İşe başlamak için 9.ay mı yoksa 12.ay mı daha uygun ?

Kozzy soruyor: 9

Merhaba,

oglum hazıran ayında 9 aylık olacak. o donemde ıse baslasam mı yoksa 12 aylık olunca mı baslasam onun acısından daha az travmatık bır durum olur ?

eger 9 aylıkken baslarsam kayınvalıdem bakacak, cunku kendı aılem yaz boyu yazlıkta olacaklar. fakat 3 ay kayınvalıdem baktıktan sonra kendı anneme baktırmayı dusunuyorum. alısması zor olur mu bu degısıklıge ???

yanı 9 aylıkken kvadem bakmaya baslayacak, 12 aylık oldugunda annem devralacak.

boyle bır degısıklık uygun olmayacaksa eger 12 aylık olana kadar bekleyıp dırekt kendı anneme teslım edıp ıse o sekılde mı baslasam ???
tşk

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


nilinmasali

ben yerinizde olsam 12. ayı beklerdim,hem bebekle daha cok zaman gecirmiş olurum,hem bakan kişiden dolayı değişikliğe adapte olma sorunu kendiliğinden ortadan kalkardı hemde bebeklerde 7-8 ay civarı ayrılık kaygısı yasanıyor biz cok yoğun yasadık o süreci ,o dönemin etkileri ortadan kalkmış olurdu


yasomit

canım bebişinle geçireceğin her dakika çok özeldir imkanın varsa 12. ayı bekle..


smmm06

kesinlikle 12 aylıkken hem bakıcı değişikliği olmaz hemde işe başladıktan sonra bu kadara vakit ayıramıycaksın oğluna tadını çıkar hem yaz bol bol dışarı çıkarsınız


chroma

smmm06 çok haklı :) İmkanın varsa bekle bence de 12 ayı. Tam gezme tozma zamanında niye işe başlayasın ki? Güzelce tatilini yapar öyle dönersin işe.Kozzy

aslında 9-12 ay arası tam yaza denk gelıyor, bol bol gezdırme ımkanım olur, gunese cıkarırım, parka gotururum. benım ıcın de kış aylarındakı ev hapsınden sonra buyuk motıvasyon olur. maum su sıralar havalar soguk ve oglum da kucuk oldugu ıcın eve kapanmıs durumdayız. benım ıcımden gecenlerle aynı dusuncede oldugunuzu gormek benı bıraz daha rahatlattı.


oykm_08

merhaba bizde de  anneanne ve babanne dönüşümlü bakıyor. ilk işe başladığımda (7.ay) annemin bakmasını tercih ettim. İşe geri dönüş, bebekten ayrı kalma gibi stresörler ile başederken annemle daha iyi iletişim kurabileceğimi düşünmüştüm.  6-9 ay ek gıdaya alışma, ayrılık kaygısı biraz zorlamıştı bizi ama geçti bitti (: bebeğinizle geçireceğiniz keyifli günler..


ipekkusgoz

Ben hiç başlamam gereken zamanı ertelemeyi düşünmedim.Doğumdan bir süre sonra patronum arayıp dönecek misin yoksa ücretsiz izin de kullanacak mısın dedi, döneceğim dedim. Doğum iznim bittiği tarihte yani 2,5 aylıkken başladım. Öyle hissediyordum ki kendi irademe bırakacağım her ekstra bir gün beni ve oğlumu zorlayacaktı alışma sürecine. O yüzden o zaman olayı hiç esnetmeden mecburi dönüş yaptım.Ama sizin durumunuzda olsam sanırım battı balık yan gider deyip:) yaşını beklerdim. O stresli günlerde annenizin daha yumuşak geçiş yapmanıza yardımcı olacağı fikrinize de katılıyorum. Aksi olacak olsa bile riske atmaya değmez.


TATLI_CADI

bebeğin değişikliğe bir kez maruz kalması açısından 12 ay daha mantıklı.sizden ayrıldığı için her iki durumda da aynı anksiyeteyi yaşar.9. ay civarı bebek anneye daha çok bağlanıyormuş.hatırlıyorum o dönemde kızımla yapışık geziyorduk.13 aylıkken bakıcıyı işe başlattık çok sıkıntı olmadı.


nisannn

benim kızım şu an 9 aylık. acayip bir ayrılık kaygısı mı diyim, öyle bir şey yaşıyoruz. kime giderse gitsin kolları havaya kaldırıp hemen benim geri almamı istiyor. bazen benim başka bir odaya geçmeme bile tahammül edemiyor. hadi diyelim ki başkasının kucağına gitti, etrafında illa ki beni görmesi lazım. eğer babasına uzun süre bırakırsam, geri döndüğümde sinirle mutluluk karışık ağlıyor filan. bunu kırmaya çalışıyorum, ve gün geçtikçe daha güzel sonuçlar alıyoruz. çünkü ben de tam 1 ay sonra günde 3-5 saat ayrı kalacağım şekilde uzaklaşmak durumunda kalacağım.

yani demem o ki bizde bu anneye düşkünlük tam 7.5 aylıkken başladı. bilginize...


Cevaplamak için Üye ol