ücretsiz izin, bakıcı, kreş seçenekleri konusunda fikir

fcanan soruyor: 10

Kafam karışık biraz. 2 senedir annemlere yakın oturuyoruz. Kızım şu an 20 aylık. Onu yabancı birine, bakıcıya bırakmamak için onlara yakın taşınmıştık. Eşimle işimiz çok uzakta. Daha önce bu kadar olmuyordu, şimdi çok fazla trafik olmaya başladı. Akşam çok geç gelmeye başladık ve sabah da çok erken çıkıyoruz. Eşim artık bunu kabul etmek istemiyor. Kızla vakit geçirmek için de hafta içi az zamanımız kalıyor. Seçeneklerimiz:

1. Seçenek. İşe yakın taşınmamız ve birkaç ay veya 1 sene ücretsiz izin almam. Yöneticiler nasıl karşılar bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla böyle bir hak var. Uzun yıllar eğitim görmüş ve çalışmış biri olarak, değişik gelse de, şu an bu bir seçenek olabilir.

2. Seçenek. Kızı 2 yaşında işyerinin kreşine 8.00-17.00 saatleri arası vermem. İşyerinin güzel bir kreşi var. Kreş için 2 yaş erken olur mu?

3. Seçenek. Bakıcı tutmak - En istemediğim seçenek bu. Yine de bir seçenek olarak mevcut.

4. Seçenek. Eşimin annemlere yakın iş bulması - Mevcut işi bırakmak istemiyoruz pek; ve biraz riskli olabilir.

Olumlu yorumlarınızı rica ederim. Şimdiden teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


25 Cevap


Esrapencuse

1. ve 2. seçenek daha makul gözüküyor şahsen ama maşallah bebek büyümüş, 20 ay az değil bence, kreşe başlatmak için, ben olsam 2'yi seçerdim, yasal olarak üzretsiz izin hakkımız olsa da özel şirketlerin pek iyi bakmadığını ve kariyer yollarını kapattıklarını biliyorum. Sonra iş konusunda stres yaşamak da zorlayabilir, tabi sizin neyi önceliklendirdiğinize bağlı. 


fcanan

esrapencuse çok teşekkürler yorum için. Ben de özellikle ilk iki seçenek arasındayım sizin dediğiniz gibi. Özelde değilim ama yine de ücretsiz izni nasıl karşılarlar bilmiyorum. Bakalım hangi seçenek olur. Hayırlısı.


fcanan

buregmus çok teşekkürler yorumlarınız için. Yarım gün kreş + yarım gün bakıcı seçeneğinin iyi bir alternatif olabileceğine başka forumlarda da rastladım. Bizim işyerinde yarım gün seçeneği yok. Ama alışma döneminde parça parça gelmesine izin veriyorlarmış. Belki 1-2 ay alıştırmak için izin alabilirim. Ama hasta olduğu dönemler için, bakıcı/yardımcı gerekebilir. En azından yardımcı ihtiyaç olmadığı zamanlar ev işlerine destek verebilir.

Benim çekincem iki yaşında tam gün (9 saat) kreş ortamında kendini terkedilmiş hisseder mi? Yani kimileri, 2 yaş için tam gün kreş erken olabilir diyor. Ama sizin durumunuzda yavaş yavaş alıştığı için sorun olmayacaktır sanırım. Sizlere de kolaylıklar diliyorum.
Aslında biz de ekstra bir durum da olabilir. 2. çocuğu düşünebiliyoruz. Bu durumda 1-1.5 senelik izin ya da kreşe birkaç ay verip daha sonra kreşe ara vermek gibi pek çok seçenek oluşuyor :). Her durumda ev işleri ve arada çocukla ilgilenmesi için bir yardımcıya ihtiyacım olacak.


ayberke

1 Seçenek bence en güzeli, 1 yıl ücretsiz izin şahane, devlet memurusunuz geri dönememe durumu yok.10 tane çocuğunuz yok mis gibi vakit geçirirsiniz.İşe döndüğünüz dede kendi iş yerinizin kreşine beraber gider gelirsiniz.Kreşe başladığı sene zaten çok hastalanacak ama devlet memurususnuz iadere edilir diye düşünüyorum.

Tek çocuk patronları hiç bir zaman istemez izin almanızı ama işler siz varken yada yokken nasıl olsa gider.Düşünmeyin nasıl karşılıcaklarını:)


fcanan

buregmus çok teşekkürler yorumlar için. Her durumda bir yardımcı/bakıcı düşünmeye başladım. Ama ilk başta tam tanımadan etmeden 20 aylık kızımı tam zamanlı ona bırakmayı gözüm kesmiyor. Kızım da yadırgar gibi geliyor. Anneannesine alışık. O yüzden ücretsiz izinle kreş arasında gidip geliyorum daha çok.

ayberke çok teşekkürler yorumlar için. Memur değilim ama kamudayım, sözleşmeli. Belki izin almam biraz daha kolay olabilir; çok hoşlarına gitmese de. gulsah_ata_mete

24 ay sonrasinda devlet memurlarininda ucretsiz izin hakki yok maalesef. En fazla 4 ay daha ucretsiz izin kullanabilirsiniz. Dogum sebebiyle...


fcanan

Gunesimata tesekkurler yorum için. Memur değilim. Bu bahsettiğim doğumla ilgili izin değil. Çalıştığım yerde genel bir ücretsiz izin hakkı varmış diye duydum.


mustafamami

geri dönme garantisi varsa bence de işe yakın yere taşınıp ücretsiz izin almak çok mantıklı.hem eşiniz yollarda zaman kaybetmez ve sinir olmaz, hem de siz kızınızla beraber vakit geçirmiş olursunuz. hamilelik olursa da evde daha rahat geçer inşallah... o ara tuvaletiydibilmemneydi halledip 3 yaş gibi kreşe başlatırsınız. uzun seneler çalışan biri olarak sıkılabilirsiniz tabii ama en azından 1 sene evde dinleneceğinizi bilmek de iyi gelebilir. oğlumu çok erken kreşe verdim ben. 13 aylıktı. mecbur değilseniz pek gerek yok erken başlamasına, erken sıkılabiliyorlar... fcanan

mustafamami çok teşekkürler yorumlarınız için. Evet dediğiniz gibi, geri dönmemde sorun çıkmazsa, düşününce izin mantıklı geliyor. 


akasya2213

kesinlikle 1. seçenek tam 27 ay maaşsız evde çocuk bakan biri olarak iyiki böyle yapmışım diyorum.

inanın bana 20 aylık çocukla 32 aylık çocuk arasında dünyalar kadar fark var. bir yıl sonra kocaman bir evlat sahibi olarak işinize gönlünüz rahat dönersinizCevaplamak için Üye ol