Emzirmeyi ne zaman kesmeliyim?

Meteboy soruyor: 10

Merhaba, sizce emzirmeyi ne zaman kesmeliyim? Çalışıyorum, oğlum hala geceleri emmek için uyanıyor, özellikle hasta olduğu zamanlarda daha çok uyanıyor. Tabi bu beni yoruyor. Gece emmesiyle alakalı mı bilmiyorum ama sabah kahvaltılarını zayıf yapıyor, onun dışında iştahı yerinde. Beni rahatsız eden, memeye çok fazla düşkün olması, özellikle çalıştığım için çok fazla özlem duyuyor. Sanki kesersem, onu çok fazla üzecekmişim gibi hissediyorum ve bu beni rahatsız ediyor. En azından iki yaşına kadar devam edelim diyorum. Sonrasında nasıl keseceğimi ise inanın hiç bilmiyorum, tecrübeli annelerden yardım bekliyorum. Sevgiler

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


gulenozel

26 ay emzirdikten sonra kestim, sizin gibi çok korkuyordum üzmekten. Çünkü 22 aylıkken, ilaçlı MR çektirmek için 24 saat emziremedim ve ağlamaktan helak oldu.


26 aylık olduğunda (ki daha memeden keseli 1 ay bile olmadı işte bizim) bakıcısının önerisi ile göğüs uçlarıma bant yapıştırdım ve memenin yara olduğunu artık emziremeyeceğimi, iyileşse dahi artık süt gelmeyeceğini açıkladım. Beklediğimden çok daha olumlu karşıladı. 1 hafta kadar sürekli aç göster dedi, o sürede bantla dolaştım (çarşıda pazarda tanımadığım insanlara meme üf oldu anne aç göster dese de gene idare ettik:)))) Uyuturken yanına yatıp ninni ile uyutmaya başladım (eskiden emerek uyurdu), uykuya dalması daha geç oluyor tabi, onu hala otutturamadım ama korkulacak kadar kötü değil. Son olarak gece hiç uyanmıyor, bazen susuyor su istiyor ama o da gözü kapalı, içip uyuyor.


meltemy

ben de sizinle aynı durumdayım.çalışıyorum kızım memeye çok düşkün ve akşamdan akşama anne sütü alabiliyor.dediğiniz gibi geceleri minimum 2 kez uyanıyor eğer hastaysa,diş ağrısı vs varsa bu sayı daha da artabiliyor.sizi anlayabiliyorum,insan çok yoruluyor...ben de eylül gibi emzirmeyi bırakmak niyetindeydim ama son dr kontrolümüzde, dr u mümkünse 2 yaşına kadar deyince kıyamadım.2 yaşına kadar devam edicem ne kadar emse kardır diyorum.


fatos

Eğer sağlık yönünden bir gereklilik yoksa, ben bebeklerin zorla sütten kesilmesini doğru bulmuyorum. Sevdikleri bir şeyi kötüleyerek kesilmesinin sağlanmasını da. Düşüncelerimi ve uygulamamızı yazmıştım bloğumda. http://yagizlahayat.wordpress.com/2013/02/13/anne-sutu-uzerine/ 3.5 yaşına kadar emdi oğlum. Bırakmaksa hiç zor olmadı. Tabi anne bundan bıktıysa devam etsin demiyorum. Ama yemek yemiyor , sık uyanıyor gibi sebeplerle kesmek içime sinmiyor benim. İşin duygusal boyutu da var tabi. Özlem gideriyor çocuk.


nilinmasali

Ben 2 ay önce sonlandırdım,hala geceleri izin alır bi kere memeye dokunabilirmiyim diye:( ve bende erken mi kestim diye sorgularım kendime...Yerinizde olsam kesmezdim ,uyku yada yemek yönünden mucizevi değişiklikler yasayacagınıza hiç inanmıyorum,çevremde yasayan örnek pek yok ,çok rahatsızlık vermiyorsa bence devam edin...

Kızım memeye inanılmaz düşkün bir çocuk ben 3 yasına girince artık meme yok diye 1 ay öncesinden anlatmaya baslamıstım,doğum gününün ertesi sonlandırdım beklediğim kadar büyük olay çıkarmadı ama sessizce kabullenişide içime dert oldu,sanırım bu hamleyi yapmasam 8 yasına kadar falan emzirirdim:)


Meteboy

Cevaplarınız için teşekkürler, Fatoş, uzun süre emzirmek zararlı mı yazısını ben de okumuştum ve çok etkilenmiştim. Bu arada oğlunuz emmeyi nasıl bıraktı, kendi isteğiyle mi? Yani yaşı büyüdükçe sanki bırakması daha zor olur gibime geliyor hep?

Aslında ben de bebeklerin içgüdülerine çok fazla güvenenlerdenim. Yani bu kadar memeye düşkünlük göstermesi, belki de bir çeşit duygusal ihtiyaçtan kaynaklanıyor, belki anne özlemi.. Neticede şu anda bu kadar ihtiyaç duyduğu ve sürekli anne meme yapiyim şeklinde dillendirdiği bir konuda, neden çocuğumu mahrum edeyim ki, bir manası yok. Çevremden tabi ki baskılar var, çocuk 2 yaşına kadar emer en fazla diye, biz de genelde o şekilde emzirmekten kesilmişiz. Tabi ki benim de yorulduğum zamanlar oluyor, belki bir gün gelir ve bende bu işten sıkıldım artık, bitmeli derim. Belki o zaman daha kolay olur, ya da bir hastalık vb.. bir şey vesile olur.fatos

Yazımda da bahsetmiştim. "Tabi ki tek bir doğru yok hiç bir zaman. Bu oğlum ve benim doğrum. Bu süreçte oğlum beni huzursuz etmedi hiç. Hastalık dışında sadece uykuya geçerken istedi. Yaklaşık bir ay önce öğle uykusunu kaldırmamızla akşamları daha kolay uykuya dalmaya başlayan oğlum, masal ve ninniler arasında uyuyuvermeye başladı. Arada gece uyanıp istediği oldu ama bu da zamanla azaldı. Ve böylece 42 aylık olan oğlumla, hiç bir sütten kesme travması yaşamadan, sevdiği birşeyi kötü göstermek zorunda kalmadan yani acısız bir şekilde kapattık bir dönemi. Söylenilenin aksine emerek uyumaya alışkın olmasına rağmen de, uykuya geçmede hiç zorlanmadı."Meteboy

Anladım, belki de yaş ilerledikçe daha olgun karşılıyorlar bu süreci.


mutluannelif

Ben de sizin gibi 2 yaşında kesmeyi düşünen bir anneydim ama geçen yaz 22 aylık olduğunda kendi isteğimle azaltarak kestim. Hiç zorluk çıkarmadı.

Kesme sebebim memeyi keyfi istemesi, şımarmasıydı. Bir annenin de sınırları olmalı diye düşünüyorum. Çok ama çok bunaltmıştı. Gündüz mesela oturuyoruz, istiyor, memeyi almasıyla bırakması bir oluyor. Bir yarım saat sonra yine... A yeter artık durumuna girince verdim bu kararı. Gece hiç bunaltmadı, 1 kere uyanır emerdi. Kısa bir süre çalıştım ben, hep kızımlayım hal böyle olunca sürekli yanında memesi vardı ve hep istiyordu ben pes ettim.

Hastayken emmeleri inanılmaz güzel oluyor. Çünkü çocuğun yemeye takati yokken anne sütü resmen ilaç etkisi gösteriyor. Ama nereye kadar anne sütü ?
deren22

ben de ilgiyle konuyu takip ediyorum aynı soruya cevap arıyorum?


egokce

o dönem için gece uyanmak sakıncalı diye biliyorum siz gece emmesini kesinkesin bence ama gündüz emsin istiyosanızda çalışıyomuşsunuzda bence bağımlı olması kötüCevaplamak için Üye ol