sigara sorunu

asyanin_annesi soruyor: 5

hamileliğimi öğrendiğim ilk gün sigarayı bıraktım. hamilelik boyunca sadece 2 tane sigara içtim. ve hep doğumdan sonra sigara içicem dedim.

biliyorum zararlı biliyorum pis kokuyor, biliyorum erken ölücem, biliyorum evde bir bebeğim var ama ben kendime söz geçiremiyorum. hala sigara içmedim doğumdan sonrada süt boyunca içmicem dedim. hala içmiyorum ama her an aklımda sigara var ve biliyorum ki bir kezs içersem devamı gelir.

o yüzden bebeğime kıyamıyorum onun o minicik ciğerlerini maf edemem. buna hakkım yok.

kendimi suçlu hissediyorum şimdiden, bide sigara içsem naparım bilmiyorum..

unutmak için neyapmalıyım?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


maramara

bir arkdsım merkez sayesınde bıraktı ve hala ıcmıyor.
http://www.neosante.com.tr/sigara-birakma-ne-yapiyoruz.html bunun gıbı bır yerdı sanırım. bu arada ben de hamılelıgımde tek tuk ıctım sıgara ama dogumdan sonra ıcemedım.hala da ıcmıyorum.hatta kokusu bıle mıdemı bunlandırıyor.senı cok ıyı anlıyorum.dısardan kım ne derse desın olay senın beynınde bıtıyor.tek basına halledemıyorsan yardım al derım ben.


deniz_umut

Hamile oldugumu ogrenmeden yaklasik 1 ay once birakmistim sigarayi. Oglum 1 yasina girecek ve gururla soyluyorum ki 1 tane bile icmedim. Benim de hala ara sira aklima geliyor ama inanin zaman gectikce bu aralar uzuyor ve eskisi gibi siddetle istemiyor insan. Ben kurtuldugum icin bu aliskanliktan cok mutluyum. Umarim siz de boyle hissedebilirsiniz. Bebeginizi gule gule buyutun (:


Ervinveannesi

Hamile kalmadan 6 ay önce bıraktım sigarayı,kızım 32 aylık ..Artık sigara konusu bana çok yabancı çünkü benimle birlikte eşim yakın arkadaşım annem babam da bıraktı.ortak kararımızdı çünkü kızım hiç görmeyecekti koklamayacaktı..
Şimdi içen birisini görünce garip geliyor..Kızım için yapmayacağım yok her anne gibi..Sigara içmemek nedir ki?...


tiara

valla ben hem sigara bıraktırma konusunda çalışan bir hekimim hem de bir süre öncesine kadar tam bir sigara delisiydim. Sigarayı 5 kez bıraktım, sonuncusu gebeliğim nedeniyle..Daha önce 6 ay, 1 yıl ve 1,5 yıl sürelerle sigarayı bırakıp tek sigarayla geri başladım. Şimdi canınız çok istiyor çünkü gebelikte, doğurunca içeceğim diye şartlamışsınız kendinizi. Göreceksiniz içmedikçe bu istek azalacak..Ama ömrünüz boyunca ara ara içmek gelecek aklınıza. Sakın 10 yıl geçti bi tane yakarım demeyin, tek sigara on yılı yakıverir çünkü..Emin olun her geçen gün rahatlayacaksınız, yeter ki günbegün içmemek konusunda kararlılığınızı sürdürün


monchichi

20 yıl sigara içtikten sonra, Allen Carr semineriyle bir seferde bıraktım. 2 yıldır içmiyorum. Kitabı da var ama ben seminer kadar etkileyici bulmadım. Yine de fikir edinmek için okuyabilirsiniz.


Bu kadar süredir içmiyorsanız, nikotine olan fiziksel bağımlılığınız tamamen sona ermiş demektir. Gerçekten de tek bir sigara bile içerseniz yeniden bağımlı olursunuz. Aklınıza gelmesi çok normal. Yıllarca, her gün, defalarca yaptığınız bir eylem sigara içmek. Başlarda sık sık, sonra daha ender aklınıza gelir. Aklınıza gelmesi, fiziksel olarak ona ihtiyaç duyduğunuz anlamına gelmiyor. Sadece yıllarca tekrar ettiğiniz bir şeyi hatırlıyorsunuz.Cevaplamak için Üye ol