2 aylık bebeğin beslenmesi?

arfe soruyor: 5

merhaba bebeğim haftaya tam 2 aylık olacak. kafama takılan bikaç soru var  aslında çevremden tavsiyeler alıyorum ama birinin ddiği ile diğeri çelişiyor aklım iyice karışıyor!
şimdi  bebeğimde gaz problemi var gündüzleri bu yüzden çok iyi uyuyamıyor uykusu var yatırıyorum birkaç dakika sonra mırın kırın edip uyanıp ağlıyor. geceleri bu anlamda daha rahat. birinicisi emedikten hemen sonra uğraşmama rağmen ağzından gazını çoğunlukla çıkaramıyorum bende uykusu dağılmasın diye yatırıyorum. sanırım bu da daha sonra uyumasına engel oluyor ya da oluyor mu?
ikinicisi gündüzleri emzirmemin aralıkları oldukça sık oluyor. 2saatte biri değil bazen 1,5 bazen 1'i buluyor. gazın olmasının nedeni olduğu söylendiği için bu kadar sık emdirmemem söylendi kimisi de anne sütünün gerekli olduğu için sınırlamamam gerektiğini söylüyor istediği zaman emdir diyor. birde ben  acaba açlıktan mı ağlıyoru tam anlıyamıyorum ağladığında kucağıma alıp hoplatıp sallayıp hala sakinleşmiyorsa altı da kirli değilse açdır deyip emziriyorum zaten hemen kucağımda ağzını açıp aranıyor bazende sanki o benim kucağımda "hep aranıyor gibi duruyor" düşüncesine kapılıyorum. buarada kilo alıma baya iyi hatta  fazlamı kilo alacak die korkmaya başladım 2.980 doğmuştu 1 ayda 4.5 kiloya ulaştı şimdilerde 5,5 oldu sanırım.
kafam iyice karıştı hatta emzik bile kullanmaya çalıştım ama pek başarılı olmadım. bazen alıyor bazen atıyor. neyi nezaman yapacığı bir türlü bulamadım????

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


ediluj

İlk üç ay zor geçiyor..İpler onun elinde:))istediği zaman emzir(bizim çocuk uzman doktorumuzda bunu önermişti) zaten bir düzen oturtmak için çok erken(bizim bu hafta 5 ayımız doluyor pek bir düzenimiz oldugu soylenmez beraber oldugumuz zamanlar ben her istediğinde emziriyorum..
Ayrıca anne sütü ile alınan kilolar obesite riski taşımıyor,ileride mutlaka boya giderek dengeliyor.Bide onlar gazını çıkarsada yine gaz oluyor:))sindirim sistemi dış dünyaya açıldı,gelişiyor,bu her bebekte farklı oluyor..Herkes bir şeyler söyler benimde aklım çok karısıyordu sonra bir yerde okudum en iyisini hep anne bilirmiş,kendinize güvenin diye. çünkü her bebek farklı ve onu ihtiyaçlarını&isteklerini en iyi tanıyan,bilen anne oluyor:))
sevgilerimle..


ozgu_naz

sanki kızımı okudum valla aynı biz:) sabredeceksin arfe. benim kızım 4. ayında ağzından gaz çıkarmayı öğrendi . kolikli bebekler böyle malesef. ama sakın gazı var diye emzirmeyi kesme. gazlı yattığı için uykusuda gidiyor zaten. emzik benim kızım da istemedi tükürüp atıyor bir metre öteye:) zeten alıştırmayın bırakması daha zor diyorlar. sana ufak bir tavsiyem emzirdikten sonra ben ya midesini tam omuz başıma koyar ve en az 15 dakika pıtpıtlardım yada dizime yatırır sırtına vururdum. sakın emzirmekten vazgeçme. benim kızım da sırf anne sütü alan tombişlerden hemde ne tombiş:)


arfe

burada yazdıklarınızı okuyunca rahatladım doğrusu sadece ben yaşamıyormuşum bu sorunları diye düşünüyor insan,teşekkürler.


oglumicin

Bebek 3 aylık olana kadar her istediği zaman emzirmelisiniz... ilk 3 ayda büyüme atakları daha sık oluyor ve çok çabuk acıkıyorlar.. sık emzirmek gaz yapmaz..

gaz çıkarma konusuna gelince her emzirmeden sonra gazını çıkarmanızda yarar var.. gazı çıkmadığı için de uykusundan gaz sancısı nedeniyle erken uyanıyor olabilir...


arfe

cevaplar için teşekkürler...sorduğum soruya bir ek soru-sorular daha sormak istiyorum emzirmekle ilgili.
emzirirken bir göğüsten emmesi bebek için yeterli midir? yada bebeğin emme süresi ne kadar dır?
benimkinin emdikten sonra bazen  1-1,5 saat sonra emmek istemesinin nedenini acaba karnını tam doyur muyor mu diye düşündürüyor?çünkü bazen iki göğüsten de emziriyorum sonra uyuyor. bazen de emmerken uyuyor doyduğunu düşünüyorum yatırıyorum. bazen de uyumak için emmek istiyorkısa emiyor uyuyor ama 15 dakika geçmeden uyanıyor.
bir de bu ayda bebeği kendi kendine uyumaya alıştırabilirmiyim yoksa her defasında emmerek  yada kucakta pışpışlayarak mı uyur?
açıkcası kafam öyle karışıyor ki gerçekten açlıktan mı kalkıyor gazdan mı ben galiba bebeğimin dekoderini çözemedim:)Cevaplamak için Üye ol