha kadar ağlama sebebi pijama etiketi idi. Üstünü hiç bir zaman örttürmedi.
 Yakın akraba çevremde 2 zihinsel engelli yakınım var bu yüzden hep korku vardı içimde... Üstün zekalı olması gibi bir arzum yok, normal olması şükretmem için yeterli bir sebep.. Yalnızca ileri bir zekaya sahip ise okul ortamında körelmesini istemem.    dinlebeni

bakıcam suzibazi teşekkür ederim.


septik

Büyüme sırasında yanında olduğum(oldukça fazlabir süre)arkadaşım oğlu üstün zekalı.O yüzden duygusal,yeteneksel pek çok ayrıntıyı bildiğimi sanıyorum.3-5 yaş arası çapa'da zeka testi yapılabiliyor.Bu test deney amaçlı değil,sonucuna göre belge veilen bir test.Bahsettiğim çocuk 2.5 yaşında iken kendi kendine yazmayı ve okumayı öğrendi.Siz istesenizde böyle çocuğu yönlendiremiyorsunuz.Biz kalemi elinden aldıkça o bir şekilde yazı yazmayı,okumayı başarıyordu.Anaokul düzeyinde üstün zekalılara uygun ortam var mı bilmiyorum.Ama ilkokul olarak arkadaşında bahsettiği Beyazıt ilköğretim okulu.Test sonucunda aldığı puana göre alıyorlar okula.Sınıflar 30 kişilikse 15 üstün zekalı 15 normal ve müfredat dışı ders işliyorlar.Tabi bunlar sizin için çok erken.Eğer çocuğunuz farklı olduğunu düşünüyorsanız 3 yaşında çapa'ya götürebilirsiniz.Hassasiyeti olan  konularda  ise asla üstüne gitmeyin,ters tepiyor.


gulsahocak

sayın dinlebeni.. eşim yaptığı iş dolayısı ile,,, kendisi psikolog dur.. bu tarz çocuklarla ara sıra karşılaştığını söyledi.. mutlaka iyi bir çocuk psikiyatristinin ya da alanında uzman bir uzman psikoloğun gözetimindee gelişiminin mutlaka izlenmesi gerektiğini... belli aralıklarla 6 ay da ya da 3 - 4 ayda bir gelişim testleri yapılması gerektiğini söyledi... kolay gelsinnndinlebeni

Gülsahocak teşekkür bilgilendirdiğin için. Gelisim testi dediğin Denver sanırım gelecek hafta yaptıracağım.


urasbebek

canım benim benim büyük sıpada öyleydi şimdi vukaatız :)

Cevaplamak için Üye ol