Tonsilit ( Bademcik iltihaplanması )

Daphnes_Mum soruyor: 6

Cumartesi günü kızım ateşlendi fazlasıyla keyifsizdi tatilden dönmüştük.  Ateşlendi diye sabah kadar ateş düşürücülerle ateşini düşürmeye çalıştık biz ibufen ve parasetamol etken maddeli iki ateş düşürücü olduğunu bilmiyorduk ( Ki bu güne kadar aşı ateşlerimizde de aynı şekilde bu konuda bilinçsizdik) üstüste 3 kez calpol 2 kez paranox s verdik 4 saat aralıklarla. Sonra doktorumuzu aradık artık vermeyin çok fazla vermişsiniz dedi. Neyse o gece kızımın ateşini ne yaparsak yapalım bir türlü düşüremeyince hastaneye kaldırdık. Bize fazla yüklenmişsiniz ateş düşürücülere diyen doktorlar 3 saatte bir ateş dşürücü verdi kızıma (paranox s ve pedifen ) biz ilk başta şaşırdık ama sonradan öğrendik ki bunlardan biri karaciğerden diğeri böbrekten atılıyormuş. Calpol ve paranox s aynı etken maddeli olduğuı için üstüste vermemek gerekiyormuş tabi biz bunu bilmiyorduk daha önceki aşı ateşlerimizde de bu hatayı yaptık. Acaba karaciğerine bir zarar vermiş olabilir miyiz bunun tetkikleri yaptırmak istersek kim yardımcı olur neler yaptırabiliriz?
Ayrıca kızımın ateşi tonsilitten kaynaklanıyormuş yani ağır boğaz enfeksiyonu kızımı 24 saat sonra hastaneye yatırdık ve hemen antibiyotiğe başlandımkan tahlilinden sonra şimdi öğrendim ki bu enfeksiyon kalp romatizması veya eklem romatizmasına yol açabilirmiş. Hastane doktorumuzu arayıp sordum o da tedavi edilmeyen durumlarda o oluşur biz antibiyotik ile tedaviye başladık dedi. Yine de içim rahat etmedi size sormak istedim EKO falan çektirmek gerekir mi acaba?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


sibelspinu67

 

  Merhaba ilek hanım, geçmiş olsun. Çocuklar ateşelendiklerinde kullanabileceğimiz iki çeşit ağrı kesici ateş düşrücü var: paracetamol ( Paranox, Calpol, Minoset...) ve Ibuprofen ( İbufen, Dolven, Pedifen gibi...). Bazen ateş çok dirençli olabiliyor. Bu nedenle birini verip 3 saat sonra ateş düşmediyse diğeri dönüşümlü olarak kullanılanbiliyor. ATEŞ = vücudun hastalukla savaştığını göseren bir bulgudur yani biz ne yaparsak yapalım hastalık seyrini izleyecektir, aeş düşürücü vererek biz vücudun bu çabasını baskılıyoruz malesef...fakat aeşten aynı zamanda havale olabilmesi nedeniyle çok da korkuluyor...:).
Bahsettipiniz mikrobik tonsillit ancak Beta mikrobu dediğimiz mikroorganizma boğazda saptanmışsa antibiotik tedavisi gerektirir ve bu dutrumda da sadece penisilin şurup ile tedavi edilir. 40 senedir  bu Beta mikrobu hala penisiline duyarlı. % 90 durumlarda ise boğaz enfeksyonu virütiktir...Adeno virüs vs. g,bi, bu durumlarda antibiotik hiç etki etmez., 5-6 gün ateş devam eder ve geçer, yani çocuğun  kendi bağışklığı bunu halleder.
 Bu arada er ilacın bir yarılanma ömrü , yani vücuttaan atılma süresi var, bu süre parasetamol için 4-5 saat, ibuprofen için 6-8 saattir , bu nedenle biz şukadar saat aralıklarla kullanın diye ilaçları reçete ederiz....Yine de çok sık ateş düşürücü kullanımını ben de tavsiye etmiyorum, hele gereksiz antibiotik...hiçç... HOMEOPATİ diye çok güzel bir tedavi yöntemi var, bu yöntem ile çocuğu hırpalamadani yan etkisi olmayan ilaçlar ile vücudun bağışıklığını güçlendirerek hastalığı t-yenmesi sağlanıyor, ayrıca hastalık tekrarı da azalmakla beraber, bütünsel olarak yani zihin, beden ve duygusal olarak da güçlenmiş oluyor...İsterseniz bir araştırın, en azından bilmenizde fayda var. Sevgiler.


Daphnes_Mum

Oldukça aydınlatıcı nitelikteki mesajınız için çok teşekkür ederim...  Bu konuda sizin kadar bilgili birini bulmuşken hemen kısaca kızımın durumundan bahsedeyim size. Şimdi kızıma hastanedeyken kan tahlili yapıldı, akciğer filmi çekildi ve portör muayenesi yapıldı. Gaitada adenovirüs ve rotavirüs bulundu. (Daha önce rota aşısı olduğumuz için sanırım daha az sancılı geçiyor bu dönem) Kan tahlilinde ise boğaz enfeksiyonunun sanırım mikrobik olduğu ortaya çıktı ki antibiyotiğe başlandı benim size sormak istediğim boğaz kültürü yapılmadan mikrobun türü hakkında bilgi sahibi olunabilir mi? Bugün doktorla konuşurken beta mikrobundan bahsetti. Kullandığımız antibiyotik zinnat. Şimdi korkuyorum eğer ki gelişigüzel mikrobun çeşidi bilinmeden antibiyotiğe başlandığı takdirde o antibiyotik o mikrobu öldürmek için yetersiz olabiliyormuş bu durumda enfeksiyonda herhangi bir düzelme olmuyor ve bu durumda mikrop  bademciklerin derinine inerek ordan kana karışıp kalbe veya eklemlere hasar verebiliyormuş.  Boğaz kültürü yapılmadan zinnat verilmesi sizce doğru mudur?
Sadece kan tahlili yoluyla mikrobun türüne karar verilip antibiyotiğe başlanabilir mi? Tüm bunları doktorumuza da sorabilirim ama 3 gündür onu o kadar çok aradık ki çekiniyorum artık adamdan. Çok teşekkürler ilginiz için.


sibelspinu67

 

  Hızlı Stre A testi veya boğaz kültürü yapılsaydı çok daha iyi olurdu, bu durumda enfeksyon mikrobik de olabilir virütik de, ...ancak beta mikrobu dahi  olsa Zinnat yeterli endişelenmeyin.


Daphnes_Mum

Belki de boğaz kültürünün sonucunu almak 1 günü bulacağı için o şekilde bir tedavi şekline başlamış olabilirler. Eğer ki virütik ise ve biz zinnat kullanıyorsak ne gibi yan etkileri olabilir acaba uzun vadede?


sibelspinu67

 

 Beta mikrobu yarım saat içinde sonuç veren Strep A testi ile saptanabilmektedir, kültür sonucunu beklemeye gerek yok o zaman. Virütik enf. olup da antbiotik kullanıldığı taktirde ciddi bir şey olmaz ,


Daphnes_Mum

Anladım bilmiyorum niçin o testi yapmaya gerek görmediklerini. Şirket doktorumuzla görüştüm eğer bademciklerde kriptik varsa hiç bir tahlile gerek olmadan beta mikrobu kaynaklı olduğu düşünülerek derhal antibiyotiğe başlanmalıdır diye öğretildi zamanında bize , bende bu şekilde davranırım her zaman dedi. Çünkü betanın kalp ve eklemlere zarar verme riski vardır bu nedenle hemen başlanmalıdır antibiyotiğe değilse de zaten birşey olmaz risk almaya gerek yoktur dedi.
 Virütik olduğu takdirde de antibiyotik kullanmanın ciddi bir yan etkisi olmamasına da çok sevindim beni rahatlattığınız için tekrar teşekkür ederim.Cevaplamak için Üye ol