ücretsiz izin, bakıcı, kreş seçenekleri konusunda fikir

fcanan soruyor: 5

Kafam karışık biraz. 2 senedir annemlere yakın oturuyoruz. Kızım şu an 20 aylık. Onu yabancı birine, bakıcıya bırakmamak için onlara yakın taşınmıştık. Eşimle işimiz çok uzakta. Daha önce bu kadar olmuyordu, şimdi çok fazla trafik olmaya başladı. Akşam çok geç gelmeye başladık ve sabah da çok erken çıkıyoruz. Eşim artık bunu kabul etmek istemiyor. Kızla vakit geçirmek için de hafta içi az zamanımız kalıyor. Seçeneklerimiz:

1. Seçenek. İşe yakın taşınmamız ve birkaç ay veya 1 sene ücretsiz izin almam. Yöneticiler nasıl karşılar bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla böyle bir hak var. Uzun yıllar eğitim görmüş ve çalışmış biri olarak, değişik gelse de, şu an bu bir seçenek olabilir.

2. Seçenek. Kızı 2 yaşında işyerinin kreşine 8.00-17.00 saatleri arası vermem. İşyerinin güzel bir kreşi var. Kreş için 2 yaş erken olur mu?

3. Seçenek. Bakıcı tutmak - En istemediğim seçenek bu. Yine de bir seçenek olarak mevcut.

4. Seçenek. Eşimin annemlere yakın iş bulması - Mevcut işi bırakmak istemiyoruz pek; ve biraz riskli olabilir.

Olumlu yorumlarınızı rica ederim. Şimdiden teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


25 Cevap


umutyigit

bir sürü firma var diye biliyorum.


yaşadığınız il ile ilgili googledan arama yaptırın çıkacaktır.

doğrudüzgün birini bulduktan sonra, alışması falan katlanabilinecek şeyler bence.

çocuklar içten sevildiğini hissediyor ve kendini sevene çok çabuk alışıyor.

İnşallah bulursunuz gönlünüze göre birisini.


terelelli

Merhaba çalışan bir anne olarak gönül isterki her anlarında yanında olalım ama tabi bu mümkün olamıyor.
kızınız büyümüş (benımde oğlum 17 aylık) hadi diyelim bir sene ücretsiz izin alacaksınız ama bir sene sonra eli mahkum kreşe gidecek evde sizinle vakit geçirmeye alışacak ve bocalayacak,kreşte ister istemez hasta olacak o zaman kim bakacak,siz işinize yeni başlamış olacaksınız zırt pırt izin alamayabilirsiniz..
Sanki sizin yerinizde olsam önce evimi işime yakın bir yere taşır kısa bir süre düzenimi kurup iyi bir kreş / bakııcı bulana kadar annemden gelip kalmasını bakmasını rica ederdim ( inaşşalh kabul eder)
Olabiliyor ise bakıcı bulmak daha mantıklı gibi sanki hatta yaza dogru yarım günde oyun gurubuna başlasa daha çok eğlenir.

Benimde oğluma bakıcımız bakıyor apartmandan komşumuz sabah giderken ona bırakıyorum akşam alıyorum tabiki birine güvenmek çok zor ben tanıdıgım ınsan oldugu için içim rahattı ama sizin için kurumsal bır bakıcı bulmak daha ıyı olur.


bellroad

Bakıcı konusunda benim deneyimlerim maalesef iyi olmadı. 5 bakıcı değişti hepsiyle de buyuk olmasa da sorunlar yasadım. su an 31 aylık artık tum gun onu oyalayacak bakıcı bulmam iyice zorlastı. hareketli oyuncu bi cocuk. cocuk gelisim mezunundan anaokulu ogretmenine yurdum teyzesine kadar 100 kisi ile gorustum ama bu kdr kotu tecrubeden sonra icime sinmiyorlar. ben de yarım kres + yarım bakcııya karar verdim. aynı semtte oturan biriyle anlastım. sabah gelip okula goturecek sonra kendi evıne gidecek, kres cikisinda alıp uyutup kalkınca yedirip oynayacak biri. 31 aylık cocuk icin bu sistemin iyi oldugunu dusunuyorum.

sizin yerinizde olsam maddi kaygılarım yoksa 1 sene evde cocuguma bakarım, gerci cocuk buyudugunde izin almak da garip bebekken ucretsiz izin alsaydınız keske :)  3 yasında krese verirdim ama krese vermek yine tam zamanlı bir destek gerektiriyor hastalık okulların tatil olması vs gibi durumlar.
Ikıncı secenek te kendi yaptıgım gibi kres + bakıcı.


Papaya

Ben de kreş seçeneğini tercih ederdim. Evde bir bakıcı ile tüm gün durmasından daha güvenli ve eğitici olduğunu düşünüyorum ama tabii her kafadan ayrı bir ses çıkar, kararı siz vereceksiniz. Yolunuz açık olsun..


terelelli

doğumdan önce bakanım olmayacağını bildiğim için 24 ay dolduğu an kreşe başlar diyordum ama şimdi düşünoyrum kreşe başladı diyelim zırt pırt hasta olduğunda ne olacak? Bir B planımız annemiz halmız kısaca hiçk,msemiz yokki bugun gelıp bakabılırmısın dıyelım.
Benımde dusundugum ıkı yas sonrası yarım gun bakıcı ve kres yavas yavas tam gune gecmek
sızde aynı durumdasınız dıye sezdım :(
Cevaplamak için Üye ol