Bu bir sınav mı?

emineaslihan soruyor: 10

şuan benim gibi şeyler yaşamış ve o günleri geride kalmış kişilerin tecrübelerine o kadar ihtiyacım var ki, depresyona girmek üzereyim. kızım 3,5 aylık (düzeltilmiş 2) hala gündüzleri uyumuyor sürekli ağlıyor. geceleri iki saatte bir uyanıyor. sabah altı buçuk akşam yediye kadar toplamda iki saat uyumuyor. gün içinde neler yapıyorum uyusun diye, yıkıyorum, çarşafta hamakta sallıyorum, beyaz ses açıyorum, kucağımda hoplatıyorum ama akşama doğru gücüm kalmıyor ben de ağlıyorum artık bu durum hep böyle mi gidecek kendimi kapana kısılmış gibi hissediyorum. bir yere çıkamıyorum çıksam ağlıyor pişman oluyorum ne annem geliyor yardıma ne kayınvalidem. arkadaşlarımın çocukları yok derdimi anlatsam da bana moral verseler. evime kimseyi çağıramıyorum, eşimden bile destek görmekte zorlanıyorum. zaten doğumum zordu kızım küçücüktü, bu zor günler ne zaman geçecek :(

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


zehrashn

kolik olabilir mi benim büyük oglum öyleydi uyuturdum yerine koyarken uyanirdi bende uyanması diye yatarak emzirirdim öyle alışmıştı sonra yanından kalktığımda uyanirdi 6 ay böyle geçti sonra yavaş yavaş uyku süreleri uzadı 1 yaşındayken bile emerek uyurdu 15 20 günlüğüne yurt dışına çıkmıştım o annemde kalmıştı ve orda bensiz ve emmeden  uyumaya alışmıştı geceleride  nadir kalkar olmuştu  


emineaslihan

Evet Zehra kızım kolik ama benim kızım beni emmiyor sağıp veriyorum.  


hande

Biz de de kolik vardi. Benden baskasinda da durmazdi. 4. ayda kolik gecti 5 aydan sonra da sosyallesti :) az kalmis ha gayret. Keske bir yardimciniz olsa gunde 2 saat uzaklasabilseniz evden. Koligin ya da aglamasinin cocuga bir zarari yok, butun zarari sizin psikolojinize. Kolay gelsin. 


ilknur

Çoğumuz benzer yollardan geçtik, kesinlikle yalnız değilsiniz. Anneniz veya kayınvalidenizin gelmemesi belki iyi bile yorgun olan ruhunuza zor gelecek bir şeyler söyleyip sizi daha da zorlayabilirler. Öncelikle bebeği uyutacağım diye hırs yapmayın. Uyumazsa uyumasın. Bir kaç şeyi kontrol edin:

* Süt sağıyorsunuz peki yetiyor mu? Karnı aç olduğu için uyumuyor olabilir. Verdiğiniz süt miktarını biraz arttırmayı deneyebilirsiniz. Kilo alımını kontrol edin. Büyüme atağı dönemi ise beslenme ihtiyacı artmıştır.

* Havalar şu anda çok güzel mutlaka bir sling edinin. Bebeğinizi kendinize sarın, dışarıya yürüyüşe çıkın, gidin bir kahve (kafeinsiz) için. Yürüyüş sırasında hem sizin kokunuzu aldığı hem de yürüyüşünüz sarstığı için çok ama çok kolay uykuya dalıyorlar. Temiz hava hem size hem ona çok iyi gelir.

* Bazı bebeklerin emme güdüsü çok kuvvetli olur. Alıştırın demiyorum ama sürekli emme ihtiyacı varsa emzik vermeyi de deneyebilirsiniz.

* Küçük doğdu demişsiniz, sizin kokunuza teninize ihtiyaç duyuyor olabilir. Gerekiyorsa kucağınızda uyutup o uyanana kadar öylece oturun.

* Kolik ise bitkisel doktorunuzun tavsiye edeceği destekleri kullanmaya başlayabilirsiniz ama mutlaka düzenli kullanın. Etkisi 15 gün içinde ortaya çıkıyor. Kolik bebekler için masajlar var. Ayaklarını karnına ittirip çekmek, karnına yumuşak masajlar yapmak gibi.

Bunlar benim kişisel yaşadığım ve bulabildiğim çözümler, umarım sizin için de bir faydası olur. Keyifle büyütün bebeğinizi.


yesil_erik

Bizde de zaman zaman oluyor öncelikle tok olduğundan emin olun; açsalar bi türlü uyuyamıyorlar.toksa ve hala ağlıyorsa kanguru yada bebek arabasıyla dışarı çıkarın;kolikse arabada hareket etmek rahatlatır.Dr a götürmekte fayda var hem yeterli beslenip beslenmediğini hemde Bir sıkıntısı olup olmağını öğrenirsiniz.sağlıkla büyütünbayselif

İlknurun tüm dediklerine katılıyorum.Hepimiz benzer şeyler yaşıyoruz küçük farklılıklar bile ne kadar değiştiriyor senaryoyu , örneğin eşinizle bir gece 1 saat dışarıda takılsanız size 6-7 ay yetiyor gibi , ya da eşiniz bir gece uyutsa aynı şekilde.Bu arada hep derim, en zor dönemleri yaşıyorsunuz, insanlar dur bakalım büyüdükçe daha zor takılmayı çok seviyorlar ama bir bebeğin ilk 6 ayı zor , ilk günü en zor giderek hafifliyor , 6 aydan sonra ilk rahatlamayı göreceksiniz, ancak şimdi ne ekerseniz onu biçiyorsunuz.Çocuğunuza sakin yaklaşmanız çok çok önemli.Sabır diliyorum.

Anneler bu süreçte yardım etmese daha iyi genelde ama bir akşam herhangi birine sağılmış sütünüzle 1 saat bıraksanız çok makbule geçer, aşırı iyi geliyor , tavsiye ederim.

Karamsar olmayın, inanması şimdi çok güç ama inanın bu günleri hiiiiiç hatırlamayacaksınız , çok değil seneye bu aralar ne güzel günlerdi diye düşünüp olumsuz şeyleri bile unutacaksınız.Çocuk sahibi olmanın en muazzam yanı bu , onların güçlükleri insana hiç yük gelmiyor.


emineaslihan

her birinize moral dolu cevaplarınız için çok teşekkür ederim. sizleri kişisel olarak tanımıyorum ama böyle dönemlerde benzer şeyleri yaşamış ve atlatmış insanların olduğunu bilmek bana moral ve motivasyon sağlıyor. inşallah bizim zor günlerimiz de geride kalacak... ilknur tavsiyelerin için çok teşekkür ederim süt miktarını arttırdım uyumaya dalıncaya kadar almıyorum biberonu. ve emzik, emziğe alıştırmaya çalışıyorum. bu arada bir sling sipariş verdim umarım işe yarar, öyle olursa benim için devrim gibi bir şey olacak. 


zehrashn

kolikse pek yapacak  bişey olmuyo genelde 6 bitiminde kendiliginden geçmişti çok zor bi  süreç  allah yardımcınız olsun fon makinası sesi bizde ise yaramıştı onunacinca daha uzun uyuyr sakinlesirdi ama her bebek sevmiyor galiba o sesiEmirimyusufum

Canım benimde bebeğim tam 3.5 aylık bizimde gazımız çok vardi ozellikle gaz için goturmedim doktora kolik mi bilmiyorum ama bizde çok çektik gece gündüz battaniye de salla salla kollarimiz koptu eşimle. Bir iki haftadır biraz sakinledi ama tam geçmiş değil gazi annemlere göre 6aylik olunca hiç kalmayacakmis inşallah dedikleri gibi olur. Bu arada sagip veriyormussun sütünü neden canım emmiyor mu bebeğin? Benimki de emmedi 40ina kadar bende sagip verdim oda bebeklerde huzursuzluk yapıyor ne zaman emmeye başladı biraz daha iyi oldu benim oğlan inşallah en kısa zamanda seni emer yavrun.


emineaslihan

Benim kızım 1400 doğdu yirmi gün kadar küvezde kaldı sonra bir ay kadar sütümü eprotin ekleyerek vermem gerektiğini söyledi doktor.  Bebeğe kilo aldıran asıl şey oymuş.  Böylelikle biberona alıştı.  Araya bir de kolik ağlamaları girince artık pes ettim. Cevaplamak için Üye ol