Kordonun geç kesilmesi

doa1974 soruyor: 4

Normal doğum sonrası kordonu geç kestiren var mı? Ya da bu konuyu doktoruyla konuşup fikir alan?

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


doa1974

egokce, maşallah ben 30 saniyeye bile razıydım onun bile faydası varmış.
ecegankoc, inanılmaz, dünyanın en tehlikeli şeyi gibi anlatan doktorların yanında böyleleri de var demek ki...hayırlı olsun, güle güle büyütün oğlunuzu, umarım sağlıkla büyür.


Gambille

lotus doğumu hiç duydunuz mu.. doğumdan sonra kordon kesilmiyor.. plasenta sepet gibi bir yere alınıyor ve aynı göbek bağının düşmesinde olduğu gibi tamamen kuruyup düşene kadar bebek plasentayla yan yana duruyor.. tabi ona göre bakımları vs var.. doğu inanışındaönemli bir yeri var.. google da araştırın isteseniz..

ilk doğumum normal olmasına rağmen hemen kesildi.. 2. bebeğimde ise kan akışı durana kadar beklemelerini, göbek bağı kesilmeden  kucağımda durmasını istiyorum..
umarım hepimiz için her şey güzel ve doğal gider..=)


hat

Melekveannesi doktorunuz kimdi?


doa1974

gambille, çok teşekkürler. evet duydum ama türkiye şartlarında çok lüks olduğunu düşünüyorum. normal doğum yanlısı diye bir nebze daha doğal süreçlere yakın zannedilen doktorlar dahi 30  sn geç kordon kesilmesinin lafı edilince kendini kaybediyorsa, lotus doğumu duyunca neler olur bilmiyorum! ben ilk doğumumda epidural istememiş ve doktorumun ısrarına maruz kalmıştım. geçenlerde bu konudan bir uzman doktorun ( nörolog)  yanında bahsederken, doktorun epidural yapmama isteğimi kabul etmesini büyük hata olarak niteleyip şimdiki doktoruma sabır diledi!! bebek anne doğum sancısı çekerken strese girermiş bu da onun her tür gelişimini zeka dahil etkilermiş! benim diplomam olmadığı için hiçbir konunun doğrusunu bilemeyeceğimden emindi ve kendisinin diploması olduğu için her şeyin en doğrusu bildiğinden. bu karar bana sorulamazmış, doktor verirmiş bu kararı! eskiden çocuk öğretmene eti senin kemiği benim diye verilirdi ya, maalesef çoğu doktor için durumumuz bu. bu kadar yan etkisi olabilen ve yüzde yüz gerekliliği olmadığı açık bir uygulamayı bile dayatma hakkını görüyorlar maalesef kendilerinde.

ama geçen hafta bir doktora daha gittim ve az da olsa, anneye seçenek sunan doktorların olduğunu ve kordon konusunun hiç de eski doktorumun söylediği gibi bilim dışı bir tabu olmadığını gayet de uygulanabilir bir şey olduğunu gördüm, hem de akım keislene kadar kesilmemesini dahi rutin uygulayanlar varmış.
Cevaplamak için Üye ol