kelime takıklığı.

prensesimmm soruyor: 7

anneler kızım 16 aylık ve size  sorularım var yardımcı olursanız sevinirim yoksa ben sıyırıcağım.

1. kendi başına ne zaman yemek yiyebilir?

2.sinir krizleri neden olur ve ne zaman geçer  ben sinirliyim tepkilerimi kontrol edemiyorum ondan kaynaklanıyor olabilir mi ?

3. kızım komutları neyin ne oldugunu çok iyi anlıyor ve biliyor kelime dağarcığında bi sorun oldugunu düşünüyorum kendimce, anne baba mama su bitti gitti vs. söylüyo amaaaaa son 1 haftadır araba kelimesine takıldı herseye onu kullanmaya başladı. açıklama yapıyorum dinliyor gibi bakıyor sonra araba diyo sıyırıcam sinirlerim bozuldu sizce bu durum gecer mi ?

4.cümle kurmaya ne zaman başlar?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


akinay

selam oğlum 4 yaşında ve halen benim yemek yedirmemi istiyor. aslında bu durum anneyle kurulan duygusal bağ bence çok takılma. sinirli olmasını biraz görme ve sende bir süre sinirli olmamaya çalış onunda sakinleştiğini fark ediceksin. konuşmaya gelince ben oğlumu piskoloğa götürdüm bu yüzden 3 yaşındaydı ve eksikti konuşması. doktor hiç bir şeyi yok sosyalleşmesi lazım dedi ve şimdi sus demekten yoruldum. kendi çocuğunu en iyi sen takip edebilirsin ben seni etkilemek istemem ama bazen biraz sabır gerekiyor... 


suabe

valla arkadasim sende ınadına araba de cocuklar yapma deme dersın yapar ve der kardeslerımden bılıyorum:D cok sınır bozucu bısey haklısın


CokBilmis

prensesimmm: Yazdıklarında gergin bir ifade var. Yüzyüze değiliz ya? Acaba bana mı öyle geldi, yoksa cidden gergin misin?

1. kendi başına ne zaman yemek yiyebilir? Çatal kaşıkla mı? Yani elleriyle 6. aydan itibaren yiyebilir. Makarnadır, meyvedir, kuruyemiştir yer kendi kendine. Hatta kızım yoğurta parmak batırır, parmaklarını yalardı :) restoranda filan tavuğu didikler önüne koyardım, biz yerken o da bir gayret uğraşırdı. Çatal kaşık kullansın istiyorsan yavaş yavaş başlat. Yürüme gibi işte... Birden öğrenemiyorlar, alıştırma yapmaları gerekiyor. Benim kız 6. aydan bu yana idman yapa yapa 2,5 yaşında ancak kendi yemeye başladı.

2.sinir krizleri neden olur ve ne zaman geçer  ben sinirliyim tepkilerimi kontrol edemiyorum ondan kaynaklanıyor olabilir mi ? Sinir krizleri sen sakin yaklaşırsan ve kendini güvende hissederse azalır. 4 yaşından önce tamamen geçmiyormuş sanırım. Eğer sen kontrolsüzsen evlenip anne oluncaya kadar didişir durursunuz :)

3. kızım komutları neyin ne oldugunu çok iyi anlıyor ve biliyor kelime dağarcığında bi sorun oldugunu düşünüyorum kendimce, anne baba mama su bitti gitti vs. söylüyo amaaaaa son 1 haftadır araba kelimesine takıldı herseye onu kullanmaya başladı. açıklama yapıyorum dinliyor gibi bakıyor sonra araba diyo sıyırıcam sinirlerim bozuldu sizce bu durum gecer mi ? Her gördüğü erkeğe "baba" diyen bir bebek vardı bir ara benim yakınımda. O daha da sinir bozucu :)) Sıyıracak kadar sinirinin bozulmasına ne gerek var? Bebek o daha ya, bırak ne isterse desin. Şimdi saçmalayamayacak da ne zaman saçmalayacak bu çocuk? Soruna soru ile karşılık vereyim: Sence bu çocuk 40 yaşına kadar her şeye "araba" der mi? :)

4.cümle kurmaya ne zaman başlar? Bence başlamış bile. "Gitti" belki tek kelime ama aslında gramer olarak bir cümle. Öznesi "o", yüklemi "gitmek", zamanı "-di'li geçmiş zaman". Sen daha ne istiyosun bu çocuktan ya? :) Belki "anne gitti" de diyordur. Arkadaşımın oğlu 2,5 yaşında 2 kelimelik cümle kurmaya başladı. Belli olmaz yani bu işler.prensesimmm

tesekkür ederim hepinize kasik catalj denedim cokbilmis ama yemiyo ki oynuyo yese gam yemiycem döksün saçsin raziyim o yemegi agzindan baska heryer yiyiyor. bitek araba degilki :) önüne gelene dede diyor ayyy nebilim :) iste yada soguklardan disari cikamiyoruz evde durdukca çocuga baglaniyorum herhalde


CokBilmis

Bence de sen gerilmişsin arkadaşım :)

Dede demesinde ne var, önüne gelene "baba" diyordu çocuk diyorum. Bir düşünsene annenin düştüğü durumu :))))

Çatal kaşık da kolay değil. Önünden almayacaksın, oynayacak tabii. Kafaya filan da sürecek. Hatta 3-5 kaşıkla oturacaksın sofraya çünkü sağa sola atacak.

Ağzını bulması hiç kolay bir iş değil. Çok antreman yapması lazım. O oynarken sen bir yandan yedir tabii. Ama o da oynarken ağzını 1 tutturursa gerisi gelir. Tuvalet eğitimi de aynı mantıkla veriliyor zaten.


beatrix

benım kı 15 aylıktı. sabah aksam gudu gudu dıyordu. baska bısey de soylemıyordu . sabah aksam guduuu guduuu.. delı oluyorduk baska duzgun kelımes de yoktu. bır sure boyle gıder sabır sabır. endişeye mahal yok
Cevaplamak için Üye ol