Muallebi tarifi

Su2013 soruyor: 5

merhabalar...Kızıma bir türlü muallebi yediremiyorum ,zevkle yiyebileceği muallebi tarifiniz varmı...sevgiler...

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


isolde

ben kızıma ara sıra değişik unlardan muhallebi yapıyorum, bazen bütün un çeşitlerini karıştırıp(tam buğday, ruşeymli, yulaf, arpa, çavdar, mısır,irmik v.s.) yapıyorum. bazen sütle bazen de suyla yapıyorum. önemli olan onu tatlandırmak. gün kurusu kayısı, hurma, kuru incir çok güzel tat veriyor. muhallebiyi ne ile yapacaksam (süt/su) kuru meyveyi yumuşayıncaya kadar onun içinde bekletip ezdikten sonra unları karıştırıp pişiriyorum. bazen de keçiboynuzu tozu kullanıyorum, güzel tat veriyor.

isterseniz puding gibi de yapabilirsiniz.
1 su bardağı sütün içinde 3-4 hurmayı yumuşayıncaya kadar bekletip, yumuşadıktan sonra ezip içine 2 tatlı kaşığı tam buğday unu , biraz kakao veya keçiboynuzu tozu, 1 yumurta sarısı ekleyip pişiriyorum. altını kapattıktan sonra biraz da tereyağı koyup karıştırıyorum, elimin altında varsa fındık,ceviz veya badem dövüp ekliyorum. çok severek yiyor


okurk

kıvamını koyulaştırabilirsin belki su gibi yutmak yerine biraz çiğnemek istiyodur.Ben tam buğday unundan yapıyorum.İçine pekmezle muz koyunca bazen yiyor.Bazen de değiştirip pirinç unundan yapıyorum.İçine meyve suyu falanda katabilirsin sevdiği bi tat varsa.


Su2013

teşekkür ederim ,eve gidince hemen deniyeceğim


Kozzy

Su2013

teşekkür ederim,Cevaplamak için Üye ol